Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > Porucznik von Nogay?
bulcyk22
bulcyk22 Wiekowy Bojownik od 29 czerwca 2015 | Katowice
2017-07-29 03:18:00 Zgłoś

FAKT PRAWDZIWY ALE SMUTNY.

Pod tym tytułem czytamy w numerze 30 „Ludu katolickiego" w korespondencyj z Radłowa:
W Radłowie jest pewna liczba jeńców wojennych, przydzielonych do pomocy inżynierom, zajętym odbudową miasta i wsi okolicznych. Oprócz jeńców mamy także sporą liczbę żołnierzy austryackich. Są to ludzie starsi, ojcowie rodzin — między nimi bardzo dużo chorych i słabych. Głównym ich komendantem jest młody porucznik. Jest to człowiek nizkiego charakteru, nie zasługujący na cześć i szacunek. Niema u niego żadnej litości i współczucia dla swoich poddanych. Postępowanie jego z żołnierzami jest wprost barbarzyńskie.

Na dowód tego niech posłuży fakt, jaki zaszedł pomiędzy nim, a żołnierzem prostym, liczącym koło 45 lat. Kiedy ten żołnierz nie stawił się, na swój czas przed porucznikiem, bo zachorował, p. porucznik uderzył owego żołnierza kilka razy w twarz tak silnie, że ten biedny, sterany, wygłodzony żołnierz omdlał i runął na ziemię. Kto wie, czy ten pospolitak nie przepłaci tego życiem, bo poważnie chorego odwieziono go do szpitala do Tarnowa.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 28-07-1917

RUCH NIEPODLEGŁOŚCIOWY W FINLANDYI.

Przed budynkiem senatu w Helsingforsie doszło do wielkich manifestacyi. Senator Tokoy wygłosił przemowę do ludu fińskiego. Uchwalę o ogłoszeniu niepodległości Finlandyi doręczono już rządowi rosyjskiemu, przyczem podano ją tylko do wiadomości, nie zaś do zatwierdzenia.
Rosya domaga się od Finlandyi pożyczki w wysokości 300 milionów rubli. Prawdopodobnie Finlandya będzie skłonna dać 200 milionów pod warunkiem jednakowoż, że otrzyma w zamian 65 milionów kilogramów zboża.

W Helsingforsie wybuchł nowy strejk policyi. Strejk zecerów trwa w dalszym ciągu. Doszło do poważnych starć pomiędzy przedsiębiorcami a robotnikami.

Dziennik Ślaski: przez lud-dla ludu!, 28-07-1917

https://100lattemu.pl

--
brood_k
brood_k Boski Superbojownik od 11 marca 2010 | Poznań
2017-07-29 08:22:49 Zgłoś
Jak żywy...

--
Kwartet ProForma
Sensoria
BKD
Forum > Hyde Park V > Porucznik von Nogay?
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj