Uszkodzone skrzydło myśliwca, spadochron na czubku drzew, obite żebra… Do tego ucieczka przez Francję na…rowerze i problemy z przednim kołem. Dodajmy jeszcze brak znajomości języka i podpalenie papierosa… żołnierzowi niemieckiemu i wyjdzie nam materiał podobny do akcji filmu „Jak rozpętałem II wojnę światową”.

Pułkownik Henry Banks należał do 429 Dywizjonu Myśliwców USAAF. Dywizjon ten powstał w 1943 roku w południowej Kalifornii. Swoje pierwsze szlify przeszedł na piaszczysto-żwirowej pustyni Mojave, leżącej w większości we wschodniej części Kalifornii. Po fazie ćwiczeń przeniesiono go do Europy, gdzie od marca 1944 roku oddelegowany został jako część 9 Air Force w Anglii.

Uszkodzone skrzydło

Henry Banks był pilotem P-38 (Lockheed P-38 Lightning – amerykański myśliwiec). Jego misją miała być osłona bombowców, których zadaniem było zbombardowanie celów niemieckich na terytorium okupowanej Francji. 27 lipca 1944 roku wystartował z Anglii:

Dokładnie nad Laval (miasto w zachodniej Francji) spostrzegliśmy około 50 myśliwców Me 109 (Messerschmitt Bf 109). Nasze bombowce zrzuciły swoje ładunki a my zaczynaliśmy szykować się do ataku. (...)

Dokończenie:
https://ciekawostkihistoryczne.pl/2020/03/30/najbardziej-spektakularna-ucieczka-z-terenu-wroga-podczas-ii-wojny-swiatowej/