Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > Wojna w...
sibo36
sibo36 Bojownik od 14 września 2016 | Stolica podziemnej pomarańczy
2019-08-10 11:16:45 Zgłoś
... filmie

Dziś cofniemy się do czasów II wojny światowej, ukazanej oczami PRL-u.
Filmu tego już nie zobaczymy w obecnej TV, gdzie kreowani są nowi bohaterowie.

"Utrzymany w konwencji sensacyjno-przygodowej dramat wojenny, ukazuje skomplikowaną sytuację polityczną polskiego ruchu oporu, w którą wpisano dramatyczne losy bohaterów. Ożywiona działalność dywersyjna grup AL, AK i BCh w rejonie Gór Świętokrzyskich w 1944 układa się tu w swoistą antologię działań partyzanckich.
Jego treść jest bardzo luźno związana z pierwowzorem – wspomnieniami Mieczysława Moczara."

"Barwy walki" (1964)
Reż. Jerzy Passendorfer.
https://youtu.be/0cECcZRhnzQ

"Kielecczyzna, lipiec 1944 roku. Partyzancki oddział AL pod dowództwem porucznika "Kołacza", wspomagany przez partyzantów z BCh prowadzi akcje dywersyjne przeciwko okupantowi. Wraz ze zbliżającym się frontem musi stawić czoła dużym jednostkom SS, chcącym oczyścić zaplecze niemieckich linii. W walkach "alowcom" pomaga początkowo nieprzychylnie do nich nastawiony oddział AK oraz wierni towarzysze z Armii Czerwonej. Jedynie lokalny oddział NSZ nie bierze udziału w bojach, współpracując z okupantem i zwalczając "bolszewików". Dla dowódcy partyzantów AL dodatkowym utrudnieniem jest powierzone mu przez dowództwo zadanie przerzucenia drogą lotniczą za linię frontu tow. "Brzozy" – łącznika ze sztabem partyzanckim, którego musi odbić z rąk Niemców."

Miłego seansu

--
Dla zasady.
Thurgon
Thurgon Superbojownik od 11 stycznia 2010 | Gdz.
2019-08-10 11:54:18 Zgłoś
Na czasie. Dzisiaj Duda będzie promował brygadę świętokrzyską. To jest dopiero dramat powojenny.

--
Próżnoś repliki się spodziewał. Nie dam ci prztyczka ani klapsa. Nie powiem nawet:"Pies cię j...ł"- Bo to mezalians byłby dla psa
sibo36
sibo36 Bojownik od 14 września 2016 | Stolica podziemnej pomarańczy
2019-08-10 11:59:55 Zgłoś
:thurgon Po części w zamyśle

"Prawda czasu, prawda ekranu"

--
Dla zasady.
pies_kaflowy
pies_kaflowy Bęcwał Dnia od 2 czerwca 2008 | ni to miasto,ni to wieś,ni co kupić,ni co zjeść
2019-08-10 12:15:42 Zgłoś
Kurwy. I tamte i te.

--
lujeran
lujeran exSuperbojownik od 29 lipca 2004 | Kotenhafen
2019-08-10 14:09:25 Zgłoś
Książkę napisał Wojciech Żukrowski. A nie, przepraszam... pomógł redagować

--
https://www.youtube.com/watch?v=CifbC-8ZQB4
sibo36
sibo36 Bojownik od 14 września 2016 | Stolica podziemnej pomarańczy
2019-08-10 14:17:21 Zgłoś
Kto tam ich wie, jaka prawda była...

Za Wiki:

"Warsztat literacki i ogólny styl, w jakim została napisana książka, jej wartka akcja i ciekawa narracja w zestawieniu z powszechnie znanym obrazem niezbyt „wyrafinowanego intelektualnie” i słabo wykształconego Mieczysława Moczara, od początku budziły wątpliwości co do jej autorstwa. Nie mieli ich członkowie rodziny Moczara – jego żona Irena i syn Piotr solidarnie twierdzili, że jedynym autorem powieści jest Mieczysław i kosztowała go ona mnóstwo wytężonej pracy[7]. Według Jana Nowaka-Jeziorańskiego prawdziwym autorem książki był Eugeniusz Bednarczyk[8] (Sp. Plk. Eugeniusz Banaszczyk byl współautorem książki – poziom intelektualny Moczara był zbyt niski na napisanie prostego pisma a co dopiero książki, – wg informacji jego córki Grażyny) natomiast Edward Gierek w swej Przerwanej dekadzie za faktycznego autora podaje Wojciecha Żukrowskiego[9]. Sam Żukrowski zdecydowanie temu zaprzeczał, a sprawa znalazła swój epilog w sądzie. W trakcie czteroletniego procesu Żukrowski stanowczo podtrzymał swoje stanowisko, zaprzeczając aby miał jakikolwiek udział w napisaniu powieści i potwierdzając jedynie ogólnie znany fakt swojego autorstwa scenariusza do ekranizacji Barw walki z 1964 roku. W lutym 1994 Sąd Wojewódzki w Warszawie orzekł, że Edward Gierek musi przeprosić Wojciecha Żukrowskiego za pomówienie[10].

Pośród innych potencjalnych autorów powieści wymienia się jeszcze nazwiska: Henryka Gaworskiego, Walerego Namiotkiewicza i Mieczysława Świostka[10]."

Książka była jedna, ale ojców było wielu

--
Dla zasady.
lujeran
lujeran exSuperbojownik od 29 lipca 2004 | Kotenhafen
2019-08-10 15:01:00 Zgłoś
:sibo36 no w sumie prawda Miałem w ręku rękopisy Moczara (onże Mikołaj Demko). Facet nie umiał napisać jednego zdania bez błędu, ale muszę przyznać, że talent literacki miał. To było coś w rodzaju CV dla Komitetu Centralnego i wynikało z tej jego pisaniny, że rżnął Niemców tysiącami i gdyby Armia Czerwona nie nadeszła w porę, to sam jeden wygrałby wojnę
Serio, nie przesadzam. Gość był mitomanem i to wielkim.

--
https://www.youtube.com/watch?v=CifbC-8ZQB4
Forum > Hyde Park V > Wojna w...
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj