Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > [1920] W Krakowie chamscy kelnerzy i za szybcy kierowcy
bulcyk22
bulcyk22 - Wiekowy Bojownik · rok temu

„NAMIASTKI” BEZUŻYTECZNE I SZKODLIWE.

Przed kilku dniami zniewoleni licznemi skargami publiczności, podnieśliśmy palącą sprawę nędznej obsługi w tutejszych kawiarniach i restauracyach, gdzie miast kelnerów fachowych i wyszkolonych gospodarze przyjmują chłopców kilkunastoletnich i każą im pełnić funkcye kelnerów i płatniczych. Że to nie żart, przykładem służyć może restauracya hotelu „Saskiego".

Skutek jest taki, że gość, któremu się spieszy, dwie godziny musi jeść kolacyę, bo wczorajszy chłopiec, dzisiaj „pan kelner" zarabiający po 10 i więcej tysięcy koron miesięcznie, traktuje gościa pogardliwie, obsługuje niechętnie gdyż tak czy tak swój procent otrzyma, to zaś, że gość jest niezadowolony, źle obsłużony, nieobchodzi go zupełnie.

Na tę szkodliwą konkurencyę, na ,,niewypierzonych kelnerów" utyskują i zupełnie słusznie, ich starsi i wyszkoleni zawodowo koledzy, którym ,,neofici” w zawodzie podrywają dobrą opinię. Lwia część winy spada w tym wypadku na właścicieli przedsiębiorstw, którzy podobną partaninę nie tylko tolerują, ale tworzą, Publiczność przeciwko temu opanuje stanowczo, wychodząc ze słusznego założenia, że za drogą opłatę, za swoje pieniądze powinna być obsłużona należycie.

A że zarobki kelnerów są nie byle jakie świadczy fakt, że wprawdzie za podanie szklanki herbaty kelner zarabia 20 hal., ale za przyniesienie z kuchni pieczystego 3 kor., zaś za podanie i otworzenie butelki szampańskiego wina 90 do 120 koron.

Chyba za te pieniądze można żądać starannej i sumiennej obsługi !!

LEKCEWAŻENIE ŻYCIA LUDZKIEGO.

Dyrekcya policyi stwierdza, iż tak cywilni jak i wojskowi szoferzy lekceważąc zupełnie obowiązujące w Krakowie przepisy dotyczące bezpieczeństwa ruchu, jeżdżą zbyt szybko i powodują w ten sposób uszkodzenia prywatnej lub publicznej własności, a nawet zagrażają bezpieczeństwu przechodzących ulicami osób. Wobec tego, odnosząc się równocześnie co do szoferów wojskowych do Dowództwa miasta, przypomina dyrekcyi policyi szoferom cywilnym obowiązujący przepis, iż w obrębie miasta Krakowa należy jeździć z szybkością 6 klm. na godzinę. Przeciw szoferom nie stosującym się do tego przepisu, wystąpi dyrekcya policyi z całą surowościa.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 20-03-1920

100lattemu.pl

m_niebieski
m_niebieski - Woził Niemca dla statusu · rok temu
Fotoradary mieli już 100 lat temu

--
Mój nick bardziej naukowo brzmi tak m_heksacyjanożelazian(II) potasu żelaza(III) TU ŹRÓDŁO
Forum > Hyde Park V > [1920] W Krakowie chamscy kelnerzy i za szybcy kierowcy
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj