Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > Chęć posiadania władzy absolutnej.
pies_kaflowy
pies_kaflowy Bęcwał Dnia od 2 czerwca 2008 | ni to miasto,ni to wieś,ni co kupić,ni co zjeść
2019-09-29 12:30:57 Zgłoś
Próba postawienia woli polityka ponad prawem nastąpiła już za pierwszych rządów PiS. Wtedy Jarosław Kaczyński poczuł, że choć wygrał wybory, nie ma władzy absolutnej, bo na jego drodze staje prawo. Obecny atak PiS-u na praworządność nie wynika więc z chęci naprawy Rzeczpospolitej, ale z frustracji kogoś, kto nie mógł się pogodzić się z faktem, że nie wolno mu wszystkiego. Dla Magazynu TVN24 pisze dr hab. Marcin Matczak.

Od czterech lat słyszymy, że Prawo i Sprawiedliwość niszczy polskie państwo prawa. Czymże jednak jest to państwo prawa? Czy państwo prawa to instytucje, takie jak Trybunał Konstytucyjny czy Sąd Najwyższy? A może państwo prawa to ludzie, tacy jak sędziowie, których niezawisłość obecny polski rząd ogranicza? Ani jedna, ani druga odpowiedź nie jest w pełni poprawna. Państwo prawa to instytucje i ludzie, ale także dużo więcej. Państwo prawa to pewien sposób zarządzania sprawami wspólnymi, wypracowany w trwającej przez wieki lekcji wiedzy o społeczeństwie. Lekcji, którą odebraliśmy w czasach monarchii absolutnej, w czasach Republiki Weimarskiej, w czasach III Rzeszy i w czasach komunistycznych reżimów. Do jakich wniosków lekcja ta nas doprowadziła?
(..)
Kaczyńskiego sposób na "imposybilizm"
Pierwsza próba powrotu do sytuacji, w której wola polityka dominuje nad prawem, nastąpiła w latach 2005-2007. To wtedy Jarosław Kaczyński sformułował tezę, zgodnie z którą w Polsce panuje "imposybilizm". Miał on polegać na tym, że mimo wygranych wyborów większość parlamentarna nie może wszystkiego, bo na jej drodze staje prawo, reprezentowane przez sędziów. Ta bardzo daleko idąca teza została sformułowana na podstawie jednego przypadku, w którym rzeczywiście prawo stanęło na drodze woli większości – wtedy, gdy Trybunał Konstytucyjny uchylił ustawę lustracyjną. Jarosław Kaczyński zdawał się nie rozumieć, iż – co podkreślał prof. Marek Safjan – państwo prawa na tym właśnie polega, że pewnych rzeczy większość parlamentarna zrobić nie może. Warto zaznaczyć, że nie dotyczyło to samej lustracji – jak jasno stwierdził Trybunał, lustracja jest działaniem, które większości przeprowadzić wolno. Jednak nie może to być działanie arbitralne, oparte na tak ogólnych kryteriach i definicjach współpracy ze służbami, że pozwalają one właściwie dowolnie człowieka o współpracę oskarżyć. Dlaczego wracamy do lat 2005-2007 i do sprawy lustracji, rozważając istotę praworządności? Ponieważ wiemy, że pierwsze plany zniszczenia polskiego państwa prawa, w szczególności sparaliżowania Trybunału Konstytucyjnego, powstały zaraz po tym, jak Jarosław Kaczyński przegrał sprawę lustracji przed Trybunałem Konstytucyjnym. To wtedy napisano pierwsze projekty ustaw ograniczających działania polskiego sądu konstytucyjnego, które weszły w życie w roku 2015. Nie więc chęć naprawy Rzeczpospolitej i reformowania sądownictwa stały u podstaw ataków PiS na praworządność, których doświadczaliśmy w ostatnich czterech latach, ale frustracja polityczna kogoś, kto wciąż nie może się pogodzić z tym, że nie wolno mu wszystkiego. A o to właśnie chodzi w praworządności – żeby nikomu nie było wolno wszystkiego.

Całość tutaj:
https://www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/cztery-lata-niszczenia-panstwa-ten-plan-zrodzil-sie-wczesniej,236,4066
Warto przeczytać.
Dawno już temu mówiłem, że chęć posiadania władzy absolutnej jest u Kaczyńskich tak silna, wręcz chorobliwa, że cieszmy się, że nie dorwali się do władzy za komuny, bo wtedy nie byłoby okrągłego stołu i wyborów w 1989r., a bez wątpienia zaprowadzaliby porządek czołgami...

--
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
krzychum4 Superbojownik od 10 kwietnia 2014 | Spokojne
2019-09-29 12:37:01 Zgłoś
Zasadniczo opozycja jakoś szczególnie nie utrudnia tego zadania.

--
Servin
Servin Klopsik od 8 lutego 2009 | Z cywilizowanego kraju
2019-09-29 12:42:20 Zgłoś
Tak. To wina opozycji że nic nie robią w waszym interesie, bo wy przecież nic nie zrobicie

Najlepiej położyć się i umrzeć.
Ostatnio edytowany: 2019-09-29 12:42:46

--
Bo wszystkie serviny to...
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
krzychum4 Superbojownik od 10 kwietnia 2014 | Spokojne
2019-09-29 15:22:07 Zgłoś
:servin koniecznie, póki nie jest to zabronione.

--
Djbanan
Djbanan Złamas od 30 czerwca 2004 | Szczecin
2019-09-29 15:26:53 Zgłoś
A możecie zabrać tego kurdupla z mojego miasta?

--
Peppone
Peppone Nowy Ruski od 19 marca 2003 | Warszawa
2019-09-29 16:10:34 Zgłoś
:djbanan - obowiązuje samowywóz


--
Pracuj u podstaw. Zaminuj fundamenty systemu. Wszelkie prawa do treści wrzutów zastrzeżone
Make Murica suck again
Forum > Hyde Park V > Chęć posiadania władzy absolutnej.
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj