Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Hyde Park V > Autorytet moralny
bulcyk22
bulcyk22 Wiekowy Bojownik od 29 czerwca 2015 | Katowice
2019-12-14 01:11:15 Zgłoś

Jego prace do dzisiaj stanowią kanon literatury poświęconej edukacji. On sam pozował na „nauczyciela cnoty”, a matki nawoływał do czułej opieki nad dziećmi, podkreślając, jak ważne jest choćby karmienie piersią. Własnym potomkom odmówił jednak wszystkiego, porzucając je na łaskę państwa. I wcale nie czuł wyrzutów sumienia.

Właściwie od momentu swojego publicznego debiutu, czyli od Rozprawy o naukach i sztukach, która ukazała się w 1750 roku, Jan Jakub Rousseau przyjął postawę krytyczną i moralizatorską. Zasłynął dzięki bezkompromisowej tezie, że cywilizacja przyniosła ludzkości jedynie szkodę, a nie pożytek.

Jego zdaniem postęp bynajmniej nie rozwinął ludzkich obyczajów i nie sprawił, że człowiek stał się lepszy – wręcz przeciwnie. Idąc tym tropem, w wielu swoich dziełach wzywał do naprawy i pouczał, jak należy żyć. Nie inaczej było w przypadku wydanego w 1762 roku traktatu Emil, czyli o wychowaniu.

„Powab życia rodzinnego”

Emil, do dzisiaj chętnie czytany, zawiera wiele wskazówek dotyczących takiego wychowania dzieci, by możliwie chronić ich „naturalność” i wrodzone dobro, a jednocześnie tak nimi pokierować, by nauczyły się radzić sobie w życiu. Nie ulega wątpliwości, że ze strony wychowawcy wymaga to dużego nakładu czasu, sił i uwagi. (...)

Dokończenie:
https://wielkahistoria.pl/jan-jakub-rousseau-caly-swiat-uczyl-jak-wychowywac-dzieci-ale-wlasne-potomstwo-oddal-do-przytulku/

--
leeeroy
leeeroy Superbojownik od 6 maja 2008 | Blisko Holandii
2019-12-14 09:06:28 Zgłoś
Czy on przypadkiem nie oddał swoich dzieci do sierocińca?

--
trabik
trabik Superbojownik od 14 lutego 2005 | Kościerzyna
2019-12-14 12:47:19 Zgłoś
:leeeroy przypadkiem mógł je najwyżej zrobić. Oddał celowo

--
Forum > Hyde Park V > Autorytet moralny
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj