Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Hyde Park V > Czech dywizjonie 303
bulcyk22
bulcyk22 - Wiekowy Bojownik · 2 lata temu

Josef František potrzebował zaledwie miesiąca, aby zestrzelić aż 17 niemieckich samolotów. W trakcie bitwy o Anglię żaden inny pilot Dywizjonu 303 nie mógł poszczycić się takim wyczynem. Jego taktyka budziła jednak wiele kontrowersji.

Josef František był Czechem, który po zajęciu swojej ojczyzny przez Hitlera trafił do polskiego lotnictwa. Wziął udział w kampanii wrześniowej, później przedostał się do Francji, zaś po jej klęsce znalazł się w Wielkiej Brytanii. Tam walczył w szeregach Dywizjonu 303.

Dokonywał z zimną krwią ich egzekucji
We wrześniu 1940 roku zapisał na swoim koncie aż 17 pewnych zestrzeleń maszyn wroga oraz jedno prawdopodobne. O tym, gdzie krył się sekret jego nadzwyczajnej skuteczności, pisze w „Ostatniej walce” Jan Zumbach – inny as Dywizjonu oraz jeden z jego dowódców. Jak czytamy na kartach książki:

[František – przyp. red.] opracował dla siebie swoją własną, oryginalną taktykę walki. Po udziale w pierwszym ataku na Niemców, wykonywanym przez cały dywizjon, wykorzystywał następujące po nim zamieszanie, odłączał się od zespołu i leciał nad Dover. Tam czekał cierpliwie na powrót nieprzyjacielskich samolotów. (...)

Dokończenie:
https://ciekawostkihistoryczne.pl/2019/05/27/sekret-najskuteczniejszego-pilota-dywizjonu-303-w-trakcie-bitwy-o-anglie-czy-josef-frantisek-zestrzelil-tylu-niemcow-tylko-dlatego-ze/

pies_kaflowy
pies_kaflowy - Bęcwał Dnia · 2 lata temu
Regulamin sregulamin. Ważne, że ich wytłukł nieco.

--

Peppone
Peppone - Nowy Ruski · 2 lata temu
Jakie czasy taki camper.


--
Pracuj u podstaw. Zaminuj fundamenty systemu. Wszelkie prawa do treści wrzutów zastrzeżone
Nie namawiam do łamania prawa. Namawiam do zmiany konstytucji tak, aby pewne czyny stały się legalne.

dzambor
dzambor - Superbojownik · 2 lata temu
Ja rozumiem "romantyzm" walk powietrznych i etos pilota, ale wyobrażacie sobie coś takiego na lądzie? "W tą kolumnę ciężarówek nie strzelamy, nie mają się czym bronić niech sobie spokojnie wrócą do swoich"

--

Peppone
Peppone - Nowy Ruski · 2 lata temu
:dzambor - nie o to w tym chodzi. W " Dywizjonie 303" jest napisane, że inni też latali pocampić, ale po wykonaniu podstawowego zadania. Frantisek urywał się przed wykonaniem zadania - atakiem na Niemców zatankowanych, uzbrojonych i zmierzających nad Londyn. Ich powstrzymanie było ważniejsze od dobijania uciekinierów. Dopiero, gdy taka wyprawa została rozbita, można było się wybrać na dożynki.


--
Pracuj u podstaw. Zaminuj fundamenty systemu. Wszelkie prawa do treści wrzutów zastrzeżone
Nie namawiam do łamania prawa. Namawiam do zmiany konstytucji tak, aby pewne czyny stały się legalne.

poradnia
poradnia - Dziunia gównoburzanka · 2 lata temu
Niby zmyślny ten František, nastawiony na wynik i pozornie zdolny do pracy w zespole. Zupełnie jak rasowy karierowicz w korpo.
Ostatnio edytowany: 2019-05-28 10:35:38
Forum > Hyde Park V > Czech dywizjonie 303
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj