Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Hyde Park V > Buuu!!!
sibo36
sibo36 - Superbojownik · 3 lata temu

Dziś będzie straszno

Polski film kostiumowy z elementami horroru. Pierwowzór literacki stanowi nowela pisarza francuskiego Prospera Mériméego pod tym samym tytułem. W filmie wykorzystano rysunki Franciszka Starowieyskiego, które ilustrują opowieść doktora Froebera o ataku niedźwiedzia na hrabinę Szemiotową.

Z ciekawostek o filmie: Zdjęcia do kręcono na terenie pałaców w Łańcucie, Oborach i Kozłówce. Reżyser pokazywał ten film na dwóch konkursach międzynarodowych, co we wczesnych latach siedemdziesiątych było niesamowite, gdyż w tamtych czasach na Zachodzie nikt nie brał poważnie pod uwagę polskiej twórczości filmowej. Film był prezentowany w Hiszpanii i na festiwalu w Wenecji.

Muzykę do filmu stworzył Wojciech Kilar, a wśród aktorów zobaczymy: Edmunda Fettinga, Józefa Duriasza, Małgorzatę Braunek, Zofię Mrozowską i innych.

"Lokis. Rękopis profesora Wittembacha" (1970)
Reż. Janusz Majewski.
https://youtu.be/HP-Ctpy9fQI

"Pastor Wittembach, profesor etnologii, wyrusza na Żmudź, by prowadzić tam badania naukowe. Przebywa w gościnie u hrabiego Michała Szemiota, który zachowuje się trochę dziwnie i cierpi na powracające migreny, ale stara się jak może, by należycie ugościć profesora. Pastorowi dotrzymuje towarzystwa doktor Froeber, odpowiedzialny za leczenie nie tylko hrabiego, ale również jego matki, która poważnie ucierpiała, gdy 30 lat wcześniej padła ofiarą postrachu żmudzkich lasów - olbrzymiego niedźwiedzia zwanego "Lokisem". Uszła wtedy z życiem, ale postradała zmysły. Lekarze stwierdzili wtedy, że hrabina jest w ciąży, ale być może po urodzeniu dziecka wróci do zdrowia. W 9 miesięcy później urodziła Michała, ale stan jej umysłu się nawet pogorszył - na widok swojego syna krzyczy, że trzeba "zabić tego zwierza". Zgodnie z podaniami ludowymi, człowiek urodzony przez kobietę zaatakowaną przez Lokisa, zmienia się co jakiś czas w niedźwiedzia i w szale atakuje ludzi i zwierzęta. Froeber bagatelizuje jednak te przesądy, uważając, że jest w stanie wyleczyć to szaleństwo stosując swoje, drastyczne metody terapeutyczne."Wokulski pomszczony!!!

Miłego seansu

Źródła:

:gatinha
https://www.tor.com.pl
https://pl.wikipedia.org
https://www.filmweb.pl

--

gatinha
gatinha - Kobieta z jajem · 3 lata temu
:sibo36 przez Ciebie oglądam dwa razy w tygodniu filmy, które wcześniej widziałam już kilka razy

--
Bo ja cała jestem Tośka, A mój Tosiek to ho ho ho!
Mimo niepozornej szaty, Tosiek to... Tosiek to... Tosiek to...

ami56
ami56 - Bojowniczka · 3 lata temu
:sibo36 dzięki!

--
Nie ma takich głupców, co by nie umieli jednym uśmiechem schować się w nieba pościeli

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
martaniuk - Bojowniczka · 3 lata temu
dziwne to

--
https://www.ogloszenia24m.pl
Forum > Hyde Park V > Buuu!!!
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj