Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > [1918] Teraz jest wojna i trzeba sobie radzić
bulcyk22
bulcyk22 - Wiekowy Bojownik · 3 lata temu

TŁUSZCZ RYBI.

Narządy trawienia leszcza, lipienia, okonia, pstrąga tęczowego, sandacza, stynki (śniardwy) i szczupaka zawierają znaczne ilości tłuszczu, które łatwo uzyskać można gotując ryby w wodzie i pozostawiając je tak przez cały dzień, aby tłuszcz osadził się na wierzchu. Jelita większych ryb zaleca się przed gotowaniem rozciąć, przepłukać i pociąć na kawałki. Z mniejszych ilości jelit lepiej tłuszcz wysmażyć. Tłuszcz odpowiednio przerobiony, służyć może jako olej do potraw.
Wydział wojenny dla podziału oleju i tłuszczu roślinnego i zwierzęcego w Berlinie (N. W. 7. Unter den Under. 68 a) zakupuje tłuszcz rybi ponad 4 kg., płacąc za kilogram z opakowaniom 3,50 mk., nie ponosi atoli kosztów przesyłki.

HERBATA Z GŁOGU I BZU.

Z suszonego głogu zmieszanego z liściem jeżyny, maliny lub poziomki przyrządzać można herbatę, smakiem i skutkiem zbliżoną podobno do herbaty chińskiej. Z kwiatów bzu pospolitego preparuje się również herbatę bardzo smaczną.

Dziennik Śląski, 26-02-1918

WIEDEŃ MA CHLEB NA TYDZIEŃ.

Pisma wiedeńskie donoszą, że podstawne są pogłoski, jakoby karty chlebowe na bieżący tydzień nie miały być w Wiedniu zrealizowane, a to z powodu braku mąki.
Dzięki staraniom zdołano mniejsze piekarnie zaopatrzyć w mąkę na cały tydzień, większe zaś do wtorku.
- W drodze do Wiednia znajduje się nadto 19 wagonów kukurudzy. Niemniej jednak okaże się w Wiedniu w ciągu tygodnia brak około 60 wagonów mąki, niewiadomo zaś, czy zakład obrotu zbożem zdała je na czas dostarczyć. (Wedle starej metody wstrzyma się niewątpliwie przydział mąki dla Galicyj).
Radzibyśmy wiedzieć, jakie zapasy mąki posiada w chwili obecnej Kraków i Lwów.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 26-02-1918

CENA CEBULI.

Sklepy miejskie, przeznaczone do sprzedaży cebuli sprzedawać mają od dziś cebulę po cenie 60 fen. za funt przy dotychczasowej normie (2 funty za kupującego).

Nowa Gazeta, 26-02-1918

100lattemu.pl

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
peggypumpkin - Superbojowniczka · 3 lata temu
Idzie wiosna, będziemy pokrzywy wpierniczać
Forum > Hyde Park V > [1918] Teraz jest wojna i trzeba sobie radzić
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj