Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > {1918] O Polsce bez Polski?
bulcyk22
bulcyk22 Wiekowy Bojownik od 29 czerwca 2015 | Katowice
2018-02-14 04:19:09 Zgłoś

DEKLARACJA RADY MIEJSKIEJ I MAGISTRATU.

Wczorajsze nadzwyczajne posiedzenie otworzył prezes Rady A. Suligowski.
Radny Rogowicz, sekretarz rady, odczytał deklarację ogólną Rady miejskiej i Magistratu w sprawie oderwania części Królestwa Polskiego, treści następującej:

Rada i Magistrat m. stol. Warszawy, w łączności z całym Narodem Polskim, zakładają jaknajbardziej stanowczy protest przeciwko podjętej przez Rządy Państw Centralnych nowej próbie rozbioru Polski, przeciwko niesłychanemu gwałtowi, który spada na ludność Polski i Litwy.

Rada i Magistrat m. stoł. Warszawy stwierdzają, że w imię prawa Narodu do stanowienia o sobie, Naród Polski, ufny w poparcie wszystkich ludów, użyje wszystkich sił, aby cios ten odeprzeć i nie ustanie w walce o Niepodległe Zjednoczone Demokratyczne Państwo Polskie.

Powyższej deklaracji wysłuchano stojąc.

KRADZIEŻ SYSTEMATYCZNA.

Zamieszkały w domu N 2 na Rybakach Piotr Majewski, szewc, zawiadomił policyę o systematycznej kradzieży skór, na sumę 100 rb. Jak się następnie wyjaśniło, kradzieży dopuszczał się 10-letni syn jego, który wynosił z warsztatu ojca skóry i oddawał je swemu towarzyszowi zabaw, 13-letniemu Edwardowi Laskowskiemu, a ten sprzedawał je niejakiemu Majorkowi (Bugaj 18).

Nowa Gazeta, 14-02-1918

W PETERSBURGU ODNAWIAJĄ AMBASADĘ NIEMIECKĄ.

Jak donoszą z neutralnej zagranicy w Petersburgu gromadzą się codziennie tłumy przed budynkiem ambasady niemieckiej. Budynek ten uległ w 1914 r. znacznemu zniszczeniu, obecnie zaś wre tam gorączkowa praca kilkuset robotników, zajętych odnawianiem. Roboty prowadzi pewna firma finlandzka.

NOWA REPUBLIKA W ROSYI.

Zofia. (BE). Półoficjalny organ „Izwiestia” donoszą z Babadag 9 bm., że turecko-tatarska republika Wołga-Ural ogłosiła autonomię. Republika obejmować mu gubernie Ural i Kazań i część gubernii Samara tudzież Orenburg i Perm.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 14-02-1918

100lattemu.pl

--
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
gryzli69 Bojownik od 30 września 2007
2018-02-14 14:23:05 Zgłoś
....deklaracji wysłuchano stojąc.

--
Forum > Hyde Park V > {1918] O Polsce bez Polski?
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj