TAŃCZĄCA ANGLIA.

Anglię, zarówno jak i Paryż ogarnął szał tańca. Nietylko powiewne, młodziutkie misses i ze słynnym w całym świecie szyldem ubrani młodzi dżentelmeni uczą się na gwałt i z zaciekłością godną lepszej sprawy nowych tańców, ale i typowi panowie z brzuszkiem oraz damy mocno szarpnięte zębem czasu i zaokrąglone biegają, jak opętane do mistrzów wtajemniczających je w ryzykowne skoki i omdlewające pozycye waryackich arcydzieł sztuki Terpsychory.

Szał tańca ogarnął w Anglii wszystkie sfery. Podobna do kosztownej, cieplarnianej orchidei arystokratka przegina się i wygina w słynnym Jazzu z równem zamiłowaniem, jak jej pokojówka. Robotnicy i robotnice po ukończonej pracy spieszą również na lekcye tańca, podczas których właścicielka sklepiku, fryzyer z przedmieścia i mała modystka w pocie czoła wczuwają się w zmysłową i roznamiętniającą poezyę Tango argentino.

Do specyalnie ulubionych tańców Londynu należą: Jazz, Fox-trott i nowy rodzaj Tango, nieco łagodniejszy w pozach i mniej wybuchowy w ruchach niż Tango z r. 1914. Nowością najbliższej „tańcującej" zimy w Londynie będzie muzyka — muzyka, od której europejczykowi włosy stają na głowie ze zgrozy, a bębenki w uszach pękają — muzyka „pierwotna" dzika, waryacka i szalona, przy której powinni właściwie tańczyć ludożercy, a nie wykwintna publiczność XX stulecia. Ostatnim „krzykiem mody" w Londynie jest taka właśnie orkiestra negrów, a także muzyka hawajska, przy której zamiast słynnego tańca „Hula" beau monde londyński w piekielnym zgiełku i przeraźliwym wrzasku trąb zatańczy najmodniejszego walca zwanego The-Hawai Dance.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 28-10-1919

W POLSCE NIEMA „BEZWYZNANIOWOŚCI”.

Wobec żądania niektórych rodziców, aby ich nowourodzone dzieci zapisano do ksiąg ludności, jako bezwyznaniowe, Min. Wyznań Religijnych w porozumieniu z Min. Sprawiedliwości orzekło, że prawa obowiązujące w b. Kr. Polskim nie mają pojęcia „bezwyznaniowości”. Z tego więc powodu nie wolno rejestrować dzieci, jako bezwyznaniowe.

Ziemia Lubelska, 28-10-1919


100lattemu.pl

--