Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > [1918] Francuskie 500+, żydzi w Budapeszcie i epokowy wynalazek
bulcyk22
bulcyk22 Wiekowy Bojownik od 29 czerwca 2015 | Katowice
2018-08-31 03:34:00 Zgłoś

FRANCYI NIE GROZI WYLUDNIENIE.

Jeden z urzędów francuskiej Akademii polega na udzielaniu corocznie tak zw. »nagród cnoty« tym, którzy przykładnem życiem na nie sobie zasłużyli. Jest uderzającem, że właśnie w czasach, kiedy kwestya powrotnego zaludnienia Francyi należy do najważniejszych problemów państwowych, przeszło 80 000 Francuzów otrzymało »nagrodę cnoty« za bogatą w dzieci rodzinę. Dwóch wieśniaków, z których jeden miał 22, a drugi 21 dzieci, otrzymało po 10 000 franków nagrody.

Prócz szczęśliwych ojców 19 i 15 dzieci, którzy otrzymali po 2500 franków, dziewiętnaście rodzin, które ogółem posiadały 400 dzieci, obdarzone zostały premiami od 2500 do 10 000 franków itd.
Groźba wyludnienia Francyi nie przedstawia się zatem tak strasznie, jak ją wogóle przedstawiają, a francuska Akademia uważa problem wzrostu narodu francuskiego za pomocą »nagród cnoty«, za rozwiązany.

BUDAPESZT. (JAK SIĘ ODBYWA WYDALANIE ŻYDÓW?)

»Az Est« w artykule silnie zaprawionym nienawiścią do galicyjskich żydów szeroko rozpisuje się o wystąpieniu policyi budapeszteńskiej przeciw uchodźcom żydowskim.

25 000 ludzi w »kaftanach« (czytaj: chałatach) z Królestwa Polskiego i Galicyi — pisze »Az Est« tak silnie wżarło się w życie naszej stolicy, że z największym tylko trudem, wprost z łóżek policya wypłasza tych panów do domu.

Rabin galicyjski Katz zatarasował drzwi swego mieszkania przed żandarmeryą. Trzeba było sprowadzić ślusarza, który drzwi otworzył. Powietrze, jakie z otwartego mieszkania buchnęło w twarz policyantom, omało ich nie powaliło z nóg. Drugiego podobnie wonnego mieszkania trudno byłoby znaleść w Europie.

W drugiem mieszkaniu, naprzeciw siedziby rabina Katza, policya zastała dwa dziewczęta, śpiące w jednem łóżku. 13-letnią Helenę Braunfeld, i 16-letnia Broche Friedmann. Tą ostatnią niezwyklej piękności. W drugim pokoju siedział przy lampce naftowej rabin Stormdorf Samuel, wertując talmud. Gdy policya rozkazała mu udać się natychmiast do dyrekcyi, jedna z dziewcząt krzyknęła: „I wy macie sumienie zabierać tego „świętego człowieka!””

»Święty człowiek« ironizuje »Az Est« — był najwyższym sędzią przy ulicy Doli. Młodzi izraelici, pomijając królewsko-węgierskie sądy, do niego szli z wszelkiemi sprawami, które on nieodwołalnie rozstrzygał. W tym samym domu policya aresztowała kilku dziesięciu żydów galicyjskich, którzy mimo dłuższego pobytu w Budapeszcie zameldowanie się uważali za rzecz zbyteczną.

Dziennik Śląski, 31-08-1918

SENSACYA W DZIEDZINIE ODKRYĆ LEKARSKICH.

Zakonserwowana krew ludzka – środkiem do podtrzymania życia.

„Az Est” donosi, iż w ostatnim numerze pisma „Public Ledger" wychodzącego w Filadelfii w Ameryce Tow. chirurgów amerykańskich ogłasza w sprawozdaniu z posiedzenia rocznego prawdziwą sensacye w dziedzinie odkryć lekarskich.

W niezliczonych wypadkach uratowano życie rannym żołnierzom przez zastrzykiwanie im zakonserwowanej krwi ludzkiej. Konserwuje się ją specyalnie w butelkach, które każdy może nosić przy sobie.

Zapasy tak zakonserwowanej krwi znajdują się już dziś, jak donosi sir Arburthot Lane, chirurg angielski, we wszystkich szpitalach w Londynie.

Dr W. J. Mayo, znakomity chirurg z Rochestem stwierdził w kilkuset wypadkach znakomite skutki zastrzykiwania zakonserwowanej krwi, którą się zbiera na polu bitwy u lekko rannych, a po starannem chemicznem oczyszczeniu konserwuje.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 31-08-1918

100lattemu.pl

--
kaab
kaab Bojowniczka od 12 sierpnia 2005
2018-08-31 06:10:41 Zgłoś
15 i 19? Ciekawa jestem czy matki były równie szczęśliwe

--
chodzenie po bagnach wciąga :)
Ethordin
Ethordin Superbojownik od 30 września 2013 | Durban
2018-08-31 10:11:53 Zgłoś
:kaab nie miały czasu się zastanawiać - musiały rodzić

--
UWAGA: w komentarzu powyżej tej sygnatury może być ukryty sarkazm!!!
Rezyduję w RPA: blog; tyrury
Forum > Hyde Park V > [1918] Francuskie 500+, żydzi w Budapeszcie i epokowy wynalazek
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj