Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > Królowa Hiszpanii
bulcyk22
bulcyk22 Wiekowy Bojownik od 29 czerwca 2015 | Katowice
2020-09-25 02:26:04 Zgłoś

Była królowa Hiszpanii Zofia (ur. 1938) przyszła na świat jako królewna. Ale wychowana była w nietypowy na księżniczkę sposób.
Przyszła na świat 2 listopada 1938 roku pod Atenami jako najstarsze dziecko greckiego księcia Pawła (1901-1964) i Fryderyki Hanowerskiej (1917-1981, wnuczki cesarza Niemiec Wilhelma II). W latach 1942-1946 przebywała z rodzicami na wygnaniu – na Krecie, w Egipcie i w RPA. Rok po powrocie do kraju jej ojciec – po bezdzietnej śmierci starszego brata – został królem. Mimo swojej pozycji wychowywana była jak mieszczańska córka. Uzyskała dyplom pielęgniarki dzieci do lat 4 i przez dwa lata pracowała przez dwa lata w ateńskim żłobku. Studiowała też muzykę i archeologię oraz była zawodnikiem rezerwowym reprezentacji żeglarskiej Grecji podczas Igrzysk Olimpijskich w 1960 roku. Tymczasem szukano dla niej męża – według projektu matki miała zostać żoną następcy norweskiego tronu Haralda (ur. 1937), ale młodzi się sobie nie spodobali – a w Norwegii uznano posag królewny za zbyt niski!
Latem 1961 roku w Mon Repos na Korfu Zofia spotkała się ze swoim rówieśnikiem, hiszpańskim księciem Janem Karolem. Szybko postanowiono o ślubie – z rozsądku, bo młody Bourbon był zakochany w księżniczce sabaudzkiej, a Zofię uznał za kobietę, która będzie potrafiła z godnością nosić koronę. Zbliżało ich też doświadczenie wygnania.
Ślub wzięli 14 maja 1961 roku w Atenach. A właściwie trzy śluby – katolicki, prawosławny i cywilny, a cała ceremonia urządzona została z przepychem – rozsypano na ulicach m.in. 100 kg ryżu „na szczęście”. Kilka dni po ślubie Zofia przeszła na katolicyzm. Po podróży poślubnej dookoła świata zamieszkali w Hiszpanii. Powściągliwa i łagodna Zofia uczęszczała na wykłady Uniwersytetu Autonomicznego w Madrycie i twierdziła, że gdyby nie została królową, studiowałaby całe życie.
Początkowo ignorowana przez Hiszpanów, wzbudziła entuzjazm dopiero gdy po 6 latach małżeństwa i narodzinach dwóch córek urodziła syna – obecnego króla Filipa VI. W 1975 roku została królową u boku męża. Mocno zaangażowana w rolę królowej, miała być często inspiratorką decyzji politycznych męża.
Zofia znana była z upodobania do prostoty, skromnych ubiorów i unikania luksusu. Jest wegetarianką i nie cierpi corridy. Bardzo interesuje ją ekumenizm.
Jej małżeństwo jednak przez większość czasu było fikcją. Coraz to kolejne skandale wywoływały ujawniane romanse króla. Podobno wkrótce po wstąpieniu męża na tron Zofia odkryła, że ją zdradza, i zamierzała opuścić. Wyjechała z dziećmi do matki, wygnana królowa Fryderyka jednak poradziła jej, by dla dobra dzieci i rodziny pozostała z mężem. Zofia wróciła, ale małżonkowie wiedli już tylko oficjalnie wspólne życie. Królowa mimo to nigdy nie komentowała zdrad małżonka. Choć Jan Karol ostatnio uciekł z kraju – Zofia pozostała w Hiszpanii.

Ciekawostki z dziejów rodów panujących (fb)

--
k0curek
k0curek Superbojownik od 25 października 2006 | Przemyśl
2020-09-25 07:59:22 Zgłoś
Paweł pierwszy został królem w 1947 roku, więc urodzona w 1938 roku nie była od urodzenia królewną - została nią dopiero w wieku dziewięciu lat.

--
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Persoona Bojowniczka od 27 sierpnia 2020
2020-09-25 09:48:55 Zgłoś
Przyjemna historia, bez rozlewu krwi i z mądrą babą jako główną postacią tylko szkoda, że ją król tak zhańbił.
Ostatnio edytowany: 2020-09-25 09:51:34

--
Zapominajka to taki kwiatek, przypominajka to, jak na niego spojrzysz i przypomnisz sobie kolor błękitu... tego czajnika, co go zostawiłeś na gazie, na razie!
Forum > Hyde Park V > Królowa Hiszpanii
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj