Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > Zapachy Średniowiecza
bulcyk22
bulcyk22 - Wiekowy Bojownik · 3 lata temu

Średniowiecze powszechnie kojarzy się ze smrodem. Fekalia wylewane na ulice, masowa niechęć do kąpieli i życie na bakier z higieną z pewnością nie sprzyjały nosom ówczesnych ludzi. Jednak sytuacja nie wyglądała aż tak dramatycznie, jak to sobie wyobrażamy. W końcu wytrzymałość człowieka – również na brud – ma swoje granice…

Trzynastowieczny starofrancuski poemat Powieść o róży zawiera mnóstwo rad dla kochanków, począwszy od sposobów osiągnięcia wspólnego orgazmu („Nie opuszczając się wzajemnie/oboje wspólnie niech żeglują/Aż jednocześnie znajdą przystań/ wtedy ich rozkosz będzie pełna”) po strategiczne pożytki płynące z udawania („Gdyby zaś dama nic nie czuła, i tak powinna udać rozkosz/ w wiadomy sposób dając znaki/które spełnienie objawiają./Kochanek wtedy jej uwierzy/choć ona ma to wszystko za nic”).

Powyższy utwór, cieszący się niezwykłą popularnością we Francji, Włoszech, Anglii i Niderlandach przez następne dwa stulecia, jest po części alegoryczną wykładnią kodeksu rycerskiego, po części zaś zbiorem tradycji i mądrości ludowych, w jakich lubowali się średniowieczni czytelnicy.

Czysta „izba Wenery”

Poemat zawiera mnóstwo rad na temat higieny osobistej i jej roli w miłości. „Wszelkim się brudem musisz brzydzić – zwraca się do pewnego młodzieńca postać alegoryczna Amor – Często myj ręce i dbaj o zęby, pamiętaj by pod paznokciami brud czarny nigdy nie ostawał. Zaszyj rękawy, włosy uczesz, ale nie sięgaj po barwiczkę, bo tylko damom to przystoi; radzi też używają szminki, ci, co naturze się przeciwią, gdyż wbrew niej miłość uprawiają”.

Młodej kobiecie z kolei zaleca się, by kochała się w ciemnościach, tak by jej kochanek nie zauważył pryszcza czy czegoś gorszego: „Nie może luby spostrzec wady/bo zaraz będzie przemyśliwał/ jak nogi za pas wziąć i uciec, a ona z wstydem swym zostanie”. Jeszcze bardziej otwarcie przypomina się niewieście, że musi utrzymywać w czystości swoją „izbę Wenery”. (...)

Dokończenie:
https://ciekawostkihistoryczne.pl/2020/11/08/smrod-brud-i-ubostwo-bynajmniej-sredniowiecze-wcale-az-tak-nie-smierdzialo/

leeeroy
leeeroy - Superbojownik · 3 lata temu
Jędruś o średniowieczu kilka odcinków nakręcił
https://www.youtube.com/watch?v=rtmJrzRxre8&ab_channel=surgepolonia


--

k0curek
k0curek - Superbojownik · 3 lata temu
Myślę, że średniowiecze ma niezasłużenie złą prasę.

Poziom wiedzy ludzkości był na pewno niezbyt wysoki, ale społeczeństwo w swojej masie było chyba otwarte na nowości, nauka rozwijała się w swoim tempie, wcale nie niższym niż wcześnie.

Jeśli chodzi o higienę, to w Europie, w wiekach średnich było pod tym względem o niebo lepiej niż w późniejszych czasach, gdy kościół wymyślił, że zbyt częste mycie może doprowadzić do grzesznych myśli i uczynków. To w dobie Renesansu ukrywający się muzułmanie czy żydzi wpadali często przez swoje zamiłowanie do mycia, bo odróżniali się od żyjących w brudzie chrześcijan.
Forum > Hyde Park V > Zapachy Średniowiecza
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj