Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > Zmarł "unieśmiertelniony" winalazca
bulcyk22
bulcyk22 - Wiekowy Bojownik · 5 lat temu

ZGON WYNALAZCY KARABINU MASZYNOWEGO.

Jak to już wczoraj donieśliśmy, zmarł w Londynie głośny wynalazca sir Hiram Maxim.

Hiram Maxim, wynalazca karabinów maszynowych, które w obecnej wojnie światowej tak wybitną odgrywają rolę, pochodził z francuskiej rodziny hugenotow, która uciekając przed prześladowcami, umknęła do Ameryki. Maxim urodził Się w roku 1840 w stanie Maina, gdzie ojciec jego posiadał niewielki tartak. Młody chłopak od pierwszej chwili okazywał ogromne zamiłowanie do mechaniki i już w pierwszej młodości poczynił rozmaite wynalazki.

Po ukończeniu nauki u kołodzieja i fabrykanta wozów udał się Maxim na wędrówkę po kraju, prowadząc życie nadzwyczaj urozmaicone, a nawet awanturnicze. Był kelnerem w zajeździe, robotnikiem w przędzalni, później zarabiał na utrzymanie czyszcząc konie i myjąc wozy. W tym czasie zbudował model maszyny gazowej, która zwróciła na niego uwagę kół fachowych.

Zatrudniony kolejno, jako robotnik, dozorca maszyn i kontroler warsztatów, uzyskał z czasem miejsce inżyniera, później nadinżyniera przy pierwszem towarzystwie elektrycznem w Stanach Zjednoczonych u firmy S. Schuylera. W r. 1881 założył własne towarzystwo elektryczne i wyjechał do Londynu, aby wyzyskać swe wynalazki. W Londynie zajął się w dalszym ciągu konstrukcyą automatycznych karabinów i dział, — nad czem zresztą od dawna już pracował — aż wreszcie ukończył model karabinu maszynowego, który unieśmiertelnił jego imię. Przed kilku laty wiele rozgłosu wywołał Maxim wynalazkiem „karabinu strzelającego bez huku", ostatecznie jednak wynalazek okazał się niepraktycznym. Bardzo żywo interesował się Maxim wyrobem prochu bezdymnego i poczynił liczne ulepszenia w tym zakresie. Zmarł licząc 76 lat życia.


NAJWYŻSZE TEMPERATURY.

Najwyższą temperaturą, jaką w ogóle do niedawna udało się osiągnąć w sztuczny sposób, było 4.000 stopni C. Obecnie jednak, wobec ulepszonych przyrządów, zdołał znany fizyk wrocławski, Lurnmer, wyprodukować temperaturę 6.000 stopni C. W przeciwieństwie do dawnych zapatrywać, że temperatura słońca wynosi miliony stopni, obecnie przy zastosowaniu nowych metod ustalono, to wynosi ona tylko 6 do 7.000 stopni. Natomiast znacznie mniejszą jest granica zimna, która wynosi około 258 stopni C.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 28-11-1916


https://100lattemu.pl/

Tynf
Tynf - Superbojownik · 5 lat temu
:bulcyk22
Czapajew znacznie udoskonalił pomysł Maxima.

https://joemonster.org/art/5429/Czapajew_Po_wygranej_bitwie

--
"Jesli potrafisz zadać własciwe pytanie - odpowiedź pojawia się samoistnie", Sin-Itiro Tomonaga.

tomasz35
Tak po prawdzie to chyba Gatling skonstruował pierwszy ckm, a przynajmniej coś co go poprzedzało--
Brązowe noski są na świecie :)

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
wisz-nu - Superbojownik · 5 lat temu
a już myślałem, że to Kałasznikow

--
Wszelkie prawa zastrzeżone. Czytanie niniejszego tekstu bez pisemnej zgody surowo wzbronione.

trabik
trabik - Superbojownik · 5 lat temu
Hiram Maxim miał też spory wkład w rozwój silników spalinowych. Jako pierwszy badał skład mieszanki opracował właściwe proporcje beznyny z powietrzem, dające najlepsze pi.....nięcie.
Ostatnio edytowany: 2016-11-28 11:55:11

you_know_nothing_jon_snow
:tomasz35 karabin Gatlinga nie był w pełni automatyczny, trzeba było kręcić korbą. Karabin Maxima był już taki, jak trzeba

--
Night gathers, and now my watch begins. It shall not end until my death. I shall take no wife, hold no lands, father no children. I shall wear no crowns and win no glory. I shall live and die at my post. I am the sword in the darkness. I am the watcher on the walls. I am the shield that guards the realms of men. I pledge my life and honor to the Night's Watch, for this night and all the nights to come.
Forum > Hyde Park V > Zmarł "unieśmiertelniony" winalazca
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj