Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Hyde Park V > Przed San Escobar
bulcyk22
bulcyk22 - Wiekowy Bojownik · 6 miesięcy temu

Do dziś nieznane jest prawdziwe imię i nazwisko George’a Psalmanazara. Prawdopodobnie urodził się gdzieś około roku 1680 w południowej Francji. Miał być bardzo zdolnym dzieckiem ze szczególnym talentem do języków, w tym łaciny. Był również niezwykle ciekawy świata – i właśnie ta chęć zobaczenia, co kryje się poza granicami jego rodzinnej krainy, uczyniła z niego jednego z największych… oszustów w historii.

Przełom XVII i XVIII wieku nie był czasem, gdy podróżowanie było tanie i bezpieczne. George jednak miał plan. Liznąwszy odrobinę angielskiego, zaczął podawać się za irlandzkiego pielgrzyma zdążającego do Rzymu. Niestety Irlandia nie była krajem na tyle odległym, by jego oszustwo szybko nie wyszło na jaw. Musiał więc zmienić osobowość. Tym razem zdecydował się sięgnąć po coś bardziej egzotycznego.

Najpierw stał się japońskim poganinem, by z czasem przerodzić się w obywatela odległej Formozy (dzisiejszego Tajwanu). Chcąc uwiarygodnić swoją kreację, zaczął wielbić Słońce oraz Księżyc, spożywać dziwne potrawy (jak surowe mięso przyprawione kardamonem) i posługiwać się wymyślonym przez siebie językiem. Tak przygotowany wyruszył w podróż po Europie, docierając po pewnym czasie do Holandii, gdzie poznał kapelana szkockiej jednostki wojskowej, Aleksandra Innesa. (...)

Dokończenie:
https://ciekawostkihistoryczne.pl/2020/12/28/oszust-ktory-sprawil-ze-brytyjczycy-uwierzyli-w-zmyslony-kraj/

Shameus
Shameus - Superbojownik · 6 miesięcy temu
fajne Kiedyś o tym słyszałem, ale się mi zapomniało.

--
I am the law!

brtk
brtk - Superbojownik · 6 miesięcy temu
W tamtym czasie język angielski chyba nie był zbyt popularny w Irlandii, a galeickiego poza Irlandią nikt nie znał, jak więc wpadł?

--
b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b
Forum > Hyde Park V > Przed San Escobar
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj