Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > Zagubione dusze
sibo36
sibo36 Bojownik od 14 września 2016 | Stolica podziemnej pomarańczy
2019-11-02 11:07:58 Zgłoś
Pierwszy i najbardziej udany „Awatar” w historii kina światowego.
Adaptacja XIX-wiecznego opowiadania Teofila Gautiera i jeden z najciekawszych telewizyjnych średniometrażowych filmów kostiumowych. Ciekawe kreacje aktorskie Holoubka, Koczeskiej, Boukołowskiego, Rudzkiego i Machulskiego po pięknych scenografiach Tadeusza Wybulta prowadzi kamera Kurta Webera.


"Awatar", czyli zamiana dusz. (1964)
Reż. Janusz Majewski
https://youtu.be/HTbYtFfblQw

XIX wiek, Paryż. W pałacu Faubourg Saint Honore mieszka szczerze kochające się hrabiowskie małżeństwo Magdaleny Natalii i Olgierda Łabińskich. Codziennie, niczym tajemne miłosne zaklęcie, cytują sobie werset z Mickiewicza: "Zawsze i wszędzie będę ja przy tobie..." Hrabina wspomina swój pobyt we Florencji i upartego adoratora, niejakiego Oktawiusza de Saville, którego wszakże pozbawiła wszelkich złudzeń. Młodzieniec nie potrafi jednak zapomnieć hrabiny i trawiony niespełnioną namiętnością coraz mocniej zapada na zdrowiu. Po powrocie do Paryża wzywa słynnego doktora Cherbonneau, zwanego "braminem" z racji znajomości arkanów tajemnej wiedzy indyjskiej. Medyk, cieszący się dwuznaczną sławą szarlatana, proponuje znękanemu młodzieńcowi "awatar", czyli zamianę dusz. Wkrótce dusza zadurzonego Oktawiusza przyobleka się w ciało hrabiego Łabińskieggo i odwrotnie. Pomimo to kłopoty zakochanego młodzieńca wcale się nie kończą. Hrabina, zorientowawszy się, że jej "mąż" nie pamięta mickiewiczowskich wersetów, zamyka przed nim drzwi do sypialni. Decyzję swą uzasadnia miłością do ojczyzny: "Jestem zbyt wielką patriotką, żeby przyjmować kosmopolitycznych profanów..." Na domiar złego dusza hrabiego zdecydowanie nie może pogodzić się ze swą nową cielesną powłoką.Miłego seansu

--
ami56
ami56 Bojowniczka od 18 stycznia 2008
2019-11-02 12:16:02 Zgłoś
:sibo36 dzięki!

--
Nie ma takich głupców, co by nie umieli jednym uśmiechem schować się w nieba pościeli
Kwiateck
Kwiateck Superbojowniczka od 20 marca 2006 | Łódź
2019-11-02 12:17:23 Zgłoś
Fajny film, a Machulski przeuroczy

--
Jeśli nie możesz się nauczyć jeździć na słoniu, naucz się przynajmniej jeździć konno. - Co to jest słoń? - Rodzaj borsuka - wyjaśniła Babcia. Nie dzięki przyznawaniu się do ignorancji od czterdziestu lat cie­szyła się sławą znawczyni natury.
tomasz35
tomasz35 Jankes od 1 kwietnia 2003 | chicagoland | GG: 7554452
2019-11-02 13:26:50 Zgłoś
Dzienks, pogoda paskudna, film będzie w sam raz

--
Brązowe noski są na świecie :)
Forum > Hyde Park V > Zagubione dusze
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj