Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > [1918] Pogromy, wybory i wariat
bulcyk22
bulcyk22 Wiekowy Bojownik od 29 czerwca 2015 | Katowice
2018-11-28 04:00:27 Zgłoś

POGROM ŻYDÓW W WĘGRZECH I MORAWACH.

Budapeszt, 26 listopada.
„Poster Lloyd" donosi, że w całych północnych i południowych Węgrzech, a także w Siedmiogrodzie trwają od kilku dni krwawe rozruchy skierowane przeciw żydom.

W akcyi tej biorą udział całe gromady dezerterów i ludności miejscowej, która nie zadowala się rabunkiem, ale stosuje bezwzględny gwałt, przyczem zaszły dziesiątki wypadków śmierci. Są to w całem tego słowa znaczeniu pogromy.

W wielu miejscowościach otrzymała ludność żydowska terminowe ultimatum, wzywające ją do opuszczenia danej wsi w ciągu kilku godzin pod zagrożenim najostrzejszych represyj. W ten sposób w półn. Węgrzech cala niemal ludność żydowska wywędrowała do większych miast.

Również na Morawach zaszły wypadła gwałtów, popełnionych na ludności żydowskiej przeciw której kieruje się niechęć ludności; zarówno z powodu uchylanie się od służby wojskowej jak i praktyk w niedozwolonym handlu.

* * *
Uderza okoliczność, że żydowskie agencye prasowe zwłaszcza w Holandyi i Szwajcaryi zasypują świat wyłącznie doniesieniami o niepokojach w Polsce, przyczem podaje się nieprawdopodobne cyfry ofiar i rozmiary rzekomego zniszczenia. Natomiast o pogromach w całem tego słowa znaczeniu gdzieindziej daje się tylko suche notatki bez żadnych komentarzy.

KTO WEŹMIE UDZIAŁ W WYBORACH DO SEJMU USTAWODAWCZEGO?

Udział w wyborach wezmą tylko obywatele państwa polskiego, to jest ci, którzy zaprzysięgną wierność państwu polskiemu. Wszyscy inni jako obcokrajowcy nie będą mogli korzystać z praw wyborczych.
Obecność ich w państwie polskiem będzie dopóty otoczona opieką, dopóki nie staną się niewygodnymi, to znaczy dopóki nie zaczną występować wrogo przeciw sile państwa polskiego. W tym ostatnim wypadku będzie im umożliwiony bezpieczny i wygodny wyjazd za granicę.

DZIWNY WARYAT.

Z Wiednia telefonują:
Wczoraj przedpołudniem znaleziono szefa sekcyi byłej kancelaryi gabinetu Dra Otokara br. Mikes, powieszonego w mieszkaniu. Mikes już dnia 22 b. m. próbował popełnić samobójstwo. Powodem była boleść z powodu upadku starej Austryi.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 28-11-1918

RACIBÓRZ. (PEŁNY WYPOCZYNEK NIEDZIELNY).

Miejscowa Rada robotnicza stawiła do władz miejskich wniosek o natychmiastowe wydanie rozporządzenia zaprowadzającego pełny wypoczynek niedzielny. Tylko dla składów piekarskich i mleka ma być w niedzielę dozwolony trzygodzinny czas sprzedaży.

Dziennik Śląski, 28-11-1918

100lattemu.pl

--
madzialena82
madzialena82 Superbojowniczka od 10 lutego 2006 | Pyrlandia/Kartoflandia
2018-11-28 09:43:12 Zgłoś
A w telewizji cisza......--
Þetta reddast
bulcyk22
bulcyk22 Wiekowy Bojownik od 29 czerwca 2015 | Katowice
2018-11-29 02:41:15 Zgłoś
Masz telewizor!?


--
Forum > Hyde Park V > [1918] Pogromy, wybory i wariat
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj