Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > [1919] Rozruchy, starcia, niepokoje
bulcyk22
bulcyk22 Wiekowy Bojownik od 29 czerwca 2015 | Katowice
2019-01-11 03:48:59 Zgłoś

ROZRUCHY W STUTGARDZIE.

Stutgard. — W sobotę odbyło się na placu zamkowym zebranie żołnierzy, podczas którego żądano 5 fenygowych taryfy tramwajowej dla żołnierzy. Następnie wtargnął tłum do gmachu ministerjum wojny, rabował i rozbijał, co mu pod rękę wpadło, i zdzierał oficerom naramienniki. Rada robotników i żołnierzy była bezsilna.

Stutgard 10-go stycznia. (P. A. T.) —Gdy wczorajsze demonstracje socjalistów niezawisłych mały przebieg spokojny, dzisiaj po południu wybuchły rozruchy, wywołane przez spartakowców, którzy opanowali ratusz i złożyli z urzędu burmistrza, a radę miejską rozwiązali.

STARCIA W DORTMUNDZIE.

Berlin. Z Dortmundu donoszą, że doszło tam do krwawych starć pomiędzy grupą Spartakusa a strażą bezpieczeństwa.

BEZROBOCIE W BRUNŚWIKU.

Frankfurt n. M. — Z Brunświku donoszą, że wybuchło tam bezrobocie, dla zaznaczenia sympatji z grupą Libknechta. 10 000 robotników urządziło pochód przez miasto z 50 karabinami maszynowemi. Zniszczono drukarnie kilku gazet.

Kurjer Warszawski, 11-01-1919

ROZRUCHY NA ŚLĄSKU

18 zabitych, 24 rannych.

W Królewskiej Hucie w sobotę, dn. 4 b. m. w godzinach popołudniowych tłum demonstrował przed gmachem magistratu, żądając usunięcia z miasta bataljonu strzelców. Gdy na żądanie policji rozejścia tłum nie tylko nie ustąpił, lecz zaczął rozbrajać policjantów, wojsko puściło w ruch karabin maszynowy, którego strzały zabiły 18, a zraniły 24 osoby.

ROZRUCHY CHŁOPSKIE POD KALISZEM.

Kalisz, 6 stycznia.

Wczoraj około godziny 1-ej w południe tłum liczący kilkuset chłopów urządził napad na urząd gminny w Tyńcu usiłując zdemolować budynek gminny, jakoteż zlinczować wójta 1 sekretarza.

Na skutek interwencji komisarza rządowego Zycha, Komendant placu podp. Lazsoń wystał 2 patrole, jukoteż pluton kawalerji dla uspokojenia malkontentów.

Zebrany tłum chłopski na wezwanie wojska uspokoił się i rozszedł do domów.

Ziemia Lubelska, 11-01-1919

KRAKÓW ROBOTNICY SOCJALIŚCI PRZECIWKO ŻYDOM.

,,Oester. Morgenztg." podaje, że w okręgu Chrzanów-Jaworzno wśród tamtejszych robotników pogłębia się ruch skierowany przeciwko żydom i to zarówno członkom rad gminnych, jak i w zarządach kopalnianych i fabryk. Urzędnikom żydowskim w Jaworznie dostarczono potrzebną ilość wozów meblowych i wezwano ich terminowo do opuszczenia miasta.

Żydów będących członkami rad gminnych zniewolono do złożenia mandatów radzieckich, a częściowo także do wyjazdu. Na wstawiennictwo p. Żuławskiego, przywódcy socjalistów, to ostatnie żądanie cofnięto. „Oster. Morgan Zeitung" przypuszcza jednak, że wydalenia całej żydowskiej ludności nie da się powstrzymać, gdyż organizacje socjalistyczne straciły już władzę wśród mas.

Gazeta Warszawska, 11-01-1919

100lattemu.pl

--
madzialena82
madzialena82 Superbojowniczka od 10 lutego 2006 | Pyrlandia/Kartoflandia
2019-01-11 09:34:10 Zgłoś
Nauczyciele powinni to przeczytać i wyjść na ulicę z karabinami maszynowemi

--
Þetta reddast
Forum > Hyde Park V > [1919] Rozruchy, starcia, niepokoje
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj