Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Hyde Park V > WPIS 9 | MĘŻCZYŹNI SĄ INTELIGENTNIEJSI OD KOBIET
Djbanan
Djbanan Złamas od 30 czerwca 2004 | Szczecin
2019-03-01 22:08:18 Zgłoś
Ciąg dalszy bloga. Dla przypomnienia: Są to wpisy bloga http://blogdlamezczyzn.pl/ zamieszczone przez dwóch szczecińskich adwokatów. Usunięte, bo poprawność polityczna, feministki, madki...

Dziś wpis, który wywołał największe poruszenie wśród kobiet potrafiących czytać, feministek, madek, internetowych wielep, obrońców praw zwierząt, a nawet płaskoziemców.

W poprzednich postach, co okazało się błędem, nie starałem się nawet wyrazić swojej opinii czy choćby sugestii z jaką częścią tych wpisów się zgadzam, czy może choć w jakiejś drobnej części podzielam zdanie autorów. Kończyło się to z reguły myleniem mnie z autorami wpisów, docinkami co do mojego światopoglądu, a niektórym amebom, po treści wpisów, udawało się nawet rozstrzygnąć moją sprawę rozwodową i wydać wyrok internetowy.

Dziś podsumuję treść, żeby nie było niedomówień.

--------------------------------------------------------------

Prawie wszystko to, co nas otacza, a zarazem wyszło spod ludzkiej ręki, zostało stworzone przez mężczyzn. Gdyby nie mężczyzna, kobieta nie byłaby w stanie zajść w ciążę. Od tysięcy lat to mężczyźni tworzyli kolejne cywilizacje. Miasta, drogi, pojazdy, wynalazki, organizacje, systemy, koncepcje, idee, teorie, dzieła sztuki i architektury, arcydzieła sztuki użytkowej, wszystko to stworzyli mężczyźni. To mężczyźni dzięki swojemu intelektowi wpływali na rozwój poszczególnych dziedzin nauki. Gdziekolwiek nie spojrzeć, mężczyźni robią od kobiet wszystko lepiej. Z wyjątkiem, odnosząc się do tak zwanego życia rodzinnego, kłamstwa, manipulacji i rodzenia dzieci. Paradoksalne jest, że spora ilość (nie wszystkie) współczesnych kobiet ma tak ogromnie ułatwione życie właśnie dzięki urządzeniom stworzonym przez mężczyzn, dzięki ich wysiłkowi i energii, a zarazem uznaje, iż ich życie jest ciężkie ponad miarę, ponieważ muszą włączyć pralkę, czajnik elektryczny, nacisnąć guzik na panelu termostatu, albo na obudowie odkurzacza, poruszać żelazkiem i spędzać czas z małym dzieckiem, nazywając to wszystko ciężką pracą, o której najwyraźniej nie mają pojęcia. Istotnie, jeszcze sto lat temu kobieta musiała ciężko pracować aby wspomagać mężczyznę i wspólnie z nim tworzyć rodzinę.

Przeciętny mężczyzna był, jest i będzie inteligentniejszy niż przeciętna kobieta.

Wyobrazić można sobie świat bez mężczyzn, istniejący od tysięcy lat. Na jakim poziomie świat ten by się znajdował? Wystarczy zabrać z niego wszystko to, co zostało stworzone przez mężczyzn a mielibyśmy rzeczywistość, w której mieszka się w szałasach i gdzie osiągnięciem byłoby przeżycie kolejnej nocy.

Mężczyźni tak naprawdę nie potrzebują kobiet, jednak, jak pisałem w innym wpisie, są zaprogramowani na odczuwanie przyjemności wynikającej z kontaktu z nimi. Lubią kobiety, kochają je, poza tym są one potrzebne do rodzenia dzieci. Wszystkim młodym wiekiem czytelnikom radzę dać sobie kilkanaście lat na zebranie doświadczeń w tej mierze. Zdaję sobie sprawę, że z punktu widzenia, dla przykładu, młodego, zadowolonego (jeszcze) męża, mój punkt widzenia jest absolutnie niestosowny, pozbawiony sensu, krzywdzący dla kobiet a przede wszystkim wywołujący dysonans poznawczy. Jednak prędzej czy później, o ile tylko spomiędzy uszu takich mężczyzn nie wyparuje instrument do myślenia, dojdą niechybnie do nowych wniosków. Stanie się to tym szybciej we współczesnej rzeczywistości, w której jest coraz mniej kobiet, które się do czegokolwiek nadają, w tym do tego, żeby je kochać.

Co na to wszystko współczesna nauka? Czy istnieją jakiekolwiek wyniki badań naukowych, które potwierdzają, że przeciętnie mężczyźni są inteligentniejsi od kobiet? Czy istnieją zatem wyniki badań naukowych, które potwierdzają to, co każdy tak naprawdę wie? Otóż są.

Z wyników badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie wynika, że większa objętość mózgu w przypadku mężczyzn pozostaje w bezpośrednim związku z wyższym u nich – w porównaniu do kobiet – ilorazem inteligencji (średnio o 4 punkty).

W badaniu tym ustalono również, iż mózg mężczyzny ma pojemność 1,2 litra, natomiast mózg kobiety 1 l.

Powierzchnia całkowita kory mózgowej w przypadku mężczyzn wynosi, zgodnie z wynikami badania, 1850 cm2zaś w przypadku kobiet 1630 cm2.

Zgodnie z treścią pracy naukowej pod tytułem „The Science of Sex Differences in Science and Mathematics“ (Różnice pomiędzy płciami w nauce i matematyce), mężczyźni przewyższają kobiety jeżeli chodzi o osiągnięcia w naukach, takich jak matematyka, fizyka, chemia, inżynieria mechaniczna, nauki komputerowe czy astronomia.

W pracy naukowej „Sexual dimorphism of brain developmental trajectories during childhood and adolescence”wynika, że mózg mężczyzny ma większą pojemność od mózgu kobiety o 8-10%, zaś różnice w ilorazie inteligencji wynoszą przeciętnie 4 punkty na korzyść mężczyzn.

Podobne wnioski wyciągnięte zostały przez Artura Jensena, autora publikacji naukowej „Sex differences on the WISC-R”. Stosunek mężczyzn o wysokim ilorazie inteligencji do kobiet o takim ilorazie wynosi przeciętnie 2:1. Dla przykładu wskazuje się, że stosunek taki osiągnięty jest wśród zamieszkujących Toronto członków kanadyjskiej Mensy. W 2007 r. Mensa Toronto zrzeszała 150 mężczyzn i i 83 kobiety. Średni iloraz inteligencji u mężczyzn i kobiet jest mniej więcej taki sam w wieku poniżej 15 lat. Iloraz ten wzrasta w przypadku mężczyzn po ukończeniu 15 roku życia (w stosunku do kobiet). Wpływ różnic płciowych w ilorazie inteligencji jest największy na wysokim poziomie inteligencji. Stosunek mężczyzn do kobiet o wysokim ilorazie inteligencji wynosi 2:1. Analiza danych, dotyczących zależności pomiędzy ilością kobiet uczących się na poziomie college’u w Stanach Zjednoczonych a średnim ilorazem inteligencji wszystkich uczących się tam prowadzi do wniosku, iż im bardziej zdominowany ilościowo przez kobiety jest dany college, tym niższy iloraz inteligencji, biorąc pod uwagę średnią uczących się w nich osób. Z badań naukowych wynika również, iż większa pojemność mózgu mężczyzny przekłada się na zwiększoną aż o 16% ilość neuronów w korze mózgowej w stosunku do mózgu kobiety. Istnieją zasadnicze różnice w połączeniach nerwowych w mózgu pomiędzy kobietami a mężczyznami. W przypadku mężczyzn stwierdzono lepsze połączenie pomiędzy przednią a tylną częścią mózgu jak również większą aktywność w poszczególnych półkulach. W przypadku kobiet lepiej są natomiast połączone półkule prawa i lewa. Wynika z tego, że mężczyzna przeciętnie ma większą zdolność uczenia się i rozwiązywania danego zadania, natomiast kobieta powinna z założenia posiadać lepiej rozwinięte umiejętności społeczne (czytaj: mówienie za dużo, zrzędzenie, manipulacja, kłamstwo, lepsze zapamiętywanie słów, lepsze zapamiętywanie twarzy). Mężczyźni i kobiety nie są ani tacy sami ani równi. W żadnym razie nie należy tego rozumieć w ten sposób, iż każdy nie zasługuje na równe szanse w życiu. Niezależnie od tego, co kto uważa na temat pochodzenia człowieka, mężczyźni i kobiety z jednej strony stworzeni zostali do czego innego, z drugiej strony zasługujemy na takie same szanse w życiu, jednak powinny one wynikać wyłącznie z umiejętności, zdolności i wyników, a nie z płci danej osoby. Nie powinno się więc obniżać standardów, umożliwiających dostęp do danej dziedziny aktywności ludzkiej tylko po to, aby umożliwić do niej dostęp przedstawicieli jednej z płci – kobietom. Poniżej zamieszczam linki do źródeł, gdyby ktoś miał ochotę zapoznać się z nimi.

https://www.express.co.uk/life-style/life/823895/IQ-men-women-intelligence-brain-research

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4270278/

http://www.boysadrift.com/2007Giedd.pdf

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0191886983900296

http://www.iqcomparisonsite.com/sexdifferences.aspx

http://www.randalolson.com/2014/06/25/average-iq-of-students-by-college-major-and-gender-ratio/

https://www.pennmedicine.org/news/news-releases/2013/december/brain-connectivity-study-revea

http://personal.lse.ac.uk/kanazawa/pdfs/PAID2011.pdf

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/brain-myths/201207/two-myths-and-three-facts-about-the-differences-in-men-and-womens-brains

-----------------------------------------------------------------------------------------

Gdyby ktoś zaczynał od tego wpisu polecam zapoznać się z poprzednim wpisem.

Żeby nie było niedomówień - ZGADZAM SIĘ Z TREŚCIĄ TEGO WPISU CAŁKOWICIE!

CDN

--
Servin
Servin Klopsik od 8 lutego 2009 | Z cywilizowanego kraju
2019-03-01 22:09:12 Zgłoś
tl;dr

--
Bo wszystkie serviny to...
Fiol78
Fiol78 Cesarz Narzekalni od 2 kwietnia 2008 | Festung Glogau
2019-03-01 22:10:17 Zgłoś
Patatatj, patataj, iha!

Tańczący ze smucikoniami.

--
Od narzekania boli głowa i rozwolnienie gwarantowane!
kocia_mama
kocia_mama Superbojowniczka od 10 kwietnia 2014 | WrocKaboomLove
2019-03-01 22:14:45 Zgłoś
A gdzie badania na temat że wśród kompletnych debili również jest zdecydowanie więcej mężczyzn?

--
Mówiłam już, że każdy umrze?
pies_kaflowy
pies_kaflowy Bęcwał Dnia od 2 czerwca 2008 | ni to miasto,ni to wieś,ni co kupić,ni co zjeść
2019-03-01 22:15:42 Zgłoś
Nawet kurdwa nie czytam.

--
happy
happy Wredziocha od 20 marca 2003 | niemal doskonale wszystko jedno...
2019-03-01 22:17:46 Zgłoś
Wyścig mózgów
Dlatego najlepiej jak sympatycy tych artykułów legitymujący się płcią męską w dowodzie zaczną dobierać sie w pary. Dla dobra ludzkości.

--
Skoro Martwi się nie żywią to po co Żywi się martwią?
Fiol78
Fiol78 Cesarz Narzekalni od 2 kwietnia 2008 | Festung Glogau
2019-03-01 22:20:23 Zgłoś
A, argument z badania kanadyjskiej Mensy z Toronto.

A w ogóle iloraz inteligencji w gruncie rzeczy określa jak dobrze rozwiązujesz testy mierzące iloraz inteligencji.

A teraz dowód anegdotyczny, czyli historyjka która nie udowadnia, sam to przyznaję niczego .Otóż z gośćmi i z jedna gościówą z wysokimi wynikami inteligencji taki prostaczek jak ja, który nigdy testów IQ nie robił mierzył się na planszy. I przegrywał. Szachy, battle, wszelkie gry 1 na 1 gdzie wszystko widać na planszy: dostawałem łupnia. Ale gdy graliśmy gry trochę bardziej rozbudowane, z ukrytym agentem (BattleStar Galactica), z większą ilością graczy (Osadnicy) czy z możliwością zawierania sojuszy i tych sojuszy zdradzania (Twilight Imperium) to tych rzekomych geniuszy, a w gruncie autystyków, zjadałem.

Nie przeceniałbym IQ.
Ostatnio edytowany: 2019-03-01 22:21:42

--
Od narzekania boli głowa i rozwolnienie gwarantowane!
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Gogosiek Superbojowniczka od 27 sierpnia 2011
2019-03-01 22:21:34 Zgłoś
Akurat ten wpis bardzo łatwo obalić. Są wiarygodne badania twierdzące, że kobiety mają średnie IQ wyższe od mężczyzn. Za to jak wspomniała pośrednio :kocia u mężczyzn jest większe zróżnicowanie. Jest więcej osób bardzo inteligentnych ale też więcej debili.
Ostatnio edytowany: 2019-03-01 22:24:34

--
"Raz się żyje! Na szczęście..."
Ethordin
Ethordin Superbojownik od 30 września 2013 | Durban
2019-03-01 22:25:41 Zgłoś
:smucikoniu wyrobiłeś się przed północą. Gratulacje!

A teraz kontrolny

--
UWAGA: w komentarzu powyżej tej sygnatury może być ukryty sarkazm!!!
Rezyduję w RPA: blog; tyrury
Oisterra
Oisterra Bojowniczka od 21 stycznia 2010 | Vratislav
2019-03-01 22:25:43 Zgłoś
Yhym, bo kobiety w przeszłości były tak durne, że przecież same zamknęły się w domach, uciekały przed edukacją, pozbawiły praw itp.

--
Fiol78
Fiol78 Cesarz Narzekalni od 2 kwietnia 2008 | Festung Glogau
2019-03-01 22:30:59 Zgłoś
:gogosiek Ten "argument" jeszcze łatwiej obalić tak:

:djbanan Twoja teza: "Przeciętny mężczyzna był, jest i będzie inteligentniejszy niż przeciętna kobieta" jest interesująca, ale na tobie spoczywa ciężar jej udowodnienia. Więc:

1. Co to znaczy "przeciętna"? masz na myśli średnią arytmetyczną, medianę czy dominantę, i co w gruncie rzeczy mierzysz?

2. Fajnie że zarzuciłeś (cherry picking) nas linkami mierzącymi całkiem różne wskazniki, ale masz jakąś wiarygodną metaanalizę?

--
Od narzekania boli głowa i rozwolnienie gwarantowane!
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
discordia Naturalne Dobro Mazowsza od 28 października 2005 | discordia
2019-03-01 22:31:00 Zgłoś
jeżeli takie debilki wygrywają w sądzie, to aż strach pomyśleć, co w głowach mają wszystkie smucikonie

--
***** ***
Servin
Servin Klopsik od 8 lutego 2009 | Z cywilizowanego kraju
2019-03-01 22:32:07 Zgłoś
:fiol78 ja w gry bitewne gram dla muzyki , nie zeby wygrywac :P

--
Bo wszystkie serviny to...
Vissenna
Vissenna Superbojowniczka od 29 maja 2005 | Kuşadası
2019-03-01 22:32:39 Zgłoś
Ojojoj... kolejny rozżalony wpis frustrata i koniobijcy. W sumie to kobieta autora tego bloga okazała się mądrzejsza od niego, skoro puściła kantem takiego mizogina.

Jedno jest prawdą, kobieta ma mniejszy mózg i średnio o 2-4% mniej punktów IQ. Problemem nie są jednak możliwości mózgu a to JAK jest on wykorzystywany. Te same badania jednocześnie mówią o tym, że to kobiece półkule mózgowe komunikują się lepiej ze sobą. Ale o tym już ten pan nie wspomniał bo mu nie pasowało do poglądów. Czysty przykład efektu Dunninga-Krugera.
I tak, przytoczyłam nazwiska facetów naukowców z prostego powodu. Nauka przez tysiąclecie ponad była męską rzeczą, BO KOBIETY NIE MOGŁY SIĘ EDUKOWAĆ. Zabraniały im tego inne kobiety? No chyba jednak nie. Polecam obejrzeć sobie wykłady Mary Beard (profesorki klasycystyki Uniwersytetu Cambridge) o tym, jak przez wieki poglądy europejskiej kultury antycznej blokowały kobietom podstawowe prawa...

Trzeba być niezłym debilem by z taką pewnością siebie wypowiadać się na tematy o których nie ma się za dużego pojęcia.
Ja bym autorowi bloga radziła przerzucenie się na mężczyzn skoro tak ich wielbi. Może to uczyniłoby go szczęśliwszym? Wpis trąci trochę wypowiedzią kryptogeja na siłę próbującego usprawiedliwiać swoją awersję do kobiet. Z frustracji się mu ulało i tak powstał ten pizdowpis :lol
Ostatnio edytowany: 2019-03-01 22:34:50

--
madzialena82
madzialena82 Superbojowniczka od 10 lutego 2006 | Bwdźwiągowo koło Adamowa, powiat bolsztyński
2019-03-01 22:33:10 Zgłoś
:discordia

Akurat ten blog przeczy tezie, ze faceci sa bardziej inteligentni. Powiem wiecej, obie plcie sa rownie glupie

Symetryzm, kurua! ;D
Ostatnio edytowany: 2019-03-01 22:34:13

--
Þetta reddast
Servin
Servin Klopsik od 8 lutego 2009 | Z cywilizowanego kraju
2019-03-01 22:34:07 Zgłoś
Czas spriedalac w trzecia płeć

--
Bo wszystkie serviny to...
Ethordin
Ethordin Superbojownik od 30 września 2013 | Durban
2019-03-01 22:37:19 Zgłoś
zialena82 Nie symetryzm, tylko się temu :smucikoniu pomerdały grupy docelowe. Tu jest lewacka forumka

--
UWAGA: w komentarzu powyżej tej sygnatury może być ukryty sarkazm!!!
Rezyduję w RPA: blog; tyrury
nevya
nevya Bojownik od 18 grudnia 2015 | Frankfurt
2019-03-01 22:37:35 Zgłoś
Czego to ludzie nie napiszą, żeby usprawiedliwić swój coming out

--
Djbanan
Djbanan Złamas od 30 czerwca 2004 | Szczecin
2019-03-01 22:40:43 Zgłoś
:vissenna Niestety potwierdzasz tezy stawiane w tym wpisie. Zarówno Stopa, jak i Wojciechowski są żonaci.

--
I_drink_and_I_know_things
I_drink_and_I_know_things Superbojownik od 10 grudnia 2016
2019-03-01 22:43:46 Zgłoś
Ale za to kobiety mają fajniejsze cycki.

--
A Lannister always pays his debts
Ethordin
Ethordin Superbojownik od 30 września 2013 | Durban
2019-03-01 22:45:06 Zgłoś
:smucikońu ale po pracy, w kancelarii... Zanim wrócą do żon...
Ostatnio edytowany: 2019-03-01 22:45:19

--
UWAGA: w komentarzu powyżej tej sygnatury może być ukryty sarkazm!!!
Rezyduję w RPA: blog; tyrury
Vissenna
Vissenna Superbojowniczka od 29 maja 2005 | Kuşadası
2019-03-01 22:48:24 Zgłoś
:Ethordin taka też i ma teza

jbaban potrzeba atencji jest w tobie silna Ale nie, nie będę się z Tobą kłócić, tym bardziej, jeśli ktoś zaczyna polemikę na poziomie "jesteś głupia". Z koniem się nie kopie

--
Djbanan
Djbanan Złamas od 30 czerwca 2004 | Szczecin
2019-03-01 22:55:26 Zgłoś
:vissenna Nie mam w ogóle ochoty się z Tobą kłócić, nawet z netu się nie znamy. Nie dotarła do Ciebie pierwsza podstawowa informacja zawarta we wstępniaku. Darujmy sobie.

--
madzialena82
madzialena82 Superbojowniczka od 10 lutego 2006 | Bwdźwiągowo koło Adamowa, powiat bolsztyński
2019-03-01 22:59:57 Zgłoś
:vissenna ale Banan twierdzi, ze to nie sa jego poglady. On tylko wrzuca wycinki z czyjegos bloga i patrzy co sie bedzie dzialo ........tzn.tak twierdzi

--
Þetta reddast
Ethordin
Ethordin Superbojownik od 30 września 2013 | Durban
2019-03-01 23:01:27 Zgłoś
zialena82 Not this time

Zaraz pod linkami znajduje się to!

"Żeby nie było niedomówień - ZGADZAM SIĘ Z TREŚCIĄ TEGO WPISU CAŁKOWICIE!"
Ostatnio edytowany: 2019-03-01 23:04:10

--
UWAGA: w komentarzu powyżej tej sygnatury może być ukryty sarkazm!!!
Rezyduję w RPA: blog; tyrury
empatyczna
empatyczna Gołota Poezji od 29 września 2012 | Żory
2019-03-01 23:02:46 Zgłoś
To, co mężczyźni zdziałali swoimi mózgami, to wszystko robota tych podstępnych kobiet, ponieważ to mężczyźni poprzez swoje działania we wszystkich dziedzinach chcieli i nadal chcą zaimponować kobietom. Sądzę, że gdyby tak nie było, to mężczyźni siedzieliby tylko przy trunkach wyskokowych, narkotykach, graliby w kości i prowadziliby między sobą bijatyki, i wojenki kamieniami i patykami.
To dzięki nam kobietom Wasze mózgi panowie rozwijają się, ale to jeszcze nie znaczy, że jesteście inteligentniejsi od nas, ponieważ największym Waszym problemem jest to, że nie potraficie nas zrozumieć, a przy atrakcyjnej kobiecie dostajecie małpiego rozumu.
Po za tym przez wiele wieków, a wielu krajach do dzisiaj, to Wy panowie nie dopuszczaliście kobiet do szkół. Dlaczego? Baliście się, że wykształcona kobieta okaże się ze swoją inteligencją zagrożeniem dla Was?
I tak się już dzieje, że kobieta żyjąc samotnie, często z dziećmi na utrzymaniu, znacznie lepiej radzi sobie w życiu od samotnego mężczyzny, a to przecież też świadczy o inteligencji.

A co - też mam prawo dyskutować o wyższości mózgowej kobiet nad mężczyznami.


--
Czy można spełnić wszystkie swoje marzenia? Tak, jeżeli będziesz miał/ła jedno marzenie, które brzmi: chcę osiągnąć w życiu tyle, ile tylko zdołam./moje/
madzialena82
madzialena82 Superbojowniczka od 10 lutego 2006 | Bwdźwiągowo koło Adamowa, powiat bolsztyński
2019-03-01 23:03:24 Zgłoś
:ethordin ouu, fakjutycznie
No this time? Wez poczytaj jakies cywilizowane ksiazki bo zaczyna byc widac afrykanski angielski

--
Þetta reddast
Ethordin
Ethordin Superbojownik od 30 września 2013 | Durban
2019-03-01 23:04:22 Zgłoś
zialena82 omskło mi się

--
UWAGA: w komentarzu powyżej tej sygnatury może być ukryty sarkazm!!!
Rezyduję w RPA: blog; tyrury
Djbanan
Djbanan Złamas od 30 czerwca 2004 | Szczecin
2019-03-01 23:05:43 Zgłoś
: madzialena82 Przecież napisałem, że z tym wpisem zgadzam się całkowicie, więc są to moje poglądy. Jednakże w dalszym ciągu nie czyni to ze mnie autora.

Edit: Dzięki Czarnuchu
Ostatnio edytowany: 2019-03-01 23:06:13

--
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Gogosiek Superbojowniczka od 27 sierpnia 2011
2019-03-01 23:06:28 Zgłoś
Banan i Empatyczna to wspaniała para. Dwie strony tego samego medalu

--
"Raz się żyje! Na szczęście..."
Forum > Hyde Park V > WPIS 9 | MĘŻCZYŹNI SĄ INTELIGENTNIEJSI OD KOBIET
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj