Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Hyde Park V > Nauczyciele w II RP
bulcyk22
bulcyk22 - Wiekowy Bojownik · 1 miesiąc temu

Przed wojną większość z nauczycieli zarabiała dobrze lub bardzo dobrze. O ich wynagrodzeniu większość pracowników przedwojennej Polski mogła tylko pomarzyć. Dodatkowo nauczyciel był traktowany jak urzędnik państwowy, co oznaczało obowiązki, ale także liczne przywileje.

Przeciętne wynagrodzenie w szkolnictwie

Jeśli chodzi o zarobki, to nauczyciele byli podzieleni podobnie jak administracja publiczna według grup uposażenia. Zresztą znamienne jest właśnie, że kadra oświatowa traktowana była przez władzę na równi z administracją publiczną. W przedwojennej Polsce nauczyciele darzeni byli sporym szacunkiem. Nie tylko ze względu na wykształcenie, które odbiegało znacznie od większości społeczeństwa, ale także dlatego, że szkoła stanowiła jeden z elementów scalających odrodzone państwo. Natomiast w kwestii wynagrodzenia nauczycieli, było ono ponadprzeciętne, zwłaszcza na wsi i w mniejszych miejscowościach. Większość z belfrów zarabiała 210 zł miesięcznie.

Ilu było nauczycieli?

Kadra nauczycielska była mniejsza niż obecnie, ale wynikało to z różnicy w ludności, mniejszej ilości szkół1, ale także z systemu oświaty. Często jeden nauczyciel uczył kilku albo nawet wszystkich przedmiotów, wynikało to przede wszystkim z braków kadrowych. Zwłaszcza na wsi bywały duże problemy ze znalezieniem chętnych do pracy nauczycieli. Dochodziło do sytuacji, gdy jeden nauczyciel przypadał na jedną liczącą 60 uczniów klasę2. Dodatkowo zwłaszcza na wschodzie Polski spora część dzieci nie była nawet objęta obowiązkiem szkolnym. Ta sytuacja ulegała z każdym rokiem poprawie, co także przekładało się na więcej etatów nauczycielskich. W 1924 r. nauczycieli szkół powszechnych, specjalnych i przedszkoli było 63 886, w roku 1939 ta liczba wzrosła do 77 693. Liczba kobiet i mężczyzn pracujących w zawodzie nauczyciela była mniej więcej równa.

Grupy uposażenia i zarobki

Pensje nauczycieli, podobnie jak wynagrodzenia urzędników, podzielone były wedle grup uposażenia. Było ich łącznie dwanaście od I do XII, w pierwszej grupie zarobki były największe, a w dwunastej najniższe. Nauczycielskie etaty były zaszeregowane w ramach grup XI-IV. Grupa zaszeregowania związana była z typem szkoły oraz ze ścieżką awansu. (...)
Dokończenie:
https://historia.org.pl/2019/04/23/ile-nauczyciele-zarabiali-przed-wojna-place-w-oswiacie-okresu-ii-rp/?fbclid=IwAR0ZN6DZ-QQF2RwZiiGOvKAcx14VMi4k2XoJ0nhIqw-ewL4hYWiZVuiVuMg

leeeroy
leeeroy - Superbojownik · 1 miesiąc temu

--

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Gogosiek - Superbojowniczka · 1 miesiąc temu
Jak zwykle, baba w romans się wdać nie może, bo wypowiedzenie a pijany chłop w burdelu budzi wątpliwości Ktoś wie o co chodzi z fryzjerem?

--
"Raz się żyje! Na szczęście..."

Yoop
Yoop - Superbojownik · 1 miesiąc temu
:Gogosiek "Jak zwykle..."
To jest dokument z czasów przeszłych, a nie obecnych. Na ponowne wprowadzenie na razie czekamy

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Gogosiek - Superbojowniczka · 1 miesiąc temu
@Yoop społeczny odbiór romansującej kobiety i faceta w burdelu niewiele się zmienił Jeśli chodzi o powrót rozwiązań systemowych to możecie krócej czekać niż się wydaje

--
"Raz się żyje! Na szczęście..."

dSort
dSort - tańczący z butelkami · 1 miesiąc temu
Problem ten dziś rozwiązano dość prosto. Wystarczy płacić nauczycielom tak mało, żeby nawet nie mogli pomarzyć o burdelu czy kasynie.

--
www.idzieniedzwiedz.pl
Mam umysł siedmiolatka i ten siedmiolatek musi być cholernie zadowolony,że się go pozbył

Lesio5
Lesio5 - Superbojownik · 1 miesiąc temu
@dSort Bo burdel to mają w robocie a kasyno przy wypłacie.

--
Forum > Hyde Park V > Nauczyciele w II RP
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj