Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Hyde Park V > Autor "cudu nad Wisłą"
bulcyk22
bulcyk22 Wiekowy Bojownik od 29 czerwca 2015 | Katowice
2020-08-15 02:00:07 Zgłoś

Generał Tadeusz Rozwadowski cały czas pracował nad planem rozstrzygającej bitwy. Na jakąkolwiek opinię lub podpowiedź Józefa Piłsudskiego nie mógł jednak liczyć. Naczelnik Państwa, Naczelny Wódz i Pierwszy Marszałek Polski przebywał w Aninie. Pomysł generała Józefa Dowbór-Muśnickiego o wycofaniu się nad Wartę i oddaniu Warszawy bez walki, by stamtąd po przeorganizowaniu wojsk przeprowadzić kontruderzenie, uznany został za nie do przyjęcia. Generał Weygand był zwolennikiem maksymalnego skrócenia frontu. Według niego najlepiej byłoby skoncentrować wojska do kontrataku na linii Wisła — San. Według wielu sztabowców z punku widzenia nauki wojennej były to rady racjonalne. Generał Rozwadowski uważał, że najbardziej obiecująca do rozprawy z nawałą bolszewicką jest linia Wieprz — Narew — Orzyc. Po wielu ostrych dyskusjach przekonał do swojej koncepcji nawet Weyganda.

Generał Stanisław Haller podczas przejazdu do Zborowa, aby objąć dowództwo tamtejszej dywizji piechoty, wstąpił na chwilę do Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, by spotkać się z generałem Rozwadowskim. Wrócił też z objazdu frontu pułkownik Wacław Stachiewicz. Po wysłuchaniu jego relacji atmosfera stała się nieco nerwowa.

— Sytuacja wymaga od nas hartu ducha — rzekł spokojnie do gościa generał Rozwadowski, stojąc obok wiszącej na ścianie mapy. — Dotąd stawialiśmy bolszewikom stopniowy opór, osłabiając ich siłę natarcia. Ale obecnie to już nie wystarczy. Wszystko zmierza do tego, by wkrótce nastąpiła walna rozprawa.

Wypowiadając te słowa, gospodarz gabinetu uczynił ruch palcem na mapie od Siedlec w stronę północną. (...)
Dalej:
Czytaj więcej: https://histmag.org/Tadeusz-Rozwadowski-prawdziwy-tworca-cudu-nad-Wisla-16342?utm_source=histmag&utm_medium=newsletter

--
pies_kaflowy
pies_kaflowy Bęcwał Dnia od 2 czerwca 2008 | ni to miasto,ni to wieś,ni co kupić,ni co zjeść
2020-08-15 08:07:07 Zgłoś
Wkurwia mnie nazywania zwyczajnej, acz dobrze poprowadzonej, bitwy "cudem". Jakby Bozia zeszła i sama ruskim wpierdol spuściła to tak, a w tym wydaniu to żaden cud.

--
trabik
trabik Superbojownik od 14 lutego 2005 | Kościerzyna
2020-08-15 09:07:03 Zgłoś
:pies_kaflowy Niektórzy właśnie wierzą w to, co napisałeś

--
lujeran
lujeran exSuperbojownik od 29 lipca 2004 | Kotenhafen
2020-08-15 09:14:19 Zgłoś
:pies_kaflowy takie nazwanie tego wydarzenia nie było przypadkowe. Sam zwrot pochodzi z gazetowej publikacji jednego ze zwolenników endecji, który nie chcąc by zwycięstwo przypisywano Piłsudskiemu (w skrócie - jego obozowi, bo sam Piłsudski to nie był żaden wojskowy) połączył zwycięstwo nad bolszewikami z przypadającym świętem kościelnym.
Ponieważ wówczas podziały polityczne były dość podobne w natężeniu do dzisiejszych, spora część społeczeństwa podchwyciła tę narrację. I tak, w mordę, zostało do dziś
Kościół oczywiście na tym korzystał i korzysta, więc nie spodziewaj się, że nagle zmienią zdanie. Najświętsza Panienka w niebie rwie szaty nad ludzką głupotą, co i rusz składa zeznania, że jej nad Wisłą nie było, ale kogo to obchodzi?

Jeśli zaś chodzi o prawdę historyczna, to moja wersja jest taka:

Mel. „Nad Ebru falą”

W dwudziestym roku stolicę kraju
naszedł wróg dziki ze świata.
Ciuchy z lumpeksu, ciągle na haju,
wzrok błędny jak u wariata

Ów cham syrenkę widząc na brzegu
choć potem wiało od niego
wrzasnął skrzyknąwszy wprzódy kolegów:
- Biust to ma całkiem niczego!

Syrenkę wielka przejęła zgroza,
rumieńcem spłonęła cała,
a że nie była jakaś mimoza,
to pokazała mu „wała!”.

Zważcie, że chwila podniosła taka
grzeczność tę na niej wymogła.
Każdy wszak przyzna: widząc żołdaka
„sp***aj” powiedzieć mogła.

Cudem nad Wisłą tamto zdarzenie
nazwał też wnet poniektóry.
Wniosek? - Normalne jest rozeźlenie,
a cud to trochę kultury.

Ostatnio edytowany: 2020-08-15 09:16:37

--
Uwolnię Cię od nadmiaru kasy :) https://pomagam.pl/khf884pc
waldek52
waldek52 Superbojownik od 25 grudnia 2018 | Pruszków
2020-08-15 10:41:05 Zgłoś
:bulcyk22 Bez skutecznego działania tego człowieka Gen Rozwadowski nie zdziałał by tego co udało Mu się osiągnąć.
https://polskatimes.pl/porucznik-jan-kowalewski-zapomniany-kryptolog-dzieki-ktoremu-wygralismy-wojne-z-bolszewikami/ar/c15-968927

--
Nie lubię siebie sam. Za dobrze siebie znam (J.Sztaudynger)
Thurgon
Thurgon Superbojownik od 11 stycznia 2010 | Gdz.
2020-08-15 12:37:16 Zgłoś
Nudno, długo i źródłowo.

http://phw.org.pl/niezasluzone-wawrzyny-rozwadowskiego-rola-szefa-sztabu-generalnego-u-boku-naczelnego-wodza-w-bitwie-warszawskiej-1920-r/

A i jeszcze:


Panie Komendancie!

Zamawiałem właśnie oficera z automobilem dla przesłania wiadomości ostatnich, gdy mi list pana Komendanta z dnia dzisiejszego doręczono.
Mam wrażenie ogólne, że cała akcja rozwija się bardzo korzystnie i że właśnie co do czasu mamy korzystne warunki, tak jak je p. Komendant przewidział.

Dotychczas obawiałem się, że nas bolszewicy nie zaatakują dość serio, aby móc liczyć na wydatne uderzenie z flanki.

Tymczasem wypadki pod Radzyminem widocznie ich zachęciły, a umyślnie ociąganie się Sikorskiego również ośmieliło.

Uderzenie główne siły pana Komendanta trafi więc doskonale, a lepiej że dopiero dopiero jutro rano ten atak wyruszy, byle był party silnie naprzód wypoczętymi siłami.

Chcąc rychlej i 2 Armię wyzyskać przygotowałem ją już dziś wieczorem. 2 leg. z dow. 2 Armii w Kozienicach, 4 zaś brygadami w Górze Kalwarii i Piasecznej, skąd w miarę posuwania się 4 armii za pomocą kolejki łatwo będzie je można do Warszawy przeciągnąć. Więc i tutaj zupełnie w myśl rozkazu pana Komendanta wykonanie jest już w toku.

Skoordynowanie akcji 4 i 3 Armii uważam za bardzo szczęśliwie pomyślane i mam nadzieję, że gen. Śmigły się wnet wysforuje i w dalszym ciągu przez Międzyrzecz i Drogiczyn będzie działał energicznie na tyły, odcinając bolszewików na wschód od Ostrowa, a kawalerią swą dążył aż do Narwi w kierunku na Łomżę. Uzgodnienie akcji 4 Armii z 1 doskonale p.Komendant przygotował i proszę liczyć na to, że pozostając w ścisłym kontakcie wszystko przyspieszę tak, abyśmy od 17 rano byli tu gotowi do współdziałania, tak wypadem 15 ku Garwolinowi na Karczew i Wiązownę, jak i razem z czołgami - gotowymi od 16 wieczorem pod Grochowem-Wawrem do akcji na Nowomińsk lub w razie tylko koniecznej potrzeby przez Okuniew ku północnemu wschodowi, gdyby ataki zbyt silne na centrum naszego przyczółka taką akcję oswabadzającą wymagały.
Uzgodnienie akcji 4-tej armii z 1-szą doskonale p. Komendant przygotował i proszę liczyć na to, że pozostając w ścisłym kontakcie wszystko przyśpieszę tak, abyśmy od 17-tego rano byli gotowi do współdziałania, tak wypadem 15-tej ku Garwolinowi na Karczew i Wiązownę, jak i razem z czołgami - gotowymi od 16-tego wieczorem pod Grochowem - Wawrem do akcji na Nowomińsk, lub w razie tylko koniecznej potrzeby przez Okuniew ku północnemu wschodowi, gdyby ataki zbyt silne na centrum naszego przyczółka, taką akcję oswabadzającą wymagały.

Bo tanków gdzie indziej użyć nie będzie możliwem z powodu przeszkód terenowych. Korzystając ze wszelkich środków łączności będę się starał w czasie całek akcji wyczuć właśnie tę chwilę, by nie za wcześnie 1-szą armię ruszyć, lecz dopiero gdy nacisk z południa będzie dosyć wyraźnym lub gdy trzeba będzie 15-stą dyw. Pomagać lewej (zachodniej) kolumnie 4-tej armii. Z chwilą gdy p. Komendant osiągnie szosę Nowomińsk-Siedlce to już pełną parą, schodami z prawego skrzydła przyłączać będziemy się do ataku głównego z akcją 1-ej armii, prac też ku północnemu wschodowi z dywersją na Ostrów.
Gen. Sikorski operuje doskonale. Zajął wczoraj przyczółki na Wkrze, a dziś stanie zapewne nad kolejową linią do Mławy i napierać chce jutro dalej, dążąc do osiągnięcia linii Pułtusk-Przasnysz i zawrócenia w dalszym ciągu na Ostrołekę. Jego lewe skrzydło rozbiło wczoraj 4-tą i 18-tą dyw. Bolszewicką, a przyłapaliśmy radia, że obie te dywizje razem z 12-tą spod Mławy pośpiesznie umykać się starają. Jazda ich będzie niebawem odcięta i z nią się Dreszer wnet załatwi, gdyż inny duch już tam powiał, gdy dowódcę zmieniono. W dalszym ciągu Sikorski będzie mógł zabrać ze sobą i 7-mą brygadę rezerwową przez Serock, podczas gdy 1-szą armię wzmocniłaby 4-ta dyw. Wyciągnięta przez Warszawę, która jako ostateczną rezerwę gen. Latinikowi podporządkować zamierzam w myśl wskazówek Pana Komendanta. Ochrona Wisły od Modlina w dół już obecnie całkiem zapewniona, a oddziały tam stojące krótkimi wypadami niszczą nieprzyjaciela i ledwo mogę ich utrzymać aby nie ruszyły koncentrycznie na Sierpiec, gdzie główna kwatera korpusu jazdy bolszewickiej już się bardzo niepewną czuje.

Duch w Warszawie dobry, a na froncie pełen otuchy.

Radzymin mamy znów w ręku i ataki odparliśmy łatwo, bo wreszcie artyleria masowo tam działać rozpoczęła.

Załączając list gen.Weyganda proszę p.Komendanta chcieć przyjąć wyrazy głębokiej czci i prawdziwego przywiązania, od oddanego najposłuszniej Generała Rozwadowskiego.
Ostatnio edytowany: 2020-08-15 12:40:33

--
Próżnoś repliki się spodziewał. Nie dam ci prztyczka ani klapsa. Nie powiem nawet:"Pies cię j...ł"- Bo to mezalians byłby dla psa
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Krzychpl Superbojownik od 11 maja 2004 |
2020-08-15 14:01:45 Zgłoś
:thurgon nie chce mi się zagłębiać bardziej w artukuł z Twojego linku bo jest fatalnie napisany
dowód przez tautologię i powtarzanie nie jest zbyt mocny

mi tam się jawi taki obraz - przyszła trwoga to się posrali wszyscy, R przycwaniaczył na bazie pracy innych i mu się poszczęściło a P spierdolił i umył ręce a potem weszła polityka i się zaczęło zawłaszczanie zasług i splendorów z jednoczesnym dosrywaniem oponentom politycznym i ich niszczeniem włącznie z fizyczną likwidacją

o jakości strategicznej myśli P świadczy stan naszego lotnictwa w 39 i to jak Niemcy z pomocą air superiority zrobili nam kuku (grzyb zatrzymał się w XIX w. a jego spadkobiercy-miernoty nie mieli dość rozumu żeby sformułować cokolwiek poza sloganami o guzikach i planami ewakuacji)

tradycyjnie Polak dobry do tyrki i bitki a finalnie ruchany w dupę przez zadufane w sobie "elity" często z poparciem zagranicy ktora zgodnie z realpolitik rejteruje przy pierwszej poważnej wtopie
Ostatnio edytowany: 2020-08-15 14:05:38

--
Kłamstwo obiegnie cały świat, zanim prawda zdąży włożyć buty. Terry Pratchett - Prawda
McFlash
McFlash Bojownik od 15 lutego 2012
2020-08-15 15:38:45 Zgłoś
Nie ma czegoś takiego jak autor zwycięstwa. Są autorzy, bo wojna i armia to praca zespołowa. Te spory wynikają z prostego niezrozumienia.

--
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Krzychpl Superbojownik od 11 maja 2004 |
2020-08-15 16:15:25 Zgłoś
:mcflash niby prawda ale jednak zawsze jest jakaś tendencja do przypisywania sobie albo komuś wygodnemu politycznie
"sukces ma wielu ojców, porażka jest sierotą"

--
Kłamstwo obiegnie cały świat, zanim prawda zdąży włożyć buty. Terry Pratchett - Prawda
Thurgon
Thurgon Superbojownik od 11 stycznia 2010 | Gdz.
2020-08-15 16:32:36 Zgłoś
:krzychpl Przez prawie 3 lata siedziałem w wojnie 1920 od strony historyka wojskowości. Po pierdylionie dokumentów, rozkazów dziennych i całej reszty zdanie mam wyrobione. Lansowanie Rozwadowskiego to część endeckiej propagandy. To, co wrzuciłem to skrót - dlaczego. Na wyższym poziomie masz jeszcze jeden, nadrzędny, niepowtarzalny i główny argument. Mianowicie - pod pracami sztabu podpisuje się wódz naczelny, który bierze na siebie pełną odpowiedzialność. Jak każdy kierownik i dyrektor.

--
Próżnoś repliki się spodziewał. Nie dam ci prztyczka ani klapsa. Nie powiem nawet:"Pies cię j...ł"- Bo to mezalians byłby dla psa
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Krzychpl Superbojownik od 11 maja 2004 |
2020-08-15 16:59:44 Zgłoś
:thurgon tylko że dyrektor (edytka, pieprzona autokorekta) odpowiedzialność bierze do końca włącznie z odpowiedzialnością za wybryki wyznaczonych przez siebie podwładnych a nie zostawia sobie dupochrony

historia to też był mój konik w dawnych czasach i kiedyś miałem mniej sceptyczne podejście do źródeł i interpretacji a teraz wiem że papier cierpliwy jest i wszystko zniesie i że historię piszą wygrani

nie twierdzę że R był mesjaszem na miarę cudu, natomiast jego fantazja i elastyczność podejścia do zmieniającej sìę sytuacji odegrały niebagatelne znaczenie szczególnie przy sprzyjających okolicznościach w postaci błędów bolszewii
zresztą to R wykorzystał samoloty co do których P miał bardzo niechętne nastawienie
dobrze trochę odbrązowić naszych wielkich 20 wieku bo poniewczasie mamy pełniejszy obraz konsekwencji pewnych zdarzeń i decyzji
może też przydałoby nam się mniej hurrapatriotyzmu a więcej pragmatyzmu i umiejętności działania dla wspólnego dobra bez oglądania się na to komu przyniesie to splendory
Ostatnio edytowany: 2020-08-15 17:00:48

--
Kłamstwo obiegnie cały świat, zanim prawda zdąży włożyć buty. Terry Pratchett - Prawda
Forum > Hyde Park V > Autor "cudu nad Wisłą"
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj