Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Hyde Park V > Słynne włoskie kur.tyzany
bulcyk22
bulcyk22 - Wiekowy Bojownik · 2 lata temu

Intelektualistki, bogaczki, muzy – królowe nocy. Jeden ich pocałunek kosztował fortunę. To one rozsławiły Italię w epoce renesansu. Poznaj 3 najsłynniejsze włoskie prostytutki.

Owiane złą sławą domy publiczne do dziś są zjawiskiem kontrowersyjnym i trudnym do zrozumienia. Co ciekawe, w epoce renesansu prostytucja nie stanowiła jednak wielkiego tematu tabu, a świetnie wykształcone, wpływowe kurtyzany obracały się w najwyższych kręgach i gromadziły zawrotne fortuny.

Według spisu ludności z 1409 roku na dwunastu mieszkańców Rzymu przypadała jedna prostytutka. W okresie rozkwitu kultury i sztuki kobiety te dbały o swoje wykształcenie i maniery, wiele korzyści czerpały bowiem z „bywania w towarzystwie”. Najbardziej wyrafinowane i eleganckie z nich cortigiane oste – zacne kurtyzany – zostawały kochankami książąt i ważnych osobistości ze świata kościoła oraz stawały się muzami dla artystów. Były bogate i niezależne, a „wielbicieli” często przyjmowały we własnych domach.

Tullia d’Aragona – córka kardynała

Jedną z ciekawszych kurtyzan dobry renesansu była Tullia. Artystka, poetka i filozofka była córką pięknej i wpływowej prostytutki i kardynała Lodovico d’Aragona, który nie dość, że uznał dziewczynę, dał jej nazwisko, to również ją wykształcił i zadbał o dostatnie życie. Tullia przyjmowała lekcje muzyki, śpiewu, tańca, uczyła się języków obcych.

Jej sytuacja uległa pogorszeniu po wyjeździe ojca z Rzymu (kardynał uważał, że Borgiowie planują jego otrucie). Nieco podróżowała z matką, wzbudzała zainteresowanie wszędzie, gdzie się pojawiała. Czarowała tańcem i śpiewem, przyrównywano ją do samej Kleopatry. (...)
Dalej:
https://ciekawostkihistoryczne.pl/2020/01/17/slynne-wloskie-kurtyzany/#4

tvsram
tvsram - Superbojownik · 2 lata temu
Miały więcej klasy, intelektu i lepsze wykształcenie niż współczesne celebrytki.

--
Nie rusza mnie byle przytyk,. W dupie miejsce mam dla krytyk.
Forum > Hyde Park V > Słynne włoskie kur.tyzany
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj