Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > Ekologia i sortowanie śmieci
ToMaster
ToMaster Superbojownik od 6 marca 2003 | Warszawa
2020-01-13 16:01:07 Zgłoś
Wiem,
znów zbiorę baty i wpierdy...

Ale mam odrębne zdanie; nie chcę sortować śmieci. Wręcz uważam, że powinny to robić (jeżeli to w ogóle ma sens) firmy specjalizujące się w tym. Śmieci to biznes, który powinien być wspierany i wykonywany przez biznesmenów.


1. co chwilę na internetach widzimy śmieciareczkę, która zgarnia do jednej gardzieli ślicznie przez nas posortowane śmietki.

2. brakuje odpowiednich kolorowych koszy i odpowiedniej ich ilości, co powoduje że śmieci walają się wokół zwłaszcza bloków, czyli dużych skupisk ludzkich. Dozorcy "walające się śmieci" - te przesortowane przez nas wcześniej - wrzucają po posprzątaniu terenu do zmieszanych ;-)

3. nikt nie chce przetwarzać posortowanych śmieci i trafiają na wspólne wysypiska https://www.money.pl/gospodarka/europa-tonie-pod-zwalami-makulatury-ktorej-nie-ma-kto-przerabiac-tektury-nawet-za-darmo-nie-przyjmiemy-6465864756086401a.html

4. nieścisłości w instrukcjach sortowania:
- sortowany odpad musi być czysty, ale nikt nie wie co to znaczy czysty, a dodatkowo wiadomo jest, że np. huta przyjmuje każde szkło, nawet po oliwie lub oleju napędowym - nie ma to znaczenia
- gdy wrzucisz papier lub plastik do zmieszanych - kontener zostanie oznaczony ostrzeżeniem - nie masz prawa odwołania; komu powiesz że papier był brudny
- pytanie: czy chrząstki z kurczaka lub kości z wołowiny po rosole to odpady biodegradowalne? kto z Was wie co się nadaje na kompost?
- kolejne pytanie czysta puszka metalowa z niezrywalnym naklejonym paskiem papieru, czy może być w plastikach czy w zmieszanych?!...
- itp.

5. gdy przestudiujesz (mając wiele samozaparcia ekologicznego) stronę ministerstwa ochrony środowiska, to tak na prawdę 85-90% twoich odpadów to są odpady zmieszane, reszta to sortowalne - po co się przejmować tymi 10-15 procentami?

6. spadek ceny plastiku, jego przetwarzanie nie istnieje: https://www.theguardian.com/environment/2019/aug/17/plastic-recycling-myth-what-really-happens-your-rubbish

7. koszty przetwarzania odpadów są tak duże, że zwyczajnie nie opłaca się nimi zajmować - ekologiczna ściema działa na wyobraźnię ludzi zatroskanych o stan świata https://www.nytimes.com/2019/03/16/business/local-recycling-costs.html?partner=rss&emc=rss

8. pojawia się problem "śmieci, które nigdzie nie pasują", ścięta trawa to bio, ale czy chwasty z ziemią też? - czy korzonki trzeba umyć pod bieżącą wodą, której w Polsce zaczyna brakować... gdzie wyrzucisz lniany obrus, a gdzie polar?... itp.


A gdyby sprawę odwrócić; uprościć system zrobić trzy grupy śmieci i trzy grupy składowisk:
- śmieci brudne i nie do wykorzystania (tu skupić się na kampanii informacyjnej),
- być może da się coś z tym zrobić: szkło, metal, plastik, papier, niech czekają na przygotowanych pryzmach, zajmiemy się tym gdy będzie technologia lub potrzeba,
- wszystkie organiczne (wielkoskalowe, np. restauracje) na kompost.

Może jestem w błędnym błędzie... Ale uwierzcie mi na słowo, jestem ogromnym zwolennikiem ekologii, ale nie trendów oraz urban legends.

--
Jutro to dziś, tyle że jutro...
Servin
Servin Klopsik od 8 lutego 2009 | Z cywilizowanego kraju
2020-01-13 16:05:26 Zgłoś
Kompost-post?

--
Bo wszystkie serviny to...
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
tomcat_tc Student prawa od 3 grudnia 2007 | Białystok
2020-01-13 16:08:51 Zgłoś
Ani śmieci myć nie muszę, ani odrywać papieru z puszki aby wiedzieć że idzie do metalu, ani nie mam problemu gdzie wyrzucić ściętą trawę. Na takie pytania są odpowiedzi na stronach firm odbierających odpady, i wystarczy poczytać.

Znam firmy przerabiające opony, są w Polsce firmy które chętnie odbierają każda ilość papierów- w biurze mamy dużo odpadów z papieru i kartonu, wystarczy jeden telefon i firma przyjeżdża i zabiera aby przerobić to na świeży papier. Oni zadowoleni, bo mają surowiec za darmo, my nic nie płacimy za wywóz tego.

Wystarczy użyć szarej galarety w głowie i idzie rozwiązać te problemy. Ale wtedy na co by tu narzekać?

--
Jestem bohaterem :lasowego
Czarna lista- :gen_italia
Czy wspominałem już że jestem studentem prawa?
brogman
brogman Grobman od 2 lutego 2006 | Miasto Poetów
2020-01-13 16:09:13 Zgłoś
Reklocking

--
miss_cappuccino
miss_cappuccino Superbojowniczka od 31 marca 2005 | Łódź!!! :D | GG: 5890559
2020-01-13 16:13:16 Zgłoś
Temat śmieci to jest idealny przykład na to, jak z czegoś co powinno być relatywnie proste można zrobić kosmiczny problem.

Zadzwoniłam ostatnio do Miejskiego Zakładu Oczyszczania miasta z pytaniem jakie są różnice w obrabianiu śmieci, które są odbierane od ludzi segregujących śmieci w stosunku do tych, które są odbierane od ludzi, którzy ich nie segregują. I usłyszałam, że nie ma różnicy ! I te i te są tak samo przeglądane i segregowane jeszcze raz. Co w sumie jest logiczne, bo niby skąd pewność, że ludzie dobrze posegregowali. Myślę, że idealnie pokazuje to, że problem śmieci w Polsce jest załatwiany od d**y strony. Nacisk powinien być kładziony na moce przerobowe spalarni, [oraz przede wszystkim] miejsc gdzie śmieci byłyby poddawane recyklingowi. Co wydaje mi się kluczowe, ale tego przecież nie zrobi przeciętny Kowalski u siebie w domu, to jest coś za co powinno odpowiadać miasto albo nawet powinno to być załatwiane/dofinansowywane na szczeblu państwowym, a nie lokalnym.
A tymczasem wykonywane są działania pozorne, które realnie nie mają zbyt dużego wpływu na przerób śmieci.
Co więcej - te wszystkie worki na śmieci w różnych kolorach, wiadra, miliony różnokolorowych kontenerów, ulotki informacyjne, kasa wydana wydana na "uświadamianie" i co chyba najgorsze - bezustanne, prawie codzienne przejazdy śmieciarek - to jest jakiś koszmarny ekologiczny koszt. Śmieci niesegregowane zbierane są raz w tygodniu. Śmieci segregowane, praktycznie codziennie podjeżdża jakaś śmieciara - syfi, śmierdzi, hałasuje. Spaliny, stracona energia, stracona kasa, bo każdy dodatkowy przejazd to minimum 3 osoby jadące na śmieciarce.

--
.../Edytowanie postów jest dla mięczaków!
brogman
brogman Grobman od 2 lutego 2006 | Miasto Poetów
2020-01-13 16:17:24 Zgłoś
A ja uważam że powinna byc taka możliwosć, że szklo i plastik można sprzedawać w skupach jak złom. Tacy przebieracze by sobie z tematem poradzili. I "koniaczek" podwójny.

--
miss_cappuccino
miss_cappuccino Superbojowniczka od 31 marca 2005 | Łódź!!! :D | GG: 5890559
2020-01-13 16:18:11 Zgłoś
btw. byłabym skłonna płacić za śmieci drugie tyle, gdybym miała pewność, że zostaną potem przerobione i wykorzystane ponownie. A do tego to, że cała ta robota, którą ludzie wykonują z segregowaniem jest nic nie warta, bo potem i tak musi iść dokładna segregacja raz jeszcze, to jest szczyt marnotrawstwa zasobów.

--
.../Edytowanie postów jest dla mięczaków!
hubbabubba
hubbabubba Robi dobrze nawet przez telefon od 25 kwietnia 2003 | Oława
2020-01-13 16:25:10 Zgłoś
Ad6. Przetwarzanie wymieszanych i brudnych tworzyw sztucznych jest nieopłacalne, a wręcz niemożliwe. Różnorodność jest taka, że nie da się ogarnąć rozdziału na poszczególne rodzaje. Do tego często wyroby składają się z kilku tworzyw. Nawet banalny kubek po jogurcie może się składać z kilku warstw różnych tworzyw. Dlatego, dopóki nie upowszechni się jakaś metoda chemicznego lub biologicznego odzysku lub utylizacji, to najefektywniej jest tworzywa palić. Tylko nie tak, jak to od razu przychodzi na myśl, ale na zasadzie spalania miału węglowego. W powietrzu, w nadmiarze powietrza. Uzyskuje się wtedy bardzo wysoką temperaturę, która powoduje że spalanie przebiega czysto. No i tworzywa mają większą wartość opałową niż węgiel. Przecież to są ciężkie frakcje ropy naftowej.

--
Powiedz "nie" narkotykom? Jeśli zacznę z nimi rozmawiać, to znaczy, że już powiedziałem "tak".
Thurgon
Thurgon Superbojownik od 11 stycznia 2010 | Gdz.
2020-01-13 18:54:15 Zgłoś
:brogman Ty chcesz rozwiązać problem i odebrać pieniądze tysiącom osób ?!

--
Próżnoś repliki się spodziewał. Nie dam ci prztyczka ani klapsa. Nie powiem nawet:"Pies cię j...ł"- Bo to mezalians byłby dla psa
brogman
brogman Grobman od 2 lutego 2006 | Miasto Poetów
2020-01-13 19:03:49 Zgłoś
Wiesz jak oni by to selekcjonowali. Tak jak opalają kable w nieszkaniu, żeby wydobyć miedź.

--
Radioactive
Radioactive Superbojownik od 16 lutego 2006 | wieś
2020-01-13 20:06:00 Zgłoś
A do puszek po piwie sypią piach, albo wkładają kamienie, żeby było więcej amelinium

--
Ech... Kiedyś to i nostalgia była o wiele lepsza.
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
HgyH Bojownik od 17 stycznia 2020 | Islamabad
2020-01-17 07:58:12 Zgłoś
All educational news available here Click to See

--
Forum > Hyde Park V > Ekologia i sortowanie śmieci
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj