Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Hyde Park V > Jadwiga i Jagiełło
bulcyk22
bulcyk22 Wiekowy Bojownik od 29 czerwca 2015 | Katowice
2020-01-06 02:24:47 Zgłoś

Król nie krył się nawet z tym, że nie jest w stanie przebywać w towarzystwie żony. Jadwiga była wiecznie osamotniona i pogardzana. Jej związek z Jagiełłą przeobraził się w serię kłótni, wymówek i pretensji.

Krzyżacy i Habsburgowie nie przebierali w środkach, prowadząc w całej Europie zmasowaną kampanię wymierzoną w królową Jadwigę. Nastoletniej władczyni, która dla dobra kraju i chrześcijaństwa zgodziła się poślubić księcia z pogańskiej Litwy, była oskarżana o bigamię, wyzywana od bezwstydnic i prostytutek (o tym wszystkim pisałem już w innym artykule).

Obrzydliwe ataki dały do myślenia nawet samemu papieżowi, a w kurii apostolskiej wszczęto proces przeciwko Jadwidze. Pomówienia dotarły też do uszu Jagiełły. Zamiast stanąć murem za swoją małżonką, szybko dołączył on do chóru oskarżycieli.

Wojna na słowa

Król już w 1388 roku, a więc paręnaście miesięcy po ślubie, zaczął robić żonie sceny zazdrości. Zarzucał jej, że okłamała go i że wcale nie był jej pierwszym, bo już wcześniej zapraszała do łóżka Wilhelma. Mało tego. Insynuował zapewne, że Jadwiga – zgodnie z krążącymi dyrdymałami – gardzi nim, brzydzi się zbliżenia z własnym mężem, że w głębi serca tęskni za innym. (...)

Dokończenie:
https://ciekawostkihistoryczne.pl/2017/11/12/insynuacje-podejrzenia-i-bolesna-samotnosc-jak-bardzo-nieudane-bylo-malzenstwo-jadwigi-andegawenskiej-i-wladyslawa-jagielly/#5

--
Ethordin
Ethordin Superbojownik od 30 września 2013 | Durban
2020-01-06 04:28:31 Zgłoś
Czuję niedosyt.

--
UWAGA: w komentarzu powyżej tej sygnatury może być ukryty sarkazm!!!
Rezyduję w RPA: blog; tyrury
Djbanan
Djbanan Złamas od 30 czerwca 2004 | Szczecin
2020-01-06 04:30:35 Zgłoś
:ethordin Sprawdź w lodówce, może Ci coś jeszcze ze świąt zostało.

--
Ethordin
Ethordin Superbojownik od 30 września 2013 | Durban
2020-01-06 04:34:11 Zgłoś
:djbanan nie, ja sobie nie gotuję jak dla armii.

--
UWAGA: w komentarzu powyżej tej sygnatury może być ukryty sarkazm!!!
Rezyduję w RPA: blog; tyrury
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
semper_malus Superbojownik od 15 stycznia 2005
2020-01-06 04:58:00 Zgłoś
To na pewno opis stosunków Jadźki z Jogaiłą? Bo brzmi bardziej jakby tyczyło Jagiełły i Sonki...

--
lujeran
lujeran exSuperbojownik od 29 lipca 2004 | Kotenhafen
2020-01-06 07:28:47 Zgłoś
:semper_malus to dotyczyło każdej z żon Jagiełły. W tym artykule jedno zdanie jest prawdziwe - "Krzyżacy i Habsburgowie nie przebierali w środkach, prowadząc w całej Europie zmasowaną kampanię wymierzoną w królową Jadwigę. "
Destabilizacja Polski była w ich interesie.
Efekty jednak były mniejsze, niż podaje autor. W kurii rzymskiej Jadźka miała niezłe plecy, bo to ona uzyskała tam zgodę na utworzenie w Akademii Krakowskiej wydziału teologii, a to był warunek ówczesny, by Akademia mogła przekształcić się w uniwersytet (stąd Uniwersytet Jagielloński, a nie Kazimierzowski choć założył go Kazik Wieldżi).
Jagiełło powierzał młodej żonie misje dyplomatyczne co świadczy, że miał do niej zaufanie, a ona odpowiednie zdolności itd.
Procesy o zdradę, które przeszła każda z jagiełłowych żon były dla gawiedzi. Skoro Krzyżacy rozpowszechniali plotki, to trzeba było poddanych uspokoić. Dziś dla gawiedzi pisze się takie artykuły
Jadwiga i Jagiełło to ciekawy przykład kiedy pozornie niedobrane małżeństwo okazało się zgodnym stadłem potrafiącym współdziałać.
Szkoda tylko, że przyczyny natury fizycznej nie pozwoliły jej żyć dłużej. Poród ją wykończył.

--
https://www.youtube.com/watch?v=CifbC-8ZQB4
Forum > Hyde Park V > Jadwiga i Jagiełło
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj