Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > Na poważnie i na wesoło
sibo36
sibo36 - Superbojownik · 3 lata temu
A dlaczego znów dwa? Bo mogę

Jeden z wybitniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.
Akcja oparta na autentycznych wydarzeniach. Film nie tylko ukazuje atmosferę społeczną wokół sprawy, lecz także jest refleksją nad niemożliwością dotarcia do obiektywnej prawdy.
W 1932 roku sąd we Lwowie skazał naszą bohaterkę na karę śmierci, mimo że nie przedstawiono ewidentnych dowodów winy. Warto dodać, że proces odbywał się pod silną presją zbulwersowanej opinii publicznej. Sprawę śledziła niemalże cała Polska. Obrońca złożył rewizję. Sąd Najwyższy wyrok uchylił i sprawa została rozpatrzona przez Sąd Okręgowy w Krakowie. Tym razem podsądną skazano na osiem lat więzienia, uznając, że zbrodnię popełniła pod wpływem silnego wzruszenia. Na mocy amnestii wyszła z więzienia w trzecim dniu wojny. Film Majewskiego jest odtworzeniem tych zajść, ale główny nacisk położony w nim został na przedstawienie samego procesu. "Chcieliśmy w tym filmie podkreślić fundamentalną zasadę prawa, że do skazania potrzebne są niekwestionowane dowody winy, a jeśli ich nie ma, to oskarżonego należy uniewinnić" - powiedział reżyser w czasie jednej z dyskusji, jaka odbyła się po projekcji filmu.
Wśród aktorów: Dałkowska, Łapicki, Pszoniak, Fetting, Englert, Kondrat, Wilhelmi, Zakrzeński, Szalawski, Dmochowski...

"Sprawa Gorgonowej" (1977)
Reż. Janusz Majewski
https://youtu.be/LJN65xHTiOc

"Nocą 30 grudnia 1931 roku w Brzuchowicach koło Lwowa została zamordowana siedemnastoletnia Lusia Zarembianka. Podejrzenie o morderstwo padło na Ritę Gorgonową, wychowawczynię w domu inżyniera Zaremby. Inżynier, którego żona przebywała w zakładzie dla umysłowo chorych od ośmiu lat, był kochankiem Rity i miał z nią czteroletnią córeczkę. Gorgonową obciążały ważne poszlaki. Syn Zaremby, Staś widział ją krytycznej nocy przemykającą się do pokoju Lusi. Na jej winę wskazywały także inne ślady, brak było jednak niezbitych dowodów. Gorgonową stała się obiektem ataków brukowej prasy. Jako cudzoziemka, pochodząca z Dalmacji, i kochanka żonatego mężczyzny budziła uczucia nienawiści. Negatywne nastawienie wobec oskarżonej przejawiał także prowadzący dochodzenie prokurator Krynicki. Został wyłączony ze sprawy. Na sali sądowej nieprzychylny tłum żąda kary śmierci dla Gorgonowej. Rozprawa kończy się wyrokiem skazującym Ritę na śmierć. Mecenas Maurycy Axer, przekonany o niewinności oskarżonej, apeluje do Sądu Najwyższego. W tym czasie Gorgonową rodzi w więzieniu drugą córkę Zaremby. Sprawa Rity jest ponownie rozpatrywana w Krakowie. Ława przysięgłych uznaje winę Gorgonowej i za morderstwo w afekcie skazuje ją na osiem lat więzienia. Rita jednak do końca utrzymuje, że jest niewinna."


Bonus na wesoło

"Jeśli dwie postaci sceniczne nie powinny się spotkać, to autor natychmiast powinien takie spotkanie zaaranżować" G.F.

Spektakl Teatru Telewizji wg sztuki mistrza farsy Georges'a Feydeau.
Farsa jest najtrudniejszym gatunkiem scenicznym, wymagającym już nie mistrzostwa a wirtuozerii aktorskiej.
A oto i wirtuozi przedstawienia: Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska, Jolanta Skowrońska, Jadwiga Barańska, Czesław Wołejko, Edward Dziewoński, Igor Śmiałowski, Andrzej Szczepkowski i wielu innych wspaniałych aktorów.

"Dudek" (1964)
Reż. Jerzy Antczak
https://youtu.be/JINx-_kPzxc

Klasyczny wodewil o dwóch kobietach, które obiecały wziąć sobie kochanków jeśli zostaną oszukane..Miłych seansówŹródła:

:gatinha
http://www.rzeczysedno.pl
http://www.filmpolski.pl
http://www.encyklopediateatru.pl
https://www.filmweb.pl

--

tomasz35
Pamiętam Sprawę Gorgonowej, wtedy to takie mroczne było.
Dzisiaj normalka :/

--
Booo :)

ami56
ami56 - Bojowniczka · 3 lata temu
:sibo36 Jerzy Antczak - Maestro!
Dzięki!

--
Nie ma takich głupców, co by nie umieli jednym uśmiechem schować się w nieba pościeli
Forum > Hyde Park V > Na poważnie i na wesoło
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj