Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Hyde Park V > "A jednak się kręci"
bulcyk22
bulcyk22 Wiekowy Bojownik od 29 czerwca 2015 | Katowice
2019-10-22 04:28:50 Zgłoś

Galileusz był jednym z najtęższych umysłów swojej epoki. Włoski uczony zapisał na swoim koncie szereg odkryć, które już za życia zapewniły mu miano geniusza. Jednak w starciu z inkwizycją nie miał żadnych szans. Upokorzono go i zmuszono do wyparcia się swoich przekonań.

Urodzony w 1564 roku Galileo Galilei był prawdziwym człowiekiem renesansu. Zajmował się filozofią, matematyką, fizyką, astronomią, a nawet astrologią.

W trakcie swojego długiego życia (zmarł w 1642 roku), jak podkreśla na kartach książki "Największe kłamstwa w historii" Frank Fabian, Włoch:

(…) odkrył prawo dźwigni i zjawisko bezwładności. Wynalazł wagę hydrostatyczną, którą można mierzyć ciężar właściwy metali w stopie. Przeprowadzał próby na równi pochyłej. Sformułował prawo swobodnego spadania ciał i wykazał, że przyspieszenie ziemskie jest niezależne od masy ciał. Skonstruował termometr i mikroskop oraz wynalazł lunetę, dzięki której odkrył nowe gwiazdy, trzy księżyce Jowisza i fazy Wenus. Ponadto, prawie na łożu śmierci, wymyślił wahadło zegara. (...)

Dokończenie:
https://wielkahistoria.pl/galileusz-przed-inkwizycja-do-czego-kosciol-zmusil-jednego-z-najwiekszych-geniuszy-epoki-nowozytnej/

--
gen_Italia
gen_Italia Amator trójkątów od 10 stycznia 2005 | Neusulzfeld
2019-10-22 12:01:22 Zgłoś
Galileusz zapewne pierwszy wpadł na pomysł skierowani lunety na niebo (w 1609r.), ale na pewno jej nie wynalazł. Nie wiadomo tak naprawdę kto był autorem tego wynalazku; rok wcześniej Hans Lipperhey (Lippershey?) zaprezentował teleskop i próbował uzyskać na niego patent, ale go nie otrzymał. Z kolei Zacharias Janssen razem z ojcem Hansem już w 1590r. zbudował z dwóch soczewek mikroskop (który jakoś wielce pod względem konstrukcyjnym i zasady działania nie różni się od teleskopu) i możliwe, że skonstruował też lunetę wcześniej niż Lipperhey.
Ostatnio edytowany: 2019-10-22 12:01:30

--
Forum > Hyde Park V > "A jednak się kręci"
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj