Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Hyde Park V > Czyste powietrze...?
gen_Italia
gen_Italia Amator trójkątów od 10 stycznia 2005 | Neusulzfeld
2019-12-13 16:59:11 Zgłoś
Mieszkam sobie na takim osiedlu domków na obrzeżach Łodzi. Chyba z połowa somsiadów ma piece węglowe (choć przecież, parafrazując klasyka, nawet gazociąg do nas dochodzi), więc jak je raczą odpalić, to wszędzie kupa dymu. Wczoraj się w końcu tym zadymieniem wkurwiłem na tyle, że zadzwoniłem do straży miejskiej, której jednym z zadań jest właśnie "kontrola nieruchomości pod kątem gospodarowania odpadami komunalnymi i prawidłowości spalania materiałów w instalacjach grzewczych". Pani zgłoszenie przyjęła i przekazała gdzie trzeba.
Dziś zadzwonił do mnie szef czy dowódca sekcji ekologicznej. Pogadaliśmy sobie w sumie chyba z pół godziny, bardzo sympatyczny gość; wygląda na to, że faktycznie przykłada się do swoich obowiązków i robi co może - problem w tym, że może bardzo niewiele.
Nie może na przykład przysłać po prostu ludzi, żeby przeprowadzili kontrolę całego osiedla, albo nawet jednej ulicy - znaczy co do zasady może, ale... Cała sekcja ekologiczna liczy sobie razem z nim 8 osób (w mieście, w którym mieszka prawie siedemset tysięcy ludzi) - w zeszłym roku było 9, ale jednego mu zabrali. Taka kontrola pojedynczej posesji trwa koło godziny (trzeba pobrać próbki, pomierzyć różne tam rzeczy itp. - żeby w razie jakby co były dowody dla sądu), a patrole są dwuosobowe - więc po prostu matematyka się nie spina i nie pozwala na tego typu działania. Z tego względu kontrole są tylko tam, gdzie ktoś konkretnie wskaże adres, pod którym podejrzewa, że są spalane śmieci itp. - i takich podpierdoleń mają na ten moment grubo ponad setkę do sprawdzenia i codziennie im przybywa.
I teraz w sumie najciekawsza rzecz, której się od niego dowiedziałem: w około 80% przypadków kontrolujący nie stwierdzają nieprawidłowości. Mówiąc inaczej - tylko jedna na pięć kontroli wykazuje, że obywatel pali w piecu śmieciami, plastikiem czy innym ścierwem. Nawet tu w mojej okolicy ostatnio było ileś tam zgłoszeń (mówił mi, ale nie pamiętam liczby) i kontrole nie wykazały łamania prawa. A mimo to w powietrzu jest ciągle taki syf, że ja pierdolę.
Dlaczego? A no dlatego, że jeśli obywatel pali normalnym węglem kupionym z legalnego źródła, to choćby przy tym kopcił jak stary parowóz, to prawa nie łamie. Składy węgla czy producenci i dystrybutorzy pieców podlegają jakimś tam przepisom, które sprzedawany przez nich towar musi spełniać, ale zwykłego Kowalskiego żadna norma nie obejmuje - jeżeli nie pali śmieciami czy innym gównem, to nie ma podstaw do ukarania go mandatem, bez względu na to, co mu wylatuje z komina. Za smog w miastach odpowiada w sporej części właśnie spalanie węgla w starych piecach, ale nie istnieją żadne przepisy, które pozwoliłyby komukolwiek coś z tym zrobić. Są oczywiście różnego rodzaju dofinansowania na wymianę kopciuchów, ale tutaj inicjatywa musi wyjść od obywatela. A jak ktoś nie chce, to nic się nie zrobi.

Podobno do 2027 najstarsze piece typu "kopciuch" mają zostać wyeliminowane z użycia i być może nawet pojawią się do tego czasu jakieś instrumenty prawne w tej materii. Póki co niczego takiego nie ma - a biorąc pod uwagę to, jak wyglądają różne inne programy związane z ochroną środowiska w domu i zagrodzie (np. program usuwania azbestu i związanych z tym dofinansowań), to jakoś tego nie widzę.
Pozostaje chyba tylko zakupić maski przeciwgazowe z demobilu w Agencji Mienia Wojskowego.
Ostatnio edytowany: 2019-12-13 17:01:44

--
Servin
Servin Klopsik od 8 lutego 2009 | Z cywilizowanego kraju
2019-12-13 17:07:41 Zgłoś
Wąchaj komin

--
Bo wszystkie serviny to...
Radioactive
Radioactive Superbojownik od 16 lutego 2006 | wieś
2019-12-13 17:54:26 Zgłoś
I co? Dumny z siebie jesteś konfidencie? Pewnie zanim zostałeś łysy byłeś rudy

--
Ech... Kiedyś to i nostalgia była o wiele lepsza.
tytezterefere
tytezterefere Dyżurna Domina od 21 września 2006 | Gdz
2019-12-13 18:07:29 Zgłoś
Nasz sąsiad jak odpala piec, to mówię, że wybrał papieża. Wybiera go co najmniej kilka razy dziennie, a czasami wybiera go całymi dniami. Oczywiście cały ogród mamy wtedy zadymiony, smród aż gryzie w gardło, wyjść z młodym się nie da.
I co? Pali miałem. Bo może. Kontrole były, nieprawidłowości nie stwierdzono.

Najlepsze jest to, że ruszył ten program, w którym można dostać nawet 90% dofinansowania do wymiany pieca. Oni najprawdopodobniej by się właśnie na tę najwyższą dopłatę załapali. Ale po co, nie?

--
Veni, Vidi, Vilson. Uprzejmie informuję, że odpowiedzialność ponosić mogę jedynie za to, co sama napisałam. Nie za czyjeś domysły, dopowiedzenia, nadinterpretacje, halucynacje, takie sytuacje.
disneworn
disneworn Superbojownik od 9 października 2005 | Chomiczówka | GG: 241600
2019-12-13 18:14:20 Zgłoś
:gen_italia trzymamy za ciebie oddech

--
nakładłeś sobie jakiś głupot do głowy i teraz próbujesz zainteresować tym innych
waldek52
waldek52 Superbojownik od 25 grudnia 2018 | Pruszków
2019-12-13 20:10:37 Zgłoś
:tytezterefere Może nie tyle po co - ile po prostu nie mają na to kasy.

Aby dostać takie dofinansowanie trzeba :
- najpierw zgłosić taka chęć do urzędu miasta /gminy/ itp.
- dostać informację że dofinansowanie zostało przydzielone
- za własną kasę zakupić piec ( najczęściej jeden z listy wskazywanej przez urząd a bardzo często "sugerowane" jest także miejsce nabycia)
- za własną kasę przeprowadzić montaż pieca co często wiąże się z całkowita przebudową kotłowni i komina ( to potrafi kosztować więcej niż piec).
- zgłosić na odpowiednim formularzu fakt wymiany pieca do Urzędu
- poczekać aż właściwy, urzędnik w towarzystwie fachowca odbierze wykonane prace.
Po tych wszystkich czynnościach Urząd przyznaje zwrot ustalonej wcześniej części kosztów
ZAKUPU PIECA !!!!.
Przy zwrocie inne koszty nie są uwzględniane.

......................
Znam temat z doświadczenia - mam to już za sobą.
Ostatnio edytowany: 2019-12-13 20:12:50

--
Nie lubię siebie sam. Za dobrze siebie znam (J.Sztaudynger)
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
krzycz22 Superbojownik od 23 kwietnia 2004 | już nie Łódź
2019-12-13 20:22:15 Zgłoś
u mnie ostatnio jak oczyszczacz zwariował i wkręcił się na takie obroty, że musiałem mu cumy założyć, żeby nie odleciał (przy zamkniętych oknach!), a za oknem nagle zrobiło się biało, już miałem dzwonić po straż, że jakiś wielki pożar, ale nie! Ze dwie ulice dalej ktoś piec rozpalił. A dymu wincyj niż z zimnego paska b5 w dizlu...

Na szczęście do 2050 nic się nie zmieni, bo jeszcze - nie daj borze - oddychalibyśmy czystym powietrzem. A takiego szoku to organizm mógłby nie przeżyć!

--
Thurgon
Thurgon Superbojownik od 11 stycznia 2010 | Gdz.
2019-12-13 20:45:44 Zgłoś
:waldek52 Nie do końca. Jesteśmy już nawet po wypłacie kasy. Problem jest z instalatorami. Jeżeli instalator zgodzi ci się wystawić fakturę z płatnością do 3 mcy - to nie ma problemu. Jeżeli chce kasę od razu - jest problem (o ile nie masz na wyłożenie).

Co do piecy. Nie stwierdzą żadnych nieprawidłowości. Stary piec bez nadmuchu będzie kopcił. Jeżeli przewody są zatkane to dłużej, jak czyste - krócej. No, ale kopcić będzie. Jeżeli opał jest dupowatej jakości (czyli mokry miał najniższego gatunku kupowany po pół tony co chwilę) to będzie śmierdziało. Do tego jeszcze dolicz ukształtowanie terenu i ciśnienie powietrza. Jak jest niecka i do tego przyciśnie do ziemi, to będzie waliło jak z komina w Bełchatowie.
Zatem - nie. to nie śmieci. To niskiej jakości opał w starej generacji pieców.

Podłączenie do sieci gazowej wcale nie jest takie proste i szybkie, a co najważniejsze - nie jest tanie (dla ludzi, którzy palą takim szitem). I tutaj się błędne kółko zamyka. Pomijając już fakt, że opalanie gazem (bez docieplenia tych starych domów), wyjdzie im dwa razy drożej niż ten miał 3 gatunku.

--
Próżnoś repliki się spodziewał. Nie dam ci prztyczka ani klapsa. Nie powiem nawet:"Pies cię j...ł"- Bo to mezalians byłby dla psa
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
corwin Superbojownik od 3 kwietnia 2003 | Kraków | GG: 787583563485
2019-12-13 20:53:07 Zgłoś
A podobno to Kraków jest najbardziej zanieczyszczonym miastem świata
Pewnie dlatego, że tutaj działają stacje pomiarowe, a w zadupiu dolnym jedynym pomiarem jest powieszone prześcieradło - jak po godzinie jest czarne, to nie jest najlepiej
Rano mogę napisać, czy znowu będzie widać Tatry

--
Pamiętacie akcję "Zabierz babci dowód" przed wyborami? Tak tylko przypominam, że była taka impreza :) Średnio Polacy zarabiają 5000 zł. Średnio ja i stonoga mamy 51 nóg
miss_cappuccino
miss_cappuccino Superbojowniczka od 31 marca 2005 | Łódź!!! :D | GG: 5890559
2019-12-13 21:45:44 Zgłoś
:corwin no właśnie w Łodzi powietrze jest generalnie spoko, a są obszary gdzie nawet bardzo spoko. Np. dawniej mieszkaliśmy na Teofilowie i tam był pod tym względem zielony zakątek, bo domy w większości miały ogrzewanie miejskie. Problem jest w ścisłym centrum i na bardzo obrzeżach, które jeszcze niedawno były wioskami, tak jak nasza dziura. Ostatnio jako sąsiad w piecu odpalił, a akurat byłam w garażu, to zaleciało dymu tak, że aż mi łzy poszły Jak oni są w stanie to znieść? Przecież u nich jest jeszcze gorzej.

--
.../Edytowanie postów jest dla mięczaków!
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Gibss Superbojownik od 3 lutego 2017 | Drammen
2019-12-13 21:51:48 Zgłoś
co roku te same dyskusje jak lulajze jezuniu w wigilie

--
madzialena82
madzialena82 Superbojowniczka od 10 lutego 2006 | Bwdźwiągowo koło Adamowa, powiat bolsztyński
2019-12-13 22:05:40 Zgłoś
i zawsze ktoś przyjdzie i powie, że dyskusja się powtarza

--
Þetta reddast
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
wisz-nu Superbojownik od 9 maja 2003 | Toruńsk | GG: tajne/poufne
2019-12-13 22:07:04 Zgłoś
:thurgon do tego wymieniając piec na gazowy ryzykuja, że będzie problem, jak się Putin w końcu obrazi i gaz odetnie. A majac zwykły piec są niezależni. Pójdą do lasu przyniosą drzewa i zimę przeżyją.

--
Wszelkie prawa zastrzeżone. Czytanie niniejszego tekstu bez pisemnej zgody surowo wzbronione.
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Gibss Superbojownik od 3 lutego 2017 | Drammen
2019-12-13 22:12:11 Zgłoś
zialena82 to moj debiut w tej kwestii
Ostatnio edytowany: 2019-12-13 22:12:25

--
Thurgon
Thurgon Superbojownik od 11 stycznia 2010 | Gdz.
2019-12-13 22:13:37 Zgłoś
:wisz-nu E, też nie do końca. Z chęcią by na gaz poprzechodzili, ale nimazaco. Najciekawsze, że jeżeli faktycznie jakiś rząd chciałbym ten problem rozwiązać - przez dotację/zakup pieca/podłączanie do sieci - to wcale nie są tak wielkie pieniądze. Spokojnie nas na to stać. Łącznie z jakimś programem rozwoju elektrociepłowni. U mnie w mieście jest duża elektrociepłownia, do której nie podłącza się nowych dzielnic od 40 lat. Działa bardzo dobrze, a nawet starówka jedzie na kaflakach (z opcją przejścia na gaz ).
Jedyne czego brakuje, żeby zlikwidować smog w Polsce to chcenie. Ale wtedy się górnicy obrażą

--
Próżnoś repliki się spodziewał. Nie dam ci prztyczka ani klapsa. Nie powiem nawet:"Pies cię j...ł"- Bo to mezalians byłby dla psa
kocia_mama
kocia_mama Superbojowniczka od 10 kwietnia 2014 | WrocKaboomLove
2019-12-13 22:53:37 Zgłoś
:corwin no niestety w miastach działają stacje, są prywatne czujniki i wbrew pozorom nie jest tragicznie. O ile we Wrocławiu maskę zakładam tylko jak jadę rowerem to w mojej rodzinnej miejscowości na każde wyjście z domu. Jest tak klimatycznie, mgliście. Tylko szkoda, że po powrocie ciuchy śmierdzą dymem

A najgorsze uczucie to to, jak na chwilę ściągniesz maskę i czujesz jak to powietrze śmierdzi. Aż się zakrztusić idzie
Ostatnio edytowany: 2019-12-13 22:54:52

--
Mówiłam już, że każdy umrze?
gen_Italia
gen_Italia Amator trójkątów od 10 stycznia 2005 | Neusulzfeld
2019-12-14 00:10:42 Zgłoś
:radioactive e, dumny to bym był, jakby komuś chociaż jakiś mandat dojebali. A tak, to...
https://www.youtube.com/watch?v=hhbvEr5mw_E

--
tomasz35
tomasz35 Jankes od 1 kwietnia 2003 | chicagoland | GG: 7554452
2019-12-14 03:02:13 Zgłoś
Kurwa, z tym paleniem goownem w piecach to było już dawno, sam pamiętam :/
I nic sie nie da zrobić, tyle lat i nic

Jest jeden sposób.
Spowodować - przy pomocy podatków, ulg, nie wiem jak ale są spece od tego - aby ogrzewanie gazem było porównywalne cenowo do ogrzewania węglem.
Jak koszt będzie nawet taki sam to każdy wybierze gaz - ze względu na wygodę. I nie będzie palił w piecu starymi butami i butelkami pet.

--
Brązowe noski są na świecie :)
lujeran
lujeran exSuperbojownik od 29 lipca 2004 | Kotenhafen
2019-12-14 07:56:27 Zgłoś
Nie znam problemu W moim miasteczku mamy rocznie AŻ 6 dni bez wiatru. W pozostałe 360 ta cholera wszystko rozwiewa

--
pracownik
pracownik Bojownik od 21 listopada 2013
2019-12-14 08:02:50 Zgłoś
:tytezterefere Bo wymiana pieca to tylko jeden z elementów ogrzewania. Trzeba także kupić rury (miedziane) kaloryfery (alum) połączyć to wszystko różnymi złączkami które kosztują i to sporo. Jest to porządny remont domu na który nie każdego stać.

--
Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad twoim grobem zesrały się z wrażenia.
Maciek_Cherokee
Maciek_Cherokee Aspirant Najmłodszy Maciek_Sklerotee od 12 kwietnia 2007 | Warszawa
2019-12-14 08:12:32 Zgłoś
:tytezterefere może pewnej nocy niech Thurgon weżmie piankę montażową i zaklei sąsiadowi komin

--
Djbanan
Djbanan Złamas od 30 czerwca 2004 | Szczecin
2019-12-14 12:09:01 Zgłoś
Nie wiem czy aktualnie jest sens wymieniać piec. Patrząc na to co się dzieje w najbardziej zanieczyszczonych miastach w Polsce i za granicą należy raczej iść w OZE. Już niedługo w ogóle wprowadzą zakaz palenia czymkolwiek. Pompy ciepła i ogniwa. Inwestycja podobna, jest jakaś tam dotacja a pompę wymienia się mniej więcej z taką samą częstotliwością jak piec gazowy. Właśnie walczę z architektem miasta, bo nie są w stanie ustalić czy powieszenie ogniw tam gdzie nie wolno wieszać banerów i reklam to czasem nie to samo

--
tilliatillia
tilliatillia Superbojownik od 31 stycznia 2007 | Woolloomooloo
2019-12-14 12:54:14 Zgłoś
https://wysokienapiecie.pl/24111-tanie-cieplo-z-biomasy-w-nidzicy-zrezygnowali-z-wegla/

OZE są realne w naszych warunkach, trzeba tylko chcieć.

--
tylko spokojnie.
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
corwin Superbojownik od 3 kwietnia 2003 | Kraków | GG: 787583563485
2019-12-14 14:09:35 Zgłoś
:tilliatillia W stosunkowo małych miejscowościach rzeczywiście nie jest to jakiś problem nie do pokonanania. Także, wbrew pozorom, finansowy - ta paskudna Unia jednak do takich rzeczy dokłada. Problem zaczyna być w większych miastach, gdzie wszystkie parametry trzeba by pomnożyć przynajmniej kilkanaście razy, a siec przesyłową pewnie jeszcze więcej. Jak w takim mieście od zera by trzeba było całą infrastrukturę stawiać, łącznie z paraliżem na drogach przy kopaniu, no to można już się poważnie zawahać, będąc prezydentem tego miasta i mając chrapkę na następną kadencję.
Swoją drogą, są jeszcze jakieś miasta bez centralnej miejskiej ciepłowni?

--
Pamiętacie akcję "Zabierz babci dowód" przed wyborami? Tak tylko przypominam, że była taka impreza :) Średnio Polacy zarabiają 5000 zł. Średnio ja i stonoga mamy 51 nóg
Djbanan
Djbanan Złamas od 30 czerwca 2004 | Szczecin
2019-12-14 14:15:23 Zgłoś
:corwin ciepłownia jest podłączona pod osiedla i czasem kamienice. Pod domki już rzadko

--
miss_cappuccino
miss_cappuccino Superbojowniczka od 31 marca 2005 | Łódź!!! :D | GG: 5890559
2019-12-14 16:28:15 Zgłoś
:tomasz35 w sumie więcej sensu miałoby zrobienie tego odwrotnie - bardo wysokie dopłaty ekologiczne dla osób palących węglem. Może wtedy, po raz pierwszy od bardzo dawna, górnictwo byłoby w Polsce opłacalne

--
.../Edytowanie postów jest dla mięczaków!
Thurgon
Thurgon Superbojownik od 11 stycznia 2010 | Gdz.
2019-12-14 16:33:42 Zgłoś
:miss_cappuccino Tya, powiedz moim sąsiadom, którzy żyją z połowy etatu jednej babki, że im dopłatę dowalisz Powodzenia przy ściąganiu

--
Próżnoś repliki się spodziewał. Nie dam ci prztyczka ani klapsa. Nie powiem nawet:"Pies cię j...ł"- Bo to mezalians byłby dla psa
Yoop
Yoop Superbojownik od 9 maja 2006 | Poznań
2019-12-14 20:13:10 Zgłoś
Zwracam uwagę że OZE to skrót od Odnawialne Źródła Energii a nie Ekologiczne...
Spalanie biomasy nie jest jakoś szczególnie fajne i od spalania węgla się wcale aż tak bardzo nie różni. Podobnie ze średnimi i dużymi elektrowniami wodnymi, z ekologią nie mają wiele wspólnego. Duże farmy wiatrowe też mają wady jak chodzi o wpływ na środowisko, a panele panele słoneczne w całym dymu życia też są dość mocno obciążone ze względu na produkcję i recykling.

--
Yoop
Yoop Superbojownik od 9 maja 2006 | Poznań
2019-12-14 20:21:53 Zgłoś
Eeech, cholerna autokorekta na telefonie. Oczywiście miał być "cykl życia"

--
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
corwin Superbojownik od 3 kwietnia 2003 | Kraków | GG: 787583563485
2019-12-15 09:05:01 Zgłoś
:yoop Ja tam czekam na te z perowskitów. I mam nadzieję, że się doczekam, pomimo wszystkich dotychczasowych katastrof "polskich super duper pomysłów".
A jaki jest problem z recyklingiem paneli? Obudowa alu, trochę miedzianych kabli i same panele - So2 plus trochę aluminium.

--
Pamiętacie akcję "Zabierz babci dowód" przed wyborami? Tak tylko przypominam, że była taka impreza :) Średnio Polacy zarabiają 5000 zł. Średnio ja i stonoga mamy 51 nóg
Forum > Hyde Park V > Czyste powietrze...?
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj