Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Hyde Park V > Leworęczność jako choroba
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Another - Superbojownik · rok temu
Poniżej fragment artykułu znalezionego w googlu przy użyciu tej frazy.

https://www.empik.com/empikultura/leworecznosc-to-nie-choroba,15800,a

"Większość rodziców bacznie obserwuje swoje dzieci na każdym etapie ich rozwoju, szukając ewentualnych “odstępstw od normy” oraz rozmaitych “nieprawidłowości”, które jak najszybciej starają się skorygować i “naprawić”. Jednym z symptomów, który nadal wzbudza spory niepokój, jest leworęczność, wokół której przez całe wieki narosło mnóstwo mitów i błędnych przekonań. Czy faktycznie jest się czym przejmować i za wszelką cenę uczyć dziecko posługiwania się prawą ręką? I skąd w ogóle ta obsesja praworęczności?
[...]Chrześcijaństwo natomiast traktowało lewą stronę jako siedlisko wszelkiego zła i zepsucia, utożsamiając ją z siłami szatana. To dlatego mańkutów traktowano jako tych dziwnych, gorszych i podejrzanych, a ich obecność wśród “normalnych” miała przynosić pecha. Leworęczność poczytywana była nie tylko jako ułomność ducha, ale i ciała - posługiwanie się lewą ręką było synonimem niezdarności i niepełnosprawności.

“Prawy” i “lewy” nie znaczy “dobry” i “zły”
Do dzisiaj ślady tych zabobonów pokutują w języku: “prawy” to szlachetny, uczciwy i godny pochwały, zaś “lewy” jest określeniem zdecydowanie pejoratywnym. Lewizna, lewe papiery, wstać lewą nogą czy mieć dwie lewe ręce to tylko niektóre z frazeologizmów stygmatyzujących osoby leworęczne. Nic więc dziwnego, że przez całe stulecia rodzice, nauczyciele czy opiekunowie uparcie i bezwzględnie przeuczali leworęczne dzieci na tę “prawidłową” stronę. Inność zawsze budziła niepokój i podejrzenia o kryjące się za nią zaburzenia rozwojowe, trudności w nauce i problemy psychiczne. Tymczasem leworęczność jest po prostu jednym z objawów określonej lateralizacja, czyli stronności, będącej naturalnym procesem rozwojowym, podczas którego u dziecka kształtuje się przewaga danej strony ciała"


A teraz sztuczka: zamieńcie 'leworęczność' na 'inna orientacja', a 'praworęczność' na 'hetero'.
I przeczytajcie ponownie

Radioactive
Radioactive - Superbojownik · rok temu
Ameryki żeś nie odkrył

--
Ech... Kiedyś to i nostalgia była o wiele lepsza.

Servin
Servin - Klopsik · rok temu

"Większość rodziców bacznie obserwuje swoje dzieci na każdym etapie ich rozwoju, szukając ewentualnych “odstępstw od normy” oraz rozmaitych “nieprawidłowości”, które jak najszybciej starają się skorygować i “naprawić”. Jednym z symptomów, który nadal wzbudza spory niepokój, jest inna orientacja, wokół której przez całe wieki narosło mnóstwo mitów i błędnych przekonań. Czy faktycznie jest się czym przejmować i za wszelką cenę uczyć dziecko posługiwania się prawą ręką? I skąd w ogóle ta obsesja heteroi?
[...]Chrześcijaństwo natomiast traktowało lewą stronę jako siedlisko wszelkiego zła i zepsucia, utożsamiając ją z siłami szatana. To dlatego mańkutów traktowano jako tych dziwnych, gorszych i podejrzanych, a ich obecność wśród “normalnych” miała przynosić pecha. Inna orientacja poczytywana była nie tylko jako ułomność ducha, ale i ciała - posługiwanie się lewą ręką było synonimem niezdarności i niepełnosprawności.

“Prawy” i “lewy” nie znaczy “dobry” i “zły”
Do dzisiaj ślady tych zabobonów pokutują w języku: “prawy” to szlachetny, uczciwy i godny pochwały, zaś “lewy” jest określeniem zdecydowanie pejoratywnym. Lewizna, lewe papiery, wstać lewą nogą czy mieć dwie lewe ręce to tylko niektóre z frazeologizmów stygmatyzujących osoby leworęczne. Nic więc dziwnego, że przez całe stulecia rodzice, nauczyciele czy opiekunowie uparcie i bezwzględnie przeuczali leworęczne dzieci na tę “prawidłową” stronę. Inność zawsze budziła niepokój i podejrzenia o kryjące się za nią zaburzenia rozwojowe, trudności w nauce i problemy psychiczne. Tymczasem inna orientacja jest po prostu jednym z objawów określonej lateralizacja, czyli stronności, będącej naturalnym procesem rozwojowym, podczas którego u dziecka kształtuje się przewaga danej strony ciała"

Wyszlo mi jakies niespojne pierdolenie

--

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
wisz-nu - Superbojownik · rok temu
:servin to teraz spróbuj z "jajecznica" i "schabowy" Może będzie miało więcej sensu
Ostatnio edytowany: 2020-07-08 20:26:10

--
Wszelkie prawa zastrzeżone. Czytanie niniejszego tekstu bez pisemnej zgody surowo wzbronione.

brood_k
brood_k - Boski Superbojownik · rok temu
Jakoś nigdy nie przeszkadzało mi że cyfry w tej takiej rozwijanej miarce stalowej są do góry nogami, nie istnieją sensowne nożyczki dla leworęcznych, przyciski do otwierania drzwi windy są do prawej stronie, a gamingowe myszy do komputera mają kształt uniemożliwiający ich złapanie. Wcale.
A "siły Szatana" od zawsze.
Ostatnio edytowany: 2020-07-08 21:02:08

--
Kwartet ProForma
Sensoria
BKD

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
wisz-nu - Superbojownik · rok temu
:brood_k to teraz zamień ”nie istnieją sensowne nożyczki dla leworęcznych" na ”nie istnieją sensowne nożyczki dla innej orientacji" i "przyciski do otwierania drzwi windy są do prawej stronie” na "przyciski do otwierania drzwi windy są do stronie hetero"

Ostatnio edytowany: 2020-07-08 21:15:34

--
Wszelkie prawa zastrzeżone. Czytanie niniejszego tekstu bez pisemnej zgody surowo wzbronione.

szatkus
szatkus - Superbojownik · rok temu
:brood_k nie wiedziałem, że jesteś leworęczny...

--

czary_mary
czary_mary - Superbojownik · rok temu

"Chrześcijaństwo natomiast traktowało lewą stronę jako siedlisko wszelkiego zła i zepsucia, utożsamiając ją z siłami szatana. To dlatego mańkutów traktowano jako tych dziwnych, gorszych i podejrzanych, a ich obecność wśród “normalnych” miała przynosić pecha. Leworęczność poczytywana była nie tylko jako ułomność ducha, ale i ciała - posługiwanie się lewą ręką było synonimem niezdarności i niepełnosprawności."


W pełni z powyższym się zgadzam;--
Pobiliśmy stalinowców, pobijemy i pisowców.

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Gibss - Superbojownik · rok temu
najwazniejsze jest, którą ręką się podcieracie

Kolega jest praworeczny, ale podciera sie i wbija gwozdzie lewa reka (wbija mlotkiem w sensie)
Ostatnio edytowany: 2020-07-08 21:58:56

brood_k
brood_k - Boski Superbojownik · rok temu
:szatkus Od urodzenia. A któregoś roku przy okazji bryposta 13 sierpnia wyszło że nie tylko ja

https://youtu.be/bNI-X41gCQM
Ostatnio edytowany: 2020-07-09 20:58:29

--
Kwartet ProForma
Sensoria
BKD
Forum > Hyde Park V > Leworęczność jako choroba
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj