Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Hyde Park V > Komandosi JKM (SAS)
bulcyk22
bulcyk22 Wiekowy Bojownik od 29 czerwca 2015 | Katowice
2019-11-07 01:30:23 Zgłoś

Przynajmniej 48 operacji, ponad 330 straconych żołnierzy, 7 tysięcy wrogów zabitych lub ranionych, setki wraków samolotów zostawionych za sobą. W takim „stylu” rozpędzali się w czasach swojego „dzieciństwa” (II wojny światowej) żołnierze jednej z najbardziej elitarnych dzisiaj jednostek komandosów – SAS. Początki były trudne – wadliwe spadochrony, błędne informacje wywiadowcze, wadliwe maszyny. Dzisiaj? Wciąż nie wymyślono drona posiadającego umiejętności przewyższające komandosów SAS.


Operacja „Squatter”
24 godziny poprzedzające rozpoczęcie operacji „Crusader” (18 listopada 1941r.) nie należały do najłatwiejszych dla Aliantów. Najgłośniejszym fiaskiem wiązanym dzisiaj z tym momentem była operacja „Flipper”, podczas której przeprowadzono nieudaną próbę zabicie Erwina Rommla (lub w razie jego nieobecności mjra Schleusenera). Jak się później okazało Lis Pustyni nie przebywał tego dnia nawet w Afryce Północnej. Również komandosi Davida Strilinga mieli odegrać w tym dziele swoją rolę. Miała to być skromna uwertura pełnej spadochronowych skoków, wybuchów i śmiałych rajdów opery.

Striling otrzymał proste zadanie: miał unieszkodliwić możliwie najwięcej samolotów nieprzyjaciela na lotniskach w rejonie Tobruku (lotniska Tmimi i Gazala) . 5 jednostek typu Bristol Bombay wzbiło się w powietrze nocą 16-ego listopada, zabierając ze sobą 65 ludzi. Zaczęło się tragicznie – jedna z maszyn została zestrzelona, przez co oddział Strilinga został uszczuplony o 13-tu ludzi. Komandosom wcale nie pomógł wiatr i zacinający deszcz, towarzyszący praktycznie od samego startu. Wreszcie skok – jeden z żołnierzy wspominał, że wyplątanie się ze spadochronu przy tych warunkach atmosferycznych przypominało raczej „zadanie dla Houdiniego”. Przed oddziałem Strilinga zrzucono 11 zasobników z zaopatrzeniem, ale tylko 2 z nich udało się znaleźć. Zadanie stało się niemalże nierealne, gdy po wylądowaniu Striling zorientował się, że znajdują się w kompletnie innym miejscu i dotarcie do lotnisk w wyznaczonym czasie (nawet jeśli porzuci resztę oddziału) jest niemożliwe. 17 listopada kapitan Easonsmith z LRDG odebrał 21 zrezygnowanych ludzi Strilinga, a pierwsza operacja śmiałego pomysłu wysokiego oficera armii brytyjskiej zakończyła się totalnym fiaskiem. (...)

Dokończenie:
https://ciekawostkihistoryczne.pl/2019/11/04/skoki-spadochronowe-wybuchy-i-spektakularne-sukcesy-duchy-w-sluzbie-jego-krolewskiej-mosci/

--
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
krzycz22 Superbojownik od 23 kwietnia 2004 | już nie Łódź
2019-11-07 08:28:23 Zgłoś
matko, myślałem, że Janusz ma już swoją armię!

--
tvsram
tvsram Bojownik od 8 maja 2014 | Opoczno
2019-11-07 15:08:52 Zgłoś
:krzycz22 A nie ma Kawalerii Kucy Korwina w skrócie KKK.
Ostatnio edytowany: 2019-11-07 15:09:03

--
Nie rusza mnie byle przytyk,. W dupie miejsce mam dla krytyk.
wkutyla
wkutyla Superbojownik od 6 marca 2003 | Warszawa
2019-11-07 16:36:42 Zgłoś
:krzycz22 Jego specjalnością jest Kucaria - elitarna jazda polskiego Internetu. Każde gimnazjum wystawiało swoją chorągiew.

--
Krecik - najsłynniejszym czeskim działaczem podziemia.
Forum > Hyde Park V > Komandosi JKM (SAS)
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj