Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Hyde Park V > No to gaśmy
bulcyk22
bulcyk22 Wiekowy Bojownik od 29 czerwca 2015 | Katowice
2018-07-16 20:04:05 Zgłoś

Pewnej nocy w miasteczku Kapsel Stary od ściany gospody Demokracja odkleił się ludzki cień.

Szybko pokonał wąski asfalt rynku i zniknął w szczelinie między domami. Tymczasem jaskrawy robal ognia wspinał się już na daszek drewnianego ganku. Jedyna w okolicy knajpa życzliwie przyjęła gorącego gościa i cała się nim zajęła. Dziarsko otwierały się okna przyrynkowych kamieniczek. – Pali się, k…, albo ślepnę – brzmiał pierwszy komunikat. Po kilku minutach z wyciem nadjechał wóz strażacki: – Matko święta, wyszeptał kierowca Jan Przywra. Nadjechały następne. Pompy wystartowały, poleciała woda, krztusząc się na widok tego, co ją czeka. Malinowa firana tańczyła z trzaskiem po całym dachu. Mieszkańcy wybiegali z domów. – Halina! Zgaś światło w pokoju! Demokracja się pali! – krzyczał mąż do żony częściowo rozpłaszczonej na parapecie. Nadjechała limuzyna. Burmistrz Kornelek jr pozdrowił gaszących, życząc im powodzenia. Agregat nie działał i strażacy pompowali ręcznie. Wydawało się, że nawet frontony kamienic poczerwieniały z wysiłku.

Na wieży kościoła wybiła północ i wtedy burmistrz przez megafon odczytał nazwiska dziewięciu strażaków, którzy właśnie przeszli w stan spoczynku. Przy pompach zostało trzech braci Przywrów. Dyrektor muzeum historii Kapsla Starego Jarosław Wapień głośno wyraził swój brak zaufania do tej trójki: – Wasza ciotka była znaną w PRL komunistką. To chyba wystarczy? Część ulicy klaskała, skandując: – Precz z komuną! Najstarszy z Przywrów rzucił się do Wapienia: – Odbieram ci głos. Nasza ciotka siedziała trzy razy w ubeckim więzieniu za drukowanie ulotek. – Oto najlepszy dowód! – piał zachwycony Wapień. – Siedziała ciągle na ubecji, utytłana w bolszewickie układziki. Kradła nam resztki wolności. Ojczyznę zdradzała, Polskę wyrywała spod stóp!

Przy strażackiej sikawce została już tylko Małgośka. Bracia Przywrowie zmieniali się przy studziennej pompie i ciągnęli, jakby byli prezesami spółki Skarbu Państwa.

Na rynku pojawił się proboszcz Aleksy Kutwa i pokropił pożar święconą wodą. – Czy tam przypadkiem w środku nikt nie został? – krzyknęła nagle kobieta z tłumu. – Niech się pani nie obawia. Tam jest tylko pies – uspokoił ją gajowy, który za pół roku zostanie ministrem środowiska.

Wśród zgromadzonych mieszkańców zapanował lekki popłoch. Rozstąpili się grzecznie. Bez marynarki, z podwiniętymi rękawami szedł burmistrz. Przed sobą pchał taczki wypełnione kartonami. – Przewidziałem ten pożar – szepnął proboszczowi. – Rok temu kupiłem od Rosjan, okazyjnie, wagon towarowy pełen zapałek. To najlepszy materiał przeciwpożarowy. Już demonstruję. Co powiedziawszy, wrzucił jeden karton wprost do ognia. Buchnęło zdrowo. – Genialny rosyjski pomysł. Bez względu na to, jaki obiekt się pali, gdy do pożaru wrzuci się zapałki, one zawsze spalą się pierwsze. Obiekt musi poczekać. A wtedy nikt mi nie zarzuci, że Demokracji nie ratowałem. Unia Europejska nie ma prawa nam zmniejszyć dotacji.

– Do niczego nie ma prawa – zgodził się proboszcz Kutwa. – Podkop robią pod całą Polskę, pod nasze wartości, pod katolicką rodzinę. Chcą po prostu wysadzić nas w powietrze. Już raz próbowali w XVII w. na Jasnej Górze. – Ale wtedy Kmicic obronił ojczyznę – zauważył burmistrz. – Pamiętam – zamyślił się ksiądz. – Teraz pan jej tak broni, bo w pańskiej duszy skrzydła rozpostarł orzeł biały, a biało-czerwona wstęga oplata pańskie serce... No to co, gaśmy ten pożar naszej Demokracji. – Ano gaśmy – i obaj zaczęli wrzucać kartony zapałek do ognia.

Stanisław Tym - polityka.pl

--
arabek
arabek Superbojownik od 13 lipca 2005 | ʃtʃɛtʃin floting gardeł
2018-07-17 01:23:09 Zgłoś
Co z tego że Tym w punkt (i punktuje tak zawsze, czy ma lepszą czy gorszą formę), skoro patafiany u władzy i przy korycie (jak i puppetmaster, jego ekscelencja, najjaśniej nam panujący i nimi sterujący) tak podanej krytyki po prostu nie są w stanie zrozumieć?

--
Hello world! Thanks for creating me. I'll keep an eye on your stuff. Love, Gary.
poradnia
poradnia Dziunia gównoburzanka od 4 stycznia 2005
2018-07-17 08:25:09 Zgłoś
:arabek to nie oni mają ten tekst pojąć i warto zacząć rozumieć, że żadna krytyka nie przebije się przez tego niestety, ale jednak lokalnego, wychodowanego na naszej piersi, narodowego Pokraka...

--
brood_k
brood_k Boski Superbojownik od 11 marca 2010 | Poznań
2018-07-17 12:10:56 Zgłoś
Ale ale, tak w ogóle, to jest druga połowa lipca właściwie.. A dokładnie 17 lipca. W Małkinii. Czy są jakieś pytania?


Panie Stanisławie! Długich lat, nadal tak ciętego pióra i nadal tak jasnego rozumu życzę

--
Kwartet ProForma
Sensoria
BKD
Forum > Hyde Park V > No to gaśmy
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj