Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > O Tajwanie slow kilka - wlasciwie sporo slow
somsiad
somsiad Superbojownik Klasyczny od 10 kwietnia 2002 | Pacanova
2020-03-31 19:37:44 Zgłoś
Javier Caramés Sanchez, William Hongsong Wang – Dlaczego Tajwan nie zatrzymał swojej gospodarki?

Jak wykazuje austriacka szkoła ekonomii w teorii o kalkulacji w socjalizmie, żaden urząd centralnego planowania nie ma zdolności organizowania społeczeństw w oparciu o represyjne nakazy. Główna przyczyna jest taka, że centralny planista nie jest zdolny do pozyskania wszelkich niezbędnych informacji, aby zorganizować społeczeństwo w ten sposób, jako że informacje cechują się subiektywnością, kreatywnością, rozproszeniem i nieuchwytnością. Reguła ta ma w pełni zastosowanie w kwestii ograniczenia pandemii. Indywidualna odpowiedzialność oraz jawność informacji są kluczowe dla jej powstrzymania. Tajwan stanowi bardzo dobry przykład tego, jak indywidualizm i dobrowolna współpraca stawiają efektywnie opór pandemii koronawirusa.

Blisko Chin kontynentalnych, ale z relatywnie mniejszą liczbą zakażeń

Na ten moment rozprzestrzenianie się choroby na Tajwanie zostało ograniczone, pomimo iż jest on jednym z najbardziej dotkniętych pandemią państw. Jest tak, gdyż Republika Chińska jest położona bardzo blisko Chin kontynentalnych (Chińskiej Republiki Ludowej). Jeszcze w styczniu odbywały się loty pomiędzy stolicą Tajwanu, Tajpej, a epicentrum epidemii w chińskim Wuhan. Pomimo to, na dzień 21 marca 2020 roku potwierdzono jedynie 153 przypadki zakażeń, podczas gdy w Europie, z dala od Chin kontynentalnych, koronawirus zainfekował ponad 10 tys. osób. A jednak na Tajwanie, jak również w innych częściach Azji, włączając w to Singapur i Hongkong, nie zastosowano jak dotąd masowej kwarantanny i ograniczeń.

W jaki sposób Tajwan to osiągnął?
Przejrzystość

Pierwszą przyczyną tajwańskiego sukcesu jest przejrzystość informacji, która zatrzymała gwałtowny wzrost zachorowań. Zatrzymanie epidemii na Tajwanie odbyło się z zachowaniem stosunkowo wysokiej transparentności. Już 31 grudnia 2019 roku tajwańskie Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej zaczęło poważnie traktować potencjalne zagrożenie ze strony wzmożonych zachorowań na zapalenie płuc w Wuhan. Zaczęli codziennie informować obywateli o rozwoju infekcji i jej statusie. Informacje dostarczane przez tajwańskie władze zawierały również doniesienia o tym, że zakażeni na Tajwanie zachorowali poprzez pobyt za granicą lub kontakt z osobami z zagranicy, co pomogło ludziom podjąć odpowiednie środki zaradcze we właściwym czasie. W kolejnych konferencjach prasowych tajwański rząd przedstawiał różnorakie opcje i zalecenia, które ludność może zastosować, lecz nie narzucono ich obligatoryjnie. Liczne, dostarczane nieprzerwanie informacje, pozwoliły ludziom na podjęcie własnych, świadomych decyzji w stanie niepewności. W przeciwieństwie do rządów państw Unii Europejskiej, które zareagowały z opóźnieniem i jeszcze w lutym nie dostarczały wystarczających informacji o potencjalnej pandemii, czyniąc sytuację trudniejszą do opanowania.
Dobrowolne podejmowanie decyzji i współpraca pomiędzy jednostkami a sektorem prywatnym

Typy kwarantanny wprowadzone przez rząd Tajwanu to głównie samokwarantanny. Tajwańskie władze zdają sobie sprawę, że kluczowe jest poleganie na dobrowolnych działaniach ludności, aby móc odeprzeć pandemię. Jak wskazaliśmy wcześniej, większość przypadków zakażeń pochodziła z zagranicy i niemal zawsze była wykrywana podczas kontroli granicznej. Dobrowolne działania zapobiegawcze w tajwańskim społeczeństwie skutecznie zahamowały rozprzestrzenianie się wirusa na terenie ich kraju, a przymusowe kwarantanny dotyczą zazwyczaj jedynie najcięższych przypadków, jak na przykład wobec zakażonych Tajwańczyków ewakuowanych z Chin kontynentalnych.

Jednym z problemów związanych z koronawirusem jest utrzymanie równowagi pomiędzy aktywnością gospodarczą a ograniczeniem liczby zakażeń. Pod tym względem, w przeciwieństwie do rozwiązań zastosowanych przez państwa południowej Europy takie jak Włochy czy Hiszpania, polityka tajwańskiego rządu nie polega na podejmowaniu działań zaradczych blokujących aktywność gospodarczą. Biorąc za przykład szkoły, początkowo odwołano zajęcia na dwa tygodnie. Obecnie jednak podjęto politykę mierzenia temperatury uczniów, nauczycieli i pracowników szkół. Jeśli w danej placówce pojawi się osoba z gorączką, zajęcia w takiej szkole zostają odwołane, jednakże nie wprowadza się masowego odwołania zajęć. Rząd zachęca do e-learningu, lecz jednocześnie nie wymusza na szkołach takiej formy nauczania. Na wielu tajwańskich uczelniach organizowane jest nauczanie online, aby umożliwić naukę tym, którzy nie mogą uczęszczać na zajęcia. O ile prawdą jest, że edukacja przez Internet, jako środek zapobiegający rozprzestrzenianiu się wirusa, została wprowadzona w wielu innych krajach, o tyle wyjątkowość Tajwanu polega na tym, że nie zostało to wymuszone rządowym nakazem. Nie od każdego wymaga się e-learningu i pracy zdalnej, lecz jednocześnie jest to wyraźnie zalecane. Przejrzystość informacji ze strony rządu dała również tajwańskim przedsiębiorstwom czas potrzebny na dobrowolne, stopniowe przygotowanie się do wprowadzenia pracy zdalnej. Inne kraje natomiast zatrzymały nagle działalność wielu firm poprzez obligatoryjne, rządowe nakazy, tak jak zrobiła to Hiszpania w dniu 13 marca, nie dając czasu przedsiębiorcom i ich pracownikom na przygotowanie się na kwarantannę.

Rząd Tajwanu kontroluje rozprzestrzenianie się wirusa poprzez elastyczną politykę, dającą ludziom znaczniej więcej przestrzeni do podejmowania inicjatywy i decyzji. Każdy może podjąć najbardziej odpowiednie środki zaradcze w stosunku do osobistej sytuacji, co zachęca do ostrożności. Również to, że obywatele Tajwanu zostali odpowiednio wcześnie ostrzeżeni o zarazie, wytworzyło ogólnospołeczną świadomość o konieczności przygotowania się na nadchodzące zagrożenie i dało mieszkańcom wystarczający czas, aby doszli do wniosku, że muszą poczynić w swoim życiu zmiany, jeśli chcą uniknąć zarażenia.

Ta elastyczność środków zaradczych i przejrzyste działania doprowadziły do wzrostu osobistej odpowiedzialności. Dowodem tego jest nie tylko tendencja do noszenia maseczek w tajwańskim społeczeństwie, co można dostrzec we wszystkich środkach komunikacji zbiorowej, ale również w zastosowaniu nowych sposobów radzenia sobie z codziennymi czynnościami, aby uniknąć zakażenia. Sektor prywatny również podjął błyskawiczne działania dla ochrony swoich klientów. Większość budynków mieszkalnych posiada przynajmniej jeden dozownik z płynem dezynfekcyjnym na bazie alkoholu etylowego, tak aby każda wchodząca osoba mogła zdezynfekować swoje ręce. Przykładowo w pojazdach Ubera płyny dezynfekujące są dostępne już od kilku tygodni.
Podsumowanie

Podsumowując, przejrzystość i staranność tajwańskiego rządu pozwoliły uniknąć wielu problemów. Kluczem jest to, że zarówno rząd, jak i sami Tajwańczycy rozumieją, że osobista odpowiedzialność i własne działania zaradcze są niezbędne dla powstrzymania pandemii koronawirusa, nie zaś obligatoryjne zatrzymanie gospodarki. Oto czego musi nauczyć się świat.

Autorzy: Javier Caramés Sanchez, William Hongsong Wang

Źródło: mises.org

Tłumaczenie: Łukasz Frontczak

--
Tango Alpha Xray Alpha Tango India Oscar November India Sierra Tango Hotel Echo Foxtrot Tango
szatkus
szatkus Superbojownik od 18 kwietnia 2006 | Tam, gdzie jeździ Tramino | GG: 19*443^2
2020-03-31 20:00:49 Zgłoś
Artykuł napisany dla instytutu promującego szkołę austriacką. Na pewno rzetelny

--
somsiad
somsiad Superbojownik Klasyczny od 10 kwietnia 2002 | Pacanova
2020-03-31 20:14:06 Zgłoś
:szatkus twoja opinia jest bardzo wazna, ale co zaproponowalbys w zamian?

--
Tango Alpha Xray Alpha Tango India Oscar November India Sierra Tango Hotel Echo Foxtrot Tango
szatkus
szatkus Superbojownik od 18 kwietnia 2006 | Tam, gdzie jeździ Tramino | GG: 19*443^2
2020-03-31 20:22:02 Zgłoś
:somsiad w zamian za co? Po prostu jak przeczytałem początek i sprawdziłem czym jest ten Mises to mam wątpliwości czy informacje w artykule są zgodne z prawdą.

Na Tajwanie się nie znam ani nie śledzę, co tam się dzieje, więc nie jestem w stanie zweryfikować. Po prostu przeczytałem w życiu wystarczająco dużo tekstu, żeby wyczuć bullshit.

--
somsiad
somsiad Superbojownik Klasyczny od 10 kwietnia 2002 | Pacanova
2020-03-31 20:30:22 Zgłoś
Czyli wyrazasz opinie na podstawie czesci tekstu i zdolnosci wyczuwania bullshit?
A bullshit wyczuwasz tylko u obcych, czy u siebie tez?

--
Tango Alpha Xray Alpha Tango India Oscar November India Sierra Tango Hotel Echo Foxtrot Tango
szatkus
szatkus Superbojownik od 18 kwietnia 2006 | Tam, gdzie jeździ Tramino | GG: 19*443^2
2020-03-31 20:33:24 Zgłoś
:somsiad panie, ja go nawet z pełną świadomością produkuję, gdy mi przyjdzie ochota

A opinii o tekście jako takim nie mam, po prostu spore wątpliwości co do jego wiarygodności.

--
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Nathalie Superbojowniczka od 12 grudnia 2003 | Bonjour-Hi | GG: 1474865
2020-03-31 20:37:01 Zgłoś
Narazie w Taiwanie jest 300 zachorowań (pierwsze 20 stycznia) i 5 ofiar więc wygląda na to że nieźle sobie radzą.

--
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Krzychpl Superbojownik od 11 maja 2004 |
2020-04-01 08:02:25 Zgłoś
:nathalie co z tego, WHO traktuje ich jako część Chin i wrzuca statystycznie do jednego wora

niemniej, najlepsze kłamstwo to takie które zawiera 99% prawdy, owszem, należy pochwalić za sukces, ale tendencyjność tekstu jest mocno wyczuwalna

--
Kłamstwo obiegnie cały świat, zanim prawda zdąży włożyć buty. Terry Pratchett - Prawda
Xanthus
Xanthus Bojownik od 28 stycznia 2010 | Międzybrodzie Żywieckie
2020-04-01 08:22:19 Zgłoś
:krzychpl WHO jest agendą ONZ. Tajwan / Republika Chińska, jest uznawany za niezależne państwo przez 16 państw - Watykan i jakieś małe wyspiarskie państwa na Karaibach. Cała reszta świata, na czele z ONZ, nie zaprzecza twierdzeniu Chińskiej Republiki Ludowej, że Tajwan jest ich zbuntowaną prowincją.

A sam tekst - lanie wody. Można by go skrócić o 3/4 a przekaz i treść byłyby bez zmian.

--
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Gutex1 Superbojownik od 29 sierpnia 2013
2020-04-01 17:02:12 Zgłoś
za FB o tym jak na Taiwanie zwalczają wirusa (z 15 marca) :
Na początku epidemii uważano, że Tajwan będzie drugim najbardziej dotkniętym nią krajem na świecie, poza Chinami. Ma on 23 miliony mieszkańców i silne związki z Wielkim Bratem położonym zaledwie 130 kilometrów za Cieśniną Tajwańską. 850 tys. obywateli Tajwanu mieszka w ChRL, a ponad 400 tys. pracuje w tym kraju. 2.7 miliona osób z Chin przylatuje co roku na Tajwan. Na dzień dzisiejszy w Tajwanie zanotowano zaledwie 50 przypadków COVID-19, mniej niż w Polsce. Jak to możliwe?

1 listopada 2002 roku w Chinach wybuchła epidemia SARS, którą w 2017 roku połączono, za pomocą badań genetycznych, z wirusami występującymi w nietoperzach z prowincji Yunnan i cywetami (rodzaj ssaka). Do lipca 2003 roku choroba rozprzestrzeniła się na 29 krajów i terytoriów, wirusem zaraziło się ponad 8000 osób, z których 774 zmarło. Tajwan był jednym najbardziej dotkniętych krajów - zarażonych zostało 346 osób, 73 osoby zmarły. To spowodowało, że postanowiono przygotować się na przyszłość.

Jeśli Twój sąsiad obok na osiedlu czasem robi próbne wybuchy jądrowe w ogródku, pewnie kupisz kilka liczników Geigera–Müllera, paręnaście ton ołowiu, by nim obłożyć płot – i to tak znacznie powyżej poziomu cisów i tui rosnących w granicy działki, żeby też zakryć drugie piętro domu i strych, bo czasem wchodzisz tam po narty albo album ze zdjęciami dziadków. Jeśli natomiast ten sam sąsiad w każdą sobotę gotuje zupę z nietoperzy, dodając czasem wywar z cywet lub łuskowców, cóż…

Po wygaśnięciu epidemii SARS w 2004 roku na Tajwanie stworzono pięć (!) instytucji zajmujących się przeciwdziałaniu przyszłym epidemiom – Narodowe Centrum Zarządzania Ochroną Zdrowia (NHCC), które koordynuje działalność pozostałych czterech jednostek: Centrum Zarządzania Epidemiami (CECC), Centrum Zarządzania Katastrofami spowodowanymi Patogenami Biologicznymi, Centrum Przeciwdziałania Bioterroryzmowi oraz Centrum Zarządzania Medycznymi Sytuacjami Krytycznymi.

Gdy 31 grudnia 2019 roku WHO została poinformowane o nietypowym zapaleniu płuc, które pojawiło się w Wuhan, pracownicy w/w organizacji zaczęli wsiadać na pokład samolotów, które łączyły Wuhan z Tajwanem i oceniali stan zdrowia pasażerów pod kątem występowania gorączki i objawów zapalenia płuc – nim ci wysiedli z samolotu. Już 5-go stycznia rozszerzono poszukiwania na osoby, które podróżowały do Wuhan w ciągu ostatnich 14 dni i miały gorączkę lub objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Podejrzane osoby badano na wypadek występowania 26 (!) wirusów, w tym SARS i MERS. Pasażerowie z kaszlem i gorączką zostali poddani kwarantannie w domu i obserwacji na wypadek potrzeby hospitalizacji. 20 stycznia, mimo jedynie sporadycznych przypadków z Chin, tajwańskie CDC (Centrum Kontroli Chorób) oficjalnie uruchomiło działania CECC oraz NHCC pod nadzorem Ministra Zdrowia. Centrum Zarządzania Epidemiami zaczęło koordynować działania innych ministerstw: transportu, gospodarki, pracy, edukacji i ochrony środowiska. 22 stycznia zakazano wstępu na terytorium Tajwanu 459 pasażerom z Wuhan, którzy mieli tam przylecieć pod koniec stycznia. Dzień później Chiny obłożyło Wuhan kwarantanną, dopiero w 3.5 tygodnia po tym, gdy problemem zajęły się służby z Tajwanu…

W kolejnych dniach podjęto dalsze agresywne działania zabezpieczające Tajwan przed rozwojem epidemii:
- zakaz wycieczek do Chin (25 stycznia)
- deportacja turystów z Wuhan (26 stycznia)
- deportacja turystów z prowincji Hubei (27 stycznia)
- elektroniczny monitoring kwarantanny (29 stycznia)
- deportacja pozostałych turystów z Chin (31 stycznia)
- zakaz dokowania statków wycieczkowych, które zawijały w portach w Chinach, Hongkongu i Macau (5 lutego)
- zakaz cumowania wszelkich zagranicznych statków wycieczkowych (6 lutego).

--
nevya
nevya Bojownik od 18 grudnia 2015 | Frankfurt
2020-04-01 17:13:45 Zgłoś
:gutex1 , czyli powiadasz, że to nie do końca zasługa wolnego rynku i niskich podatków?

--
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Krzychpl Superbojownik od 11 maja 2004 |
2020-04-01 17:30:17 Zgłoś
:nevya ja bym powiedział, że wyważenie pomiędzy wolnością jednostki, a dobrem ogółu
czyli ten pierwolony, nieśmiertelny, Arystotelejski "złoty środek", wolność ograniczona wolnością innych Tocqueville'a i jak już zajeżdżam antykiem i neoklasyką, utopijne podejście do odpowiedzialnego pełnienia autorytarnej władzy w czasie zagrożenia Cyncynata

--
Kłamstwo obiegnie cały świat, zanim prawda zdąży włożyć buty. Terry Pratchett - Prawda
salival
salival Little Princess od 18 sierpnia 2005 | Staines-Upon-Thames
2020-04-01 17:43:47 Zgłoś
Przede wszystkim Tajwan reagował nie na epidemię, ale na możliwość wybuchu epidemii przez co kraj nie obudził się z ręką w nocniku.

--
Forum > Hyde Park V > O Tajwanie slow kilka - wlasciwie sporo slow
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj