Dla węgierskich Żydów ostatni rok II wojny światowej był najtrudniejszy – od tego momentu rozpoczęła się ich masowa eksterminacja. Tivadar Soros, ojciec znanego biznesmena i społecznika George’a Sorosa, opowiada o losach swojej rodziny w tym czasie. Pogodne usposobienie, doświadczenia żołnierskie z I wojny światowej i wrodzony spryt sprawiły, że Tivadar i cała jego najbliższa rodzina – w tym 14-letni wówczas George – przeżyli.

Ogromnie lubiłem żydowskie poczucie humoru. Te aneg­doty są dowcipne, rozsądne i zawierają głęboką myśl. Niekiedy chłoszczą ludzką nieudolność, ale zawsze bawią. Nie mogę się powstrzymać przed pokusą opowiedzenia kilku. Jeszcze niebo było bezchmurne, a antysemityzm w stanie uśpienia, kiedy usłyszałem tę anegdotę:

Żyd staje przed sądem. Sędzia pyta:

– Czy chcesz wygłosić swoje ostatnie życzenie?

– Tak, proszę mnie osądzić w starym stylu.

– Nie rozumiem – mówi sędzia – co znaczą te słowa.

– Wyjaśnię – odpowiada Żyd. – Dawniej, kiedy sąd się naradzał, stwierdzano: »To jest Żyd, ale ma rację«. A teraz stwierdza się: »Ma rację, ale to jest Żyd«.

Inna anegdota, związana z pogłoską, że Żydzi, którzy po­rzucili swoją religię, są traktowani szczególnie:

Dwaj bracia zdecydowali się przyjąć chrzest. Jako pierwszy ceremonii poddaje się starszy. Drugi czeka na zewnątrz. Po długiej chwili starszy wychodzi, a młodszy pyta go:

– No, jak było?

Starszy przygląda mu się od góry do dołu i mówi z pogardą:

– Ja nie rozmawiam z cuchnącym Żydem – i odchodzi.

Kolejna anegdota zaświadcza o bezgranicznym optymi­zmie Żydów.

Hitler już podbił cały świat. Właśnie przybył do stolicy Japonii – Tokio. Na całym świecie Żydzi zostali już zlikwidowani, przy życiu zostali tylko dwaj, którzy w japońskich maskach wmieszali się w świętujący tłum. Wielka uroczystość, wspaniałe iluminacje. Śliczna mała dziewczynka wręcza Führerowi bukiet kwiatów. W tym momencie jeden Żyd szepcze do drugiego: – Zobaczysz, on tutaj sobie skręci kark! (...)

Dokończenie:
https://ciekawostkihistoryczne.pl/2021/03/18/zyd-musi-byc-przede-wszystkim-rozsadny-ojciec-georgea-sorosa-zdradza-co-pomoglo-mu-przetrwac-holocaust/

--