Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > Sortowanie śmieci to zasłona dymna...
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
wisz-nu - Superbojownik · 6 miesięcy temu
Ukrywa, że nikt nie ma pomysłu co z tym fantem robić:

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,27064667,segregowanie-smieci-to-hipokryzja-czy-to-zmieszamy-czy-nie.html

--
Wszelkie prawa zastrzeżone. Czytanie niniejszego tekstu bez pisemnej zgody surowo wzbronione.

pies_kaflowy
Jako humanista, nie sortuję śmieci, bo nie chcę ich dzielić na lepsze i gorsze.

Dziękuję, do widzenia.

--

szatkus
szatkus - Superbojownik · 6 miesięcy temu
Trzeba zadać sobie pytanie, komu zależy na tym, żeby Polacy nie sortowali śmieci?

--

mika_p
mika_p - Superbojowniczka · 6 miesięcy temu

Zbierajmy religijnie bioodpady, z nich zrobimy nawóz, musimy nawozić ziemię czymś, co nie jest chemiczne. Jak bioodpady będziemy wyrzucać osobno, to w pozostałych śmieciach nagle zachodzi jedna zmiana - wszystko jest mniej więcej suche.

Gówno prawda. Nawóz można zrobić z odpadów zielonych, czyli, ogólnie rzecz biorąc, z surowych roślin. Cała kuchenna reszta - kości, mięso, gotowane jarzyny, tłuszcze - jest mokra, brudna i upieprzy "suche" śmieci.

I koncepcja opłaty opakowaniowej:
Jeśli kupuje pan cokolwiek w opakowaniu jednorazowym, celofanie, pudełeczku, tekturce - płaci 50 groszy. I jest to na rachunku opisane: opłata śmieciowa. Natomiast jeśli pan przyjdzie z własnym pudełkiem i weźmie ser czy wędlinę do niego, to pan nie płaci.(...) Sklepy wysyłają pieniądze z opłaty śmieciowej do budżetu państwa, budżet dzieli proporcjonalnie do liczby mieszkańców i daje gminom, żeby płaciły za wywóz odpadów.

A bioodpady, niebezpieczne, ZSEE, wielkogabarytowe czy nawet te wielorazowe opakowania, którym się żywot zakończył, to gmina gratis odbierze? Nie, dalej będzie potrzebny dotychczasowy system, plus drugi równoległy, do zbierania i dystrybuowania opłaty opakowaniowej


Istnieją dziś technologie, które pozwalają wyciągnąć ze śmieci surowce, całe szkło można pokruszyć, ono spada pod sito, trafia do suszenia i później z tej suchej masy jesteśmy w stanie 95 procent szkła wyjąć. Przecież butelki, które pan wrzuca do osobnego kosza i tak są kruszone.

Segregacja dużych kawałków jest tańsza. To się odbywa etapami. Im więcej dużych kawałków, tym szybciej proces się kończy. Im więcej etapów, tym drożej i bardziej skomplikowana technologia.

Po takich kwiatkach odechciewa się jakiejkolwiek merytorycznej dyskusji z pozostałymi tezami artykułu. Pan się zafiksował na jednym aspekcie gospodarki odpadami i nic poza nim nie widzi.

--
I'm a Black Magic Woman

Xanthus
a_p
"Jeśli kupuje pan cokolwiek w opakowaniu jednorazowym, celofanie, pudełeczku, tekturce - płaci 50 groszy. I jest to na rachunku opisane: opłata śmieciowa. Natomiast jeśli pan przyjdzie z własnym pudełkiem i weźmie ser czy wędlinę do niego, to pan nie płaci.(...)" - fajna koncepcja. Właśnie sobie wyobraziłem jak w sklepie przesypuję chipsy do własnego opakowania i zostawiam oryginalne ... żądając rabatu w rachunku ;)

Djbanan
A co z rPETem? Nowa butelka od 5L żywca czy IceTea jest zrobiona w 100% z rPETa.

https://youtu.be/cvuXX4jfCW0
Ostatnio edytowany: 2021-05-13 20:46:53

--

Xanthus
:djbanan Jak - co??? Normalnie opłatę wniesiesz. To ma być opłata recyclingowa więc zapłacisz te 50gr za zrobienie nowego rPETa ze starego rPETa ... I pamiętaj - to ma być opłata - nie podatek ;)
Forum > Hyde Park V > Sortowanie śmieci to zasłona dymna...
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj