Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > Doniosły wynalazek
bulcyk22
bulcyk22 Wiekowy Bojownik od 29 czerwca 2015 | Katowice
2016-12-02 02:51:58 Zgłoś

DONIOSŁY WYNALAZEK.

Na ostatniem „zebraniu w Towarzystwie Popierania Drobnego Przemysłu Metalowego w Warszawie inż. H. Korwin-Krukowski wygłosił wielce ciekawy odczyt o nowym wynalazku pokrywania metalami różnych przedmiotów.

Wynalazek ten, dokonany przez Szwajcara Szoopa posiada bardzo doniosłe znaczenie i wywołać może wielki przewrót we wszystkich prawie dziedzinach przemysłu. Polega on na skonstruowaniu specyalnego aparatu, którym można „metalizować", t. j. pokrywać jakby farbą, cienką powłoką metalów: miedzi, bronzu, ołowiu, cynku i t. p.

Powłoka taka przylega szczelnie i trwale do każdego przedmiotu, nie pęka nawet przy zgięciu, naprzyklad tkaniny. Pozwala to naprzyklad, zamiast kosztownego i nietrwałego malowania farbą olejną, pokrywać żelazo na mostach, słupach, ogrodzeniach cienką powłoką cyny, ołowiu, bronzu, lub miedzi. Powłoka taka zabezpiecza w zupełności żelazo od rdzy i nadaje przedmiotom takim wygląd i trwałość, jaką ma metal użyty do metalizacyj.

Dzięki temu wynalazkowi zabezpieczyć, można od gnicia i kwasów wszelkie wyroby drzewne.

Słupy telegraficzne „zmetalizowane" w części wkopanej do ziemi, zabezpieczone będą zupełnie od gnicia, cienki pasek „namalowany" stalą na słupie telegraficznym, służy za piorunochron. Beczka, lub jakiekolwiek naczynia drewniane, pokryte cienką warstwą, dajmy na to — ołowiem, zabezpieczone są zupełnie od gnicia i wpływu kwasów gryzących.

Przy pomocy aparatu tego „malować" można trwale wszelkimi metalami skórę, płótna i papier różnymi kolorami i barwami. Poza tem wynalazek ułatwia ogromnie kopiowanie płyt gramofonowych i daje się zastosować do wielu najrozmaitszych dziedzin. Wynalazku dokonano na krótko przed wojną, co uniemożliwiło wprowadzenie go w szerszem zastosowaniu. Wielkie zainteresowanie budziła filiżanka porcelanowa, „umetalizowana,", którą przywiózł ze Szwajcaryi p. Łopieński i udzielił prelegentowi do demonstracyi odczytu.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 02-12-1916


https://100lattemu.pl/

--
you_know_nothing_jon_snow
you_know_nothing_jon_snow Bojownik od 20 października 2016
2016-12-02 07:11:43 Zgłoś
To był Szwajcar Footo Szoop?

--
Night gathers, and now my watch begins. It shall not end until my death. I shall take no wife, hold no lands, father no children. I shall wear no crowns and win no glory. I shall live and die at my post. I am the sword in the darkness. I am the watcher on the walls. I am the shield that guards the realms of men. I pledge my life and honor to the Night's Watch, for this night and all the nights to come.
Forum > Hyde Park V > Doniosły wynalazek
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj