Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > Szczepienia dawniej i dziś
zmechu
zmechu - Superbojownik · rok temu
Dawniej. Siermiężny PRL, krzywo patrzący ZSRR a rząd mówi: basta! Musimy chronić obywateli. Czernobyl-nie Czernobyl, ale zagrożenie jest i nie ma to-tamto. Całej młodzieży płyn Lugola, ale bez marudzenia. Efekt: 18 milionów Polaków dostało "szczepionkę" na czernobylskie paskudztwo.

Teraz. XXI wiek, internet, komputery, cały świat u stóp. A tu pandemia! Musimy szybko zaszczepić wszystkich. Wszyscy są za! Szybko-szybko! 300 tysięcy w 2 tygodnie, planowane zakończenie u 15 mln ludzi - dwa lata.

szatkus
szatkus - Superbojownik · rok temu
Mogę się mylić, ale płyn Lugola to już wtedy był. Szczepionka jest od niecałego roku, a zatwierdzona jest od kilku tygodni. Tak że ten.

I mamy lepszy wynik niż Francuzi

--

pies_kaflowy
pies_kaflowy - Bęcwał Dnia · rok temu
Płyn Lugola był cały czas w pogotowiu na wypadek bomby atomowej. Czekał tylko na swój moment.
:szatkus Francuzi wymyślili sobie 5 dni przerwy między badaniem czy pacjent nadaje się do szczepienia a właściwym szczepieniem i przy szczepieniu musi być lekarz. Dlatego leżą na starcie.
Ostatnio edytowany: 2021-01-12 19:54:47

--

brtk
brtk - Superbojownik · rok temu
:zmechu 257834 wg MZ

(a źli Niemcy ponad 600 tys)

Ale cieszmy się, że EU organizuje szczepionki, bo nie wiem czy byśmy jakieś w ogóle teraz mieli.

--
b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b

szatkus
szatkus - Superbojownik · rok temu
:brtk Ukraina podobno kołuje od Hindusów (:ethordiny podobno też). Żeby nie było to szczepionka legitna, na licencji (w ogóle fajnie, że cały świat tak współpracuje), robiona przez hinduską firmę wyspecjalizowaną w produkcji leków generycznych, tylko prędko tego nie dostarczą.

Izrael prowadzi, ale oni znaleźli prosty sposób na to prosty sposób. Zapłacili więcej niż inni
Ostatnio edytowany: 2021-01-12 20:00:57

--

mika_p
mika_p - Superbojowniczka · rok temu
:szatkus A czy był w każdym punkcie w ilości odpowiedniej do napojenia wszystkich mieszkańców w obwodzie?
O tym, że szczepionka będzie "lada dzień" wiadomo było od dawna, był czas na opracowanie logistyki.
Punktów szczepień jest stosunkowo niewiele w stosunku do liczby ludków, więc to nieporównywalnie prostsza operacja niż dostarczenie pakietów wyborczych, poza tym nie są to adresy prywatne, tylko w godzinach pracy jest pewność, że ktos odbierze przesyłkę.

Kwestia ustalenia kolejności i zapisów.
POZ-y mogłyby to zrobić we współpracy z samorządem.
Na wsi często jest 1-2 POZ na gminę, uruchomić sołtysów (żeby rozlepili ogłoszenia) i transport szkolny, i na przykład, w poniedziałek szczepimy seniorów ze wsi A i B, w środę z C do połowy alfabetu, w czwartek z C do końca alfabetu, itd.
W mieście miejski goniec mógłby przylepić obwieszczenie na klatce:
w poniedziałek klienci "Zdrówka" na A, we wtorek na B, w środę na C, a jeśli chodzi o klientów "Medycyny z Bożej łaski", to w poniedziałek na A, B, C, we wtorek na D, E, F, G, w środę dalsze litery.
Można by poprosić o pomoc dyrektorów szkół, oni mają praktykę układania kupy ludzi w ograniczonej liczbie sal i to tak, żeby każda część kupki miała jeszcze swojego nauczyciela.

Do tego lokalne media, żeby starannie i do wyrzygu powtarzały informacje, co kto ma zrobić, gdzie sprawdzić, co czytać, żeby się zaszczepić. Nie ogólnikowo, tylko konkretnie: w gminie X czytać tablice ogłoszeń, w mieście Y wyjrzeć na klatkę, pytać bliskich, pomagac sobie.

--
I'm a Black Magic Woman

brtk
brtk - Superbojownik · rok temu
:szatkus ja pamiętam jakieś respiratory co miały być, maseczki, co nawet były, choć dobre chyba na karnawał, narodowe szwalnie co chyba już szyją, wszak premier obiecał, szczepionki od amerykanów, oraz parę innych cudów nad Wisłą. Więc cieszę się, że dystrybucję po Europie robi Unia.

--
b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b

pies_kaflowy
pies_kaflowy - Bęcwał Dnia · rok temu
:szatkus Śmieją się z żydów, że przepłacili, a żydzi się śmieją z całego świata, że w sumie będzie ich to mniej kosztowało. Ot zwykłe długoterminowe rachunki.

--

czary_mary
czary_mary - Superbojownik · rok temu

:szatkus Ukraina zakontraktowała od Kitajców, kilka milionów ma też dostać od Pfizera z EU.
O Indiach raczej cicho; natomiast robią tam podróby ... tj. sorry leki generyczne; bardzo tanio. W dowolnej aptece sprzedadzą Ci beczkę taniego valium, wiem bo chciałem kupić na jet lag opakowanie i aptekarz zaproponował mi pakiet 1000 szt. z upustem, może biali tam hurtem kupują, ledwie się wykręciłem paroma tabletkami.
Ale gdybyście zobaczyli te ich apteki ... nie wiem czy byście się odważyli

--
Pobiliśmy stalinowców, pobijemy i pisowców.

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
oldbojek - Superbojownik · rok temu
A czy ktoś jest w stanie powiedzieć, że była jakaś sprawa, którą PIS nie spierdzielił?
Cała ta walka z pandemią, włącznie ze szczepieniami to tylko typowy przykład, że jak się za coś weźmie PIS to wiadomo, że da ciała.

Jedyne co im wyszło to 500+ na początku rządzenia. Ale to i tak tylko dlatego, że dali wszystkim jak leci - gdyby trzeba było ustalić jakieś kryteria a potem zgodnie z nimi przydzielać 500+ to by do dzisiaj nic z tego nie wyszło.

Poczytajcie sobie jak szybko zorganizowano szczepienia na początku lat sześćdziesiątych przeciw czarnej ospie we Wrocławiu i okolicach ponad 7 mln mieszkańców.

I wtedy też nie mieliśmy tylu szczepionek na stanie. Trzeba było je zorganizować, tudzież punkty szczepień, szpitale i to wszystko co teraz się tak sypie.

k0curek
k0curek - Superbojownik · rok temu
Zastanawiam się ile osób piło ten płyn Lugola.

Różnie podają, na przykład coś takiego:
18 milionów Polaków do 17. roku życia
albo takiego:
18,5 miliona Polaków, z czego 95% to dzieci

Sęk w tym, że w 1986 roku w Polsce było może 10-11 milionów poniżej 18 lat.
I na pewno nie wszystkie dzieci piły ten płyn.

To co, pili po dwie dawki?
Ostatnio edytowany: 2021-01-12 20:35:26

zmechu
zmechu - Superbojownik · rok temu
:szatkus obawiam się że gdyby rząd zalecił szczepienia wodą utlenioną czy płynem fizjologicznym, to też by się okazało że jednak nie ma, trzeba się zapisywać i logować tokenem w profilu zaufanym a potem czekać w kolejce. Kiedyś Lugol był, ale nie tak że hop-siup wyciągniemy 15 mln dawek i zrobimy każdemu wlewkę.

Oczywiście, inne to były czasy, ale wówczas całą akcję dało się zorganizować w kilka dni (i jak wpomniałem, ZSRR mówił "nic się nie stało, Polacy nic się nie stałooo!") więc opór był silny. A dziś z zielonym światłem pieklimy się i najważniejsze "bo Janda poza kolejnością".

Xanthus
Xanthus - Bojownik · rok temu
Ciekawie byłoby dowiedzieć się czy przy obecnych szczepieniach i planowaniu dystrybucji pracuje jakikolwiek specjalista od logistyki - ale taki prawdziwy? Śmiem wątpić. A ciekaw jestem jakie jajca zaczną się jak przyjdzie kolej aplikowania drugiej dawki - przypomnę tylko, że musi być z TEJ SAMEJ serii ... Oj czuję, że będzie bal ...

:k0curek Ja piłem. Przyszedłem do szkoły. Calą klasę, bodaj na drugiej lekcji, wyprowadzili na korytarz, zaprowadzili pod gabinet pani HIGIENISTKI i każdy dostał działkędo wypicia. Całość trwała może 15 minut na 30 dzieciaków ... Próby tuberkulinowe i ewentualne późniejsze szczepienia też robiła HIGIENISTKA u nas w podstawówce. No ale ona tam była 8 godzin dziennie 5 dni w tygodniu - na etacie ... Że o stomatologu szkolnym nie wspomnę ...
Ostatnio edytowany: 2021-01-12 20:50:19

brtk
brtk - Superbojownik · rok temu
:zmechu płynu lugola to akurat było dużo, bo kraj był (w jakimś stopniu) przygotowany na atak jądrowy. Wojna z zachodem zgodnie z doktryną była kwestią czasu, a użycie atomówek traktowano całkiem poważnie. Nawet takowe w Polsce były na wszelki wypadek

--
b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
oldbojek - Superbojownik · rok temu
Moje dzieci wypiły bez problemu - w najbliższej aptece i pamiętam, że to była niedziela. Jedyna biurokracja to imię, nazwisko, data urodzin i miejsce zamieszkania
Ostatnio edytowany: 2021-01-12 20:57:02

k0curek
k0curek - Superbojownik · rok temu
:xanthus


Kto powiedział, ze szczepionka ma być z tej samej serii? Tego samego producenta, ale nie z tej samej serii.

Xanthus
Xanthus - Bojownik · rok temu
:k0curek Ja właśnie słyszałem w telewizorni, jakoby miały być z tej samej partii/serii ...I to kilka razy na rżnych kanałach słyszałem. Ale to było jeszcze zanim zaczęli szczepić. To mówisz, że nie muszą być z tej samej serii produkcyjnej? To daje jakąś nadzieję, że nie będzie kosmicznego bajzlu ...

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
oldbojek - Superbojownik · rok temu
:xanthus
Będzie - chcesz się założyć?

brtk
brtk - Superbojownik · rok temu
Bajzel to i bez szczepień, czy pandemii. Jest i będzie.

--
b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b b

Xanthus
Xanthus - Bojownik · rok temu
Nie zakładam się kiedy wiem, że mam rację, bo to świństwo jest. Nie zakładam się kiedy nie jestem pewien, bo to głupota ;)

Z ojcem dziś rozmawiałem - 79 lat ale obcykany w internetach. Nadal nie ma pojęcia gdzie i jak się będzie mógł zapisać na szczepienie. Od 15-tego mają się zapisywać 80+. Jeśli dzieci/wnuki nie pomogą, to ... :/

czary_mary
czary_mary - Superbojownik · rok temu

Piłem lugolę z namiętnością.Nakupiłem sobie też sałaty i rzodkiewki, o których słuchy krążyły, że jest napromieniowana (a baby w maglu wiedziały wszystko), prawie za darmo rozdawali w warzywniakach
Mama uciekła z Lublina do siostry w Kostrzyniu n/O a ja miałem chatę wolną dwa tygodnie; kocham Czernobyl i radziecką naukę

--
Pobiliśmy stalinowców, pobijemy i pisowców.

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
oldbojek - Superbojownik · rok temu
:xanthus

Jeszcze tydzień temu miałem się zarejestrować 15.01.2021 i zaszczepić na przełomie stycznia i lutego.
Teraz mam termin na przełomie lutego i marca. Na rejestrację.
Kilka dni a odmłodniałem jakbym w wehikuł czasu wsiadł
Ostatnio edytowany: 2021-01-12 21:34:55

Yoop
Yoop - Superbojownik · rok temu
A co to za marudzenie? Jest kolejka!
Najpierw grupa Zero. Potem kolejne ministerstwa.

zmechu
zmechu - Superbojownik · rok temu
"80-latkowie 15 stycznia dostaną e-skierowanie, wystarczy wówczas zalogować się na IKP przez Profil Zaufany, np. za pomocą tokena w bankowości elektronicznej lub w aplikacji mobilnej - i umówić na wizytę"

idolzbaru
idolzbaru - Bojownik · rok temu
:k0curek Coś na zasadzie Sewerynów: przychodziłeś z dzieciakiem, to Tobie też lufę fundowali Stąd podwojenie wyników..
też w niedzielę.

Radioactive
Radioactive - Superbojownik · rok temu
:zmechu

--
Ech... Kiedyś to i nostalgia była o wiele lepsza.

Maciej1988
Maciej1988 - Superbojownik · rok temu
Płyn Lugola podano trochę zbyt późno i niepotrzebnie, więc analogia słaba.
Ludzie tak się przestraszyli Czarnobyla, że nikt nie płakał po utopionym Żarnowcu.

Dezinformacja zadziałała doskonale. Ludzie pili płyn bardzo chętnie, bo nie wierzyli władzy i nawet nie zastanawiali się nad konsekwencjami. Gdyby szczepionka na covid była w marcu zeszłego roku, to ludzie by się o nią pozabijali.

--
Bób
Koper
Włoszczyzna
Forum > Hyde Park V > Szczepienia dawniej i dziś
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj