Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Hyde Park V > Płyn Lugola to chyba niepotrzebny był...
zmechu
zmechu - Superbojownik · 7 miesięcy temu
https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,plyn-lugola--dlaczego-podawano-go-po-awarii-w-czarnobylu-,artykul,47048108.html

Jak mnie to irytuje... Siedzi sobie taki badacz w cieplutkich papuciach, ma absolutnie wszystkie dane, zna historię, za konsekwencja, ma wyniki badań, ma analizy przeprowadzone w lewo, prawo a nawet w górę i na ukos i po kilkudziesięciu latach stwierdza, że jednak w Polsce to piliśmy płyn Lugola raczej niepotrzebnie. A nawet że to nie było dobre wyjście.

Szkoda tylko, że taki specjalista nie podejmował w '86 decyzji. Bo teraz to łatwe. Ale wówczas nie było nic wiadomo, nie było maili, RCB a internet mieścił się na dyskietce. Do tego dezinformacja w mediach, Związek Radziecki oczywiście mówił "promieniowanie jest w odwrocie, nie ma się co bać", wskaźniki szaleją a w dodatku jest sobota. I w takich warunkach, przy zerowej informacji i pełnej dezinformacji ktoś musiał podjąć niepoprawnie politycznie decyzję obarczoną wielkim ryzykiem i rozwiązać równanie w wieloma niewiadomymi, w którym nie było wiadomo co właściwie może wyjść.

No, ale na szczęście już wiemy, i to tylko kilkadziesiąt lat zajęło przeanalizować decyzję, którą ktoś musiał wówczas podjąć w godzinę.

Servin
:zmechu ale to bylo wiadomo po wyslaniu raportu do Miedzynarodowej Agencji Atomowej w Wiedniu po katastrofie. Nawet Urban o tym mowił:

https://www.youtube.com/watch?v=cZymvHuLDK4

Od 10:17
Ostatnio edytowany: 2021-04-26 12:02:00

--

brtk
brtk - Superbojownik · 7 miesięcy temu
:zmechu Po to właśnie jest ten badacz, aby w kapciach, mając wszystkie dane przeanalizować w fotelu na spokojnie co się stało, aby wyciągnąć wnioski na przyszłość.

--
b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b

zmechu
zmechu - Superbojownik · 7 miesięcy temu
:servin tak, ale to były pierwsze opinie. O Lugolu mówiło się dawno, ze to było takie właśnie "dmuchanie na zimne" i raczej niepotrzebne.

Djbanan
Nie chcę Cię martwić ale to właśnie prof. Jaworowski podjął decyzję o podaniu płynu lugola.

https://youtu.be/RXuuLht0NQI

16:28

--

Fiol78
Fiol78 - Cesarz Narzekalni · 7 miesięcy temu
Ale ten płyn Lugola spowodował jakieś skutki uboczne poza nielicznymi rzygającymi dzieciakami? Nie? Skoro tak to decyzja o jego podaniu była jak najbardziej racjonalna, tym bardziej że była podejmowana wtedy gdy nie wiedziano czy wiatry nie spowodują zmiany kierunku przemieszczania się chmury i czy radzieccy towarzysze podali nam całą prawdę o awarii

To ma tyle samo sensu jak narzekanie po długiej jeździe że się niepotrzebnie zapięło pasy skoro nie doszło do wypadku.

--
Od narzekania boli głowa i rozwolnienie gwarantowane!

Fiol78
Fiol78 - Cesarz Narzekalni · 7 miesięcy temu
Poza tym fajnie pisał o tym WO : https://ekskursje.pl/2011/03/plyn-lugola/

--
Od narzekania boli głowa i rozwolnienie gwarantowane!

Krzychpl
Krzychpl - Superbojownik · 7 miesięcy temu
:fiol78 podejrzewa się go o spowodowanie większej częstości choroby Hashimoto (to albo jodowanie soli), ale po mojemu decyzja była słuszna
w atmosferze ściemniania ze strony Wielkiego Brata i szalejącej aparatury pomiarowej, rozwiązanie awaryjne, nawet bez dokładnie przebadanych skutków długofalowych było lepsze niż bezczynność
generalnie sytuacja z rodzaju - dupa zawsze z tyłu, jakby nie zrobili nic a zagrożenie okazało się gorsze niż finalnie wyszło też byłby dym
BTW clue sytuacji (decyzja podejmowania wkontekście zagrożenia zdrowia i/lub życia, pod presją czasu w oparciu o częściowe przesłanki, z motywem ukrycia pewnych informacji) w ciekawy sposób komponuje się z niedawną dyskusją o pewnym 13-latku

--
Kłamstwo obiegnie cały świat, zanim prawda zdąży włożyć buty. Terry Pratchett - Prawda

nevya
:krzychpl , no właśnie się nie komponuje, bo w tym przypadku fiol wykazuje się rigczem, a w tamtym przejawiał kompletny brak rigczu

a decyzja była słuszna, bo zgodnie z prawem Murphy'ego gdy nie zrobiono nic to chmura radioaktywna by przyleciała

empatyczna
empatyczna - Gołota Poezji · 7 miesięcy temu
Mam niedoczynność tarczycy - czy to może być spowodowane tym, że nikt mi płynu lugola nie zalecił, a sama za tym nie chodziłam?

--
Czy można spełnić wszystkie swoje marzenia? Tak, jeżeli będziesz miał/ła jedno marzenie, które brzmi: chcę osiągnąć w życiu tyle, ile tylko zdołam./moje/

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Daban - Superbojownik · 7 miesięcy temu
:zmechu Cóż, dla mnie to przynajmniej "błędna analiza", aby nie napisać bzdury. Dlatego że:

1) Cel podania: niewłaściwe założenia wejściowe do analizy. Trochę jak z gumką - jeśli się nie założyło i nie zaszła w ciążę, to rzeczywiście była zbędna. A gdyby zaszła? Tak samo - w momencie podejmowani decyzji nie było wiadomo - jakie stężenie poszło w atmosferę, jakie będą wiać wiatry w najbliższym czasie, jak szybko będzie opadać cez, jak długo będzie trwała emisja i o jakiej sile, bo z ZSRR nic nie podawano, a informacje dotarły do Polski z krajów skandynawskich. Lepiej nic nie robić i ryzykować, czy ubezpieczyć się, najwyżej ubezpieczenie nie będzie potrzebne?
2) Termin podania - założono od, mój wujek dowiedział się o skażeniu z Radia Wolna Europa, potem szukał informacji i dowiedział się że będzie płyn lugola. Dostałem płyn po 2-3 dniach od rozpoczęcia, przed weekendem. W szkole podano go po weekendzie. Różnica 4-5 dni. Rzeczywiście trochę późno, ale jak pokazał covid i tak Państwo spisało się dobrze. Problem w tym, że ów płyn powinien zostać podany dużo szybciej, bo jak ktoś zjadł sałatę - wszak wiosna i nowalijki, to często już nic płyn nie mógł pomóc.
3) Stopień skażenia - kurcze, może warto słuchać fachowców? Jak komuś cząstka spadłą na sałatę, a tą obok nie, to jedna miała przekroczoną normę 1000 razy, a druga nie szkodziła. Opad nie rozłożył się równomiernie, a badacz przyjmuje średnie skażenie. Tak, średnio na spacerze z psem mamy po 3 nogi. Tyle warte jest odnoszenie się do średniej w tym przypadku.
3) Skutki - ominęły nas skutki jak dookoła Czarnobyla, brak masowych zgonów, brak bardzo wysokiego podwyższenia zachorowalności na raka, ale ... w Polsce jest wyższa zachorowalność na raka, tylko nie da się tego jednoznacznie przypisać Czarnobylowi. Po drugie sa prace naukowe pokazujące "słabsze skutki", pokolenie wówczas dojrzewające ma masowo problemy z tarczycą właśnie, którą ów płyn miał chronić. Niekoniecznie rak, ale inne schorzenia jak wcześniej znana tylko specjalistom choroba Hashimoto w najróżniejszych nasileniach, a teraz dość powszechna. Wypadałoby się oprzeć na szerokich wynikach, a nie spojrzeć na średnią i stwierdzić po fakcie, znająć wszystko ,że nie miało wpływu.

--
Ludzi nie należy dzielić, ze względu na narodowość, przynależność partyjną, czy też wyznawaną religię. Ludzi należy dzielić na mądrych i debili. A debile dzielą się według narodowości, przynależności partyjnej i wyznawanej religii.

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
corwin - Superbojownik · 7 miesięcy temu
Mam tylko jedno pytanie. Ile czasu od podania lugola w tarczycy odłoży się tyle jodu, aby nie był już w niej odkładany z innych źródeł (chociażby z tej sałaty)?

--
Pamiętacie akcję "Zabierz babci dowód" przed wyborami? Tak tylko przypominam, że była taka impreza :) Średnio Polacy zarabiają 5000 zł. Średnio ja i stonoga mamy 51 nóg

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Za parę lat pojawią się tacy sami eksperci od covida, którzy stwierdzą, że lokdałny i zamrażanie i maseczki gówno dały

--
Bęc bęc byczka w jaje - niechaj byczek mleczko daje.

brtk
brtk - Superbojownik · 7 miesięcy temu
:gambeat007 śmiertelność mówi coś innego

--
b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b

yAnZy
yAnZy - Superbojownik · 7 miesięcy temu
:gambeat007 przecież już są

Manecki
Manecki - Superbojownik · 7 miesięcy temu
Jedno muszę przyznać. Bez RCB, SMSów, komórek, znikomej ilości telefonów, w chyba 3-5 dni ogarnięto większość społeczeństwa.
Podawali chyba od 29 kwietnia. Ja piłem lugolę w czwartek lub piątek, w osiedlowej przychodni stojąc w kilometrowej kolejce.
Determinacja władz była bezprecedensowa. Dziś w tej samej sytuacji zeszło by ze 2 miesiące.

--
Robię dobrze.

gen_Italia
gen_Italia - Amator trójkątów · 7 miesięcy temu
Zesrałoby się, a nie zaszło. W dwa miesiące to byśmy nawet nie byli dziś w stanie naruchać odpowiednich ilości płynu Logula, nie mówiąc o organizacji jego podawania

--
Forum > Hyde Park V > Płyn Lugola to chyba niepotrzebny był...
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj