Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Hyde Park V > Ja nawet nie wiem, jak to opisać...
oiko
oiko Superbojowniczka od 22 stycznia 2010 | Livorno
2018-10-29 15:25:49 Zgłoś
We Włoszech apologia faszyzmu jest karalna. Od 1952-go roku.
Wczoraj w Rzymie odbył się zapowiedziany, nieautoryzowany, ale też nie rozpędzony w proch marsz tych... tych. 2000 sztuk ich było. Z pozoru egzemplarze rodzaju ludzkiego. Ta... ta kandydowała się na burmistrza swojego miasteczka. I, co najstraszniejsze, zebrała ponad 100 głosów.Przed chwilą opowiedziałam mojemu synowi bardzo okrojoną historię obozów koncentracyjnych. Przy linii wzrostu, poniżej której dzieci szły bezpośrednio do gazu, zryczeliśmy się oboje. Chyba dorosłam, żeby pokazać mu Schindler List, a potem nareszcie zająć się obiecaną samej sobie organizacją wycieczki szkolnej do Oświęcimia.

Nie ogarniam tego świata.


--
https://www.facebook.com/lunaefragmenta/?ref=bookmarks
Thurgon
Thurgon Superbojownik od 11 stycznia 2010 | Gdz.
2018-10-29 15:31:53 Zgłoś
Wymarło pokolenie, które pamiętało. Teraz do 50 lat czekania na riplej. Zresztą oni są nawet u nas, a gdzie Włochom do nas?

--
Próżnoś repliki się spodziewał. Nie dam ci prztyczka ani klapsa. Nie powiem nawet:"Pies cię j...ł"- Bo to mezalians byłby dla psa
brogman
brogman Grobman od 2 lutego 2006 | Miasto Poetów
2018-10-29 15:33:54 Zgłoś
Zjadłbym Korczaka z rożna

--
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
discordia Naturalne Dobro Mazowsza od 28 października 2005
2018-10-29 15:38:03 Zgłoś
a więc tak wygląda Untermensch...

--
Cieciu
Cieciu Bułgarski Łącznik od 1 września 2004 | Warszawa | GG: ...
2018-10-29 15:40:09 Zgłoś
:oiko, a nie lepiej zacząć od "Życie jest piękne"? Na Listę też będzie czas, a film Benigniego jakoś łatwiej może trafić do młodego.

--
Kosovo je Srce Srbije !! "Ovo je ovde Balkan mirisni cvet totalno nerazumljiv za ceo svet" Folklor, legendy i historia Bułgarii. Po mojemu.
oiko
oiko Superbojowniczka od 22 stycznia 2010 | Livorno
2018-10-29 15:40:52 Zgłoś
:thurgon we Włoszech Duce dyndający głową w dół dość dobrze wpisał się w pamięć narodową. A kilka dni temu jego wnuczka, od zawsze w polityce, zapowiedziała, że pozwie każdego, kto jej dziadka obraża. Nareszcie może.
I nawet nie chodzi o to, że oni są, bo zawsze byli. Tylko teraz czują się upoważnieni. A to nie jest dobry znak.

Przy okazji wytłumaczyłam synowi, co znaczy kozioł ofiarny. Ja pamiętam, choć do pokolenia wojny nie należę.

--
https://www.facebook.com/lunaefragmenta/?ref=bookmarks
Spowiednik
Spowiednik Superbojownik od 17 października 2002
2018-10-29 15:47:41 Zgłoś
:discordia z ust mi to wyjęłaś.

--
Kanalia. Ojkofob. Łotr, komunista, esbek, zdrajca, gorszy sort. Spacerowicz. Astroturfer. Bojówkarz
www.youtube.com/watch?v=QCnneFzXhmc
Zaraz będzie ciemno...
madzialena82
madzialena82 Superbojowniczka od 10 lutego 2006 | Bwdźwiągowo koło Adamowa, powiat bolsztyński
2018-10-29 15:50:50 Zgłoś
:oiko za 4 lata moze byc gorzej. Bedzie wtedy 100 rocznica marszu. Gnojki sie pewnie przymierzaja do wielkiej fety.

--
Þetta reddast
Gogosiek
Gogosiek Superbojowniczka od 27 sierpnia 2011
2018-10-29 15:53:34 Zgłoś
Z reguły umiem się wczuć w światopogląd nawet, jeśli jest daleki od mojego. Za to nie jestem w stanie pojąć co siedzi w głowach tych...hmm...osób.

--
"Raz się żyje! Na szczęście..."
oiko
oiko Superbojowniczka od 22 stycznia 2010 | Livorno
2018-10-29 16:03:50 Zgłoś
byłam w Stuthoffie jako jedenastolatka. Jedyna małolata w grupie dorosłych, "wycieczki pracowniczej" mojego taty. A że nie było mnie gdzie zostawić, to wzięli mnie ze sobą.
Akurat robili prace kanalizacyjne. Wszędzie bylo pełno rozkopanych rowów, mało zabezpieczonych, bo kto by o takie rzeczy w tamtych czasach dbał. Przewodnik prowadził nas ustaloną trasą, sala ze zdjęciami, sala kinowa, piece krematoryjne, posąg... Dorośli bawili sie całkiem dobrze, dla nich to był dzień wolny od pracy, żartowali sobie, wódkę popijali, a jakże, a ja chłonęłam. Żywe szkielety z archiwium obozu, smród spalonego, ludzkiego mięsa nadal wyraźnie wyczuwalny, choć minęło wtedy czterdzieści lat, widok powyżeranych rdzą i powyginanych czasem sztućców i misek, odkopanych przez robotników, wraz z kośćmi bielejącymi tu i ówdzie, bo choć pieczołowicie usuwały je wyznaczone do tego osoby, to były rozsiane na całym terenie obozu, czasem ledwo przykryte kilkucentymetrową warstwą gleby. I to, co chłonęłam, wypalało sie we mnie, na zawsze, przerażeniem przed tym, co człowiek człowiekowi jest w stanie zrobić, kiedy ma na to autoryzację.

Pewnych rzeczy nie da sie pojąć, nie da się zrozumieć. Nie można racjonalnie wytłumaczyć tego, co się wtedy działo. I z jednej strony z całego serca pragnęłabym oszczędzić moim dzieciom takiej traumy, której ja sama doświadczyłam, z drugiej strony ta właśnie trauma błogosławiona daje mi dziś siłę na reagowanie na to, co widzę.

--
https://www.facebook.com/lunaefragmenta/?ref=bookmarks
Thurgon
Thurgon Superbojownik od 11 stycznia 2010 | Gdz.
2018-10-29 16:39:08 Zgłoś
:oiko Ale znałaś ludzi, którzy pamiętają. I opowiedzieli. O to mi chodzi. Pamięć żyje tak długo, jak pokolenie, które pamięta - potem się wszystko rozmywa. Ja też miałem to szczęście, że się wystarczająco nasłuchałem od babki rocznik 1913.

--
Próżnoś repliki się spodziewał. Nie dam ci prztyczka ani klapsa. Nie powiem nawet:"Pies cię j...ł"- Bo to mezalians byłby dla psa
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Gibss Superbojownik od 3 lutego 2017 | Drammen
2018-10-29 16:42:38 Zgłoś
Wlasnie w tej chwili uslyszalem tekst na tvp kultura.
- Gdyby kanapa potrafila gadac, ktoz by sie wazyl na kanapie siadac... To byl program muzyczny, ale mysle ze doskonale pasuje do watku oiko

--
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Gutex1 Superbojownik od 29 sierpnia 2013
2018-10-29 17:13:33 Zgłoś
Moja Babcia ciągle opowiada jak cierpieli głód na robotach i jak po kolei chowali kolejnych członków rodziny. Jak spotkała tego lekarza od tyfusu i on jej nogę opatrywał. Jak ruskie weszli i okowity szukali i rurki ze ścian wyrywali, i jak się kąpali w jeziorze i 1 się utopiła oficer zakazał ludziom go ratować bo "nas jest mnoga" jak wrócili do domu i zastali tylko 1 ścianę bo wszystko pzostałe sąsiady rozszabrowali ( bo i cegły się przydadzą ) i jak za " miske ryżu " odbudowywali kraj.

--
I_drink_and_I_know_things
I_drink_and_I_know_things Superbojownik od 10 grudnia 2016
2018-10-29 17:37:52 Zgłoś
Mnie ona wygląda na feministkę.

--
A Lannister always pays his debts
Jez_z_lasu
Jez_z_lasu Bojownik od 14 stycznia 2013 | Jez_z_lasu
2018-10-29 17:38:21 Zgłoś
To jak najbardziej są ludzie. Mają swoje marzenia, plany. Całkiem możliwe, że czują się lepsi od innych, możliwe że wartość swojego życia oceniają wyżej od życia innych. Mają swoje dzieci, swoich rodziców. Moi dziadkowie do takich ludzi przebranych w zachodnie czy wschodnie mundury strzelali. Nie wiem czy z jakimś uczuciem czy beznamiętnie. Tak się jakoś niemiło zdarzyło.
No ale pewne społeczności zaczęły się upajać snami o potędze. A elity nie widziały w tym nic złego.

--
Stalowy
Stalowy Bojownik od 24 lutego 2012 | Bydgoszcz
2018-10-29 18:07:39 Zgłoś
Z Holocaustem i ogólnie z antysemityzmem jest podobnie, jak z rasizmem wobec czarnych w Ameryce. Jest to niestety nadużywane, dlatego nie dziwię się, że ludzie się burzą. Szkoda tylko, że mało kto (zarówno z jednej i drugiej strony) ma świadomość do czego takie nastroje prowadzą...

--
Pół żartem, pół litra. Jeśli szukasz czegoś mądrego, to nie szukaj w tym poście.
Student WPiA - Wydziału Pijaństwa i Alkoholizmu
Peppone
Peppone Nowy Ruski od 19 marca 2003 | Warszawa
2018-10-29 18:53:03 Zgłoś
W ciągu ostatnich lat dwa razy byłem we Włoszech. Na północy sentyment za Mussolinim jest wciąż mocno odczuwalny. Pominę, że barierki przy autostradzie z Austrii do Włoch są pomalowane w idealnie ten sam odcień brunatnego, co kolor koszulek chłopców Benka. To może być w końcu przypadek. Ale w sklepach w miejscowościach turystycznych nad jeziorem Garda bez problemu można znaleźć wina z Adolfem czy Benkiem na etykietach. Miejscowe tablice informujące o historii danego obiektu czy regionu w czasach II wś albo przemilczają, albo wspominają pozytywne dla ówczesnej władzy akcenty. Moim zdaniem dzieje się to nie bez powodu. Przykładowo, z moich obserwacji: jedną z bardziej uporządkowanych instytucji jest np. zarząd żeglugi jeziornej powołany właśnie przez Mussoliniego w strukturach ministerstwa transportu. Statki kursują w miarę punktualnie, załoga potrafi być uprzejma (i wielojęzyczna), są informacje w kilku językach, przyzwoite mapki, dobre oznakowanie.... Ludzie widzą to, co od czasów Benka przetrwało i dobrze funkcjonuje. I widzą też kontrast między tymi dobrze funkcjonującymi fragmentami dziedzictwa, a np. walącą się infrastrukturą drogową. Widząc to, co dobre, zapominają o tym, co było złe, a czego się dawno temu chyłkiem i wstydliwie, piąte przez dziesiąte, uczyli na historii. Pamięć, jak zauważono w tym wątku, zaciera się i takie są skutki.

Ostatnio edytowany: 2018-10-29 18:53:48

--
Pracuj u podstaw. Zaminuj fundamenty systemu. Wszelkie prawa do treści wrzutów zastrzeżone
Nie namawiam do łamania prawa. Namawiam do zmiany konstytucji tak, aby pewne czyny stały się legalne.
hubbabubba
hubbabubba Robi dobrze nawet przez telefon od 25 kwietnia 2003 | Oława
2018-10-29 19:14:32 Zgłoś
Neofaszystom należałoby urządzać regularne łapanki, jakie miały miejsce w czasie wojny. Pałami zaganiać do bydlęcych wagonów, a następnie zwieźć przed obóz, urządzić selekcję, rozebrać, zaprowadzić pod prysznice... I wtedy oprowadzić po obozie. Wiem, mrzonki, bo "prawa człowieka" i takie tam, ale ciekawi mnie, ilu z nich zmieniłoby swoje poglądy.

--
Powiedz "nie" narkotykom? Jeśli zacznę z nimi rozmawiać, to znaczy, że już powiedziałem "tak".
Peppone
Peppone Nowy Ruski od 19 marca 2003 | Warszawa
2018-10-29 19:15:26 Zgłoś
:hubbabubba - w sumie z socjalistami i obozami pracy też by było warto.


--
Pracuj u podstaw. Zaminuj fundamenty systemu. Wszelkie prawa do treści wrzutów zastrzeżone
Nie namawiam do łamania prawa. Namawiam do zmiany konstytucji tak, aby pewne czyny stały się legalne.
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
arekburgistan Bojownik od 27 stycznia 2018
2018-10-29 19:16:34 Zgłoś
Niestety ale te czasy już niedługo wrócą. Wystarczy obserwować coraz większą znieczulicę na świecie wśród największych graczy. Obecnie INTERESY są jak nigdy dotąd stawiane wyżej niż człowieczeństwo i wolność. Przeżyłem szok po śmierci saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego i reakcji Trumpa oraz całej społeczności światowej na to wydarzenie. To jest niewyobrażalny rozmiar hipokryzji i obłudy, a wiemy doskonale, że takie same "kwiatki" poprzedzały II Wojnę Światową.

--
pies_kaflowy
pies_kaflowy Bęcwał Dnia od 2 czerwca 2008 | ni to miasto,ni to wieś,ni co kupić,ni co zjeść
2018-10-29 19:17:54 Zgłoś
:arekburgistan I jakoś najazd ruskich na Krym też nikogo na świecie specjalnie nie obszedł.

--
oiko
oiko Superbojowniczka od 22 stycznia 2010 | Livorno
2018-10-29 19:19:10 Zgłoś
:Peppone rozumiem to całkiem dobrze. Mniej już jestem w stanie pojąć Sycylijczyków, którzy do dziesięciu lat nazad byli opluwani przez aktualnie nam (współ)panującą prawicową Legę, jako fekalia Italii, a teraz nagle, z tyloma uchodźcami do odpowiednich manipulacji, stali się praworządnymi wybor... tfu! obywatelami, których od plagi należy uwolnić. Mniejsza z tym.

Jak to mówi Benigni w jednym ze swoich spektakli, każdy zrobił coś dobrego w swoim życiu, nawet Hitler pewnie powiedział komuś "dzień dobry" Szpital w Livorno wybudował Mussolini, zrobił wiele rzeczy, jak mówisz, które przetrwały do dziś. Czasem myślę, że jego najgorszym błędem był sojusz z Hitlerem, jakby się ze Stalinem zbratał, to by tu na każdym placu jego pomniki stały*... Co nie zmienia faktu, że był niesamowitym mizoginem i osobą o wątpliwych, a przynajmniej podwójnych walorach moralnych. I tu też można było dyskutować, wolność słowa i przekonań, szara strefa między dobrem, a złem...
Ale ja się cały czas zastanawiam, jak to jest, że do tej manifestacji w ogóle doszło, będąc ona poza prawem, ale nie ot tak, tylko karalną przez włoskie prawo.

*Bo jak wiadomo, historię piszą zwycięzcy.
Ostatnio edytowany: 2018-10-29 19:21:11

--
https://www.facebook.com/lunaefragmenta/?ref=bookmarks
Peppone
Peppone Nowy Ruski od 19 marca 2003 | Warszawa
2018-10-29 19:27:18 Zgłoś
:oiko - włoskie prawo dla mnie jest na liście oksymoronów. Szczególnie kodeks drogowy

Jeżeli w niejednym sklepie mimo zakazu propagowania faszyzmu stoi sobie winko z Benkiem to ja nie mam pytań.

Mizoginia i prowadzenie się przywódcy to akurat kwestia trzeciorzędna, jeżeli pozytywnie zasłuży się dla swojego państwa - vide Kazio Wielki.


--
Pracuj u podstaw. Zaminuj fundamenty systemu. Wszelkie prawa do treści wrzutów zastrzeżone
Nie namawiam do łamania prawa. Namawiam do zmiany konstytucji tak, aby pewne czyny stały się legalne.
hubbabubba
hubbabubba Robi dobrze nawet przez telefon od 25 kwietnia 2003 | Oława
2018-10-29 19:33:22 Zgłoś
:pies_kaflowy Krym, to jest bardzo śliska sprawa. Krym został przekazany Ukraińskiej SRR z FSRR w 1954 roku z pogwałceniem ówczesnego prawa. W 2014 Rada Najwyższa Republiki Krymu wraz z Radą Sewastopola przyjęły deklarację niepodległości. Powołały się tutaj na przypadek Kosowa i werdyktu MTS w tej sprawie. Następnie te podmioty zwróciły się do strony Rosyjskiej z petycją o wcielenie do Federacji. U nas się tego nie zobaczy, ani nie usłyszy, ale Ukraina jest państwem upadłym, które nie panuje nad swoim terytorium. Ani militarnie, ani politycznie, ani ekonomicznie. Raz, w jakimś programie z konfliktu w Donbasie przebiła się wypowiedź Ukraińca, że w zasadzie to on wolałby do Rosji. Z przyczyn ekonomicznych. Był górnikiem, w Rosji pensja jest regularna, wysoka, gwarantowana. A na Ukrainie raz na pięć miesięcy i to też niepewne, do tego głodowa. Można tutaj mieszać zielone ludziki, prowokacje, wrogie działania i całą resztę repertuaru pewnego Antoniego wypowiadającego się o Rosji. Ale w porównaniu do Ukrainy, to jest stabilny, pewny kraj, który gwarantuje swoim obywatelom standard życia.

--
Powiedz "nie" narkotykom? Jeśli zacznę z nimi rozmawiać, to znaczy, że już powiedziałem "tak".
pies_kaflowy
pies_kaflowy Bęcwał Dnia od 2 czerwca 2008 | ni to miasto,ni to wieś,ni co kupić,ni co zjeść
2018-10-29 19:47:32 Zgłoś
:hubbabubba Aha, no to spoko. Znaczy, że wszystko odbyło się zgodnie z międzynarodowymi traktatami i możemy być zadowoleni.

--
oiko
oiko Superbojowniczka od 22 stycznia 2010 | Livorno
2018-10-29 20:16:10 Zgłoś
touchè
Trochę inaczej ta mizoginia wygląda w dzisiejszych czasach, kiedy co poniektórzy w rządzie nie orientują się, że kobiety już mają prawo do głosowania, a premierzy państwa głoszą, że Eluana Englaro może przecież urodzić, więc nie wolno pozwolić na eutanazję

--
https://www.facebook.com/lunaefragmenta/?ref=bookmarks
Thurgon
Thurgon Superbojownik od 11 stycznia 2010 | Gdz.
2018-10-29 20:21:07 Zgłoś
:oiko Akurat w kwestii holocaustu, to Włochom jednak sporo osób się udało uratować. W przeciwieństwie do Francuzów tak łatwo swoich nie wydawali. Oczywiście dopóki jeszcze mieli coś do gadania...

--
Próżnoś repliki się spodziewał. Nie dam ci prztyczka ani klapsa. Nie powiem nawet:"Pies cię j...ł"- Bo to mezalians byłby dla psa
oiko
oiko Superbojowniczka od 22 stycznia 2010 | Livorno
2018-10-29 20:27:40 Zgłoś
A, z ostatniej chwili: Lega (prawicowa, współłaskawie rządząca) wyparła się Forza Nuova (faszystowskiej ekstremalnej partii), ta z kolei wyparła się babki ze zdjęcia (wykreśliła z listy członków) i wszyscy żyli długo i szczęśliwie. A że we dwa tysia luda tam było, zgodnie maszerowało haile uskuteczniając i do ludobójstwa nawołując, a zdjęcia nie wyłapały, media nie podchwyciły, więc spoko.

I poprawcie, proszę, szanowni Admini, tego "burmistsza", bo teraz, jak ochłonęłam, to mi w oko kole, jak, nie przymierzając, niemiecki bagnet.


--
https://www.facebook.com/lunaefragmenta/?ref=bookmarks
Cieciu
Cieciu Bułgarski Łącznik od 1 września 2004 | Warszawa | GG: ...
2018-10-29 20:53:44 Zgłoś
:oiko, mnie bardziej chodzi o perspektywę. Popatrz, myśmy mieli możliwość skonfrontowania wiedzy podręcznikowej z relacjami ludzi, którzy to piekło przeżyli. Znaliśmy kontekst już od najmłodszych lat, bo przecież wtedy ta wojna nie była nam tak odległa. Nasi dziadkowie bardzo dobrze ją pamiętali.
To tym bardzie ważne ze względu na to, że dla dzisiejszej młodzieży, 2 wojna powoli zaczyna być abstrakcją historyczną. Faktem, ale na tyle odległym, że nawet pomniki średnio już robią wrażenie. Ot, są i już.
Lista Schindlera pokazuje historię miłosierdzia w świecie horroru. Ale nie tłumaczy tak dobrze kontekstu (myślę o perspektywie młodego człowieka, który ma się zmierzyć z dramatem holokaustu). Życie jest piękne natomiast, pokazuje w bardzo, naprawdę bardzo przystępny sposób ciąg przyczynowo skutkowy.
Tak sobie tylko myślę, no offence, czy nie lepiej edukować poprzez, w pierwszej kolejności, danie szansy zrozumienia co i dlaczego, niż brutalnym przekazem? Schindler ratował ludzi przed śmiercią w obozach. To wyniesiemy z tego filmu (oczywiście niemiłosiernie spłycam), ale wydaje mi się dużo ważniejszym (na tym etapie), by najpierw Młody w pełni zrozumiał skąd te obozy, kto do nich trafiał i dlaczego.
Piszę to, bo mam taką refleksję, czy to Ty masz dojrzeć do puszczenia Młodemu brutalnego obrazu, czy to Młody ma dojrzeć do jego obejrzenia?
Istota jest ta sama - edukacja. Myślę tylko o najwłaściwszej metodzie
Ostatnio edytowany: 2018-10-29 20:54:51

--
Kosovo je Srce Srbije !! "Ovo je ovde Balkan mirisni cvet totalno nerazumljiv za ceo svet" Folklor, legendy i historia Bułgarii. Po mojemu.
oiko
oiko Superbojowniczka od 22 stycznia 2010 | Livorno
2018-10-29 21:11:54 Zgłoś
muszę pamiętać, że młody, pomimo pozoru gróboskórnego nosorożca, jest wrażliwym chłopakiem. Dzisiejsza z nim rozmowa tylko mi to potwierdziła. Pokażę najpierw Begniniego
I tak będziemy ryczeć...
Ostatnio edytowany: 2018-10-29 21:12:45

--
https://www.facebook.com/lunaefragmenta/?ref=bookmarks
Forum > Hyde Park V > Ja nawet nie wiem, jak to opisać...
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj