Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > List otwarty działaczy „Solidarności” i podziemia lat 80. do Prezydenta And…
pies_kaflowy
pies_kaflowy Bęcwał Dnia od 2 czerwca 2008 | ni to miasto,ni to wieś,ni co kupić,ni co zjeść
2016-10-08 09:58:36 Zgłoś
List otwarty działaczy „Solidarności” i podziemia lat 80.
do Prezydenta Andrzeja Dudy

Szanowny Panie Prezydencie!

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni obecną sytuacją polityczną. Jesteśmy także zaniepokojeni językiem, jakiego używają przedstawiciele rządzącej formacji – i niestety Pan również – w stosunku do ludzi nie podzielających ich poglądów. „Komuniści i złodzieje”, „oderwani od koryta”, „ludzie poprzedniej władzy, gorszego sortu”, „ci,
którzy utracili przywileje”, „posiadający gen zdrady” – to tylko niektóre z epitetów. W tym samym stylu o politycznych oponentach wypowiadała się komunistyczna władza.

Reakcją rządu polskiego na krytykę niedemokratycznych praktyk są oświadczenia, że ta krytyka to wynik podszeptów wrogów wewnętrznych, którzy wynoszą wewnętrzne sprawy naszego kraju na międzynarodowe forum. Wypisz wymaluj, tak samo reagowali komunistyczni władcy.

Nie tylko w retoryce, ale i w działaniach obóz rządzący naśladuje komunistycznych władców. Zablokowanie prac Trybunału Konstytucyjnego, atak na niezawisłość sędziowską, zapowiedzi usuwania niepokornych sędziów, ręczne sterowanie prokuraturą, czystki w radiu i telewizji, które stały się tubą propagandową rządzącej partii, likwidacja niezależnej prokuratury, zapowiedź wprowadzenia do szkół jedynie słusznej ideologii, groźby w stosunku do samorządu terytorialnego,
obsadzanie stanowisk państwowych ludźmi, których jedyną cechą jest podległość partyjnemu bossowi – wszystko to jest ideowym nawrotem do czasów sprzed 1989 roku.

Umorzenie śledztwa w sprawie afery SKOK-ów, faktycznego bankiera obozu rządzącego i postawienie na czele jednej z komisji człowieka, który na tej instytucji dorobił się majątku, to sygnał, że wierność partii gwarantuje bezkarność. Skąd my to znamy?

Miała być IV Rzeczpospolita, jest PRL-bis.

Pan, Panie Prezydencie, umacnia ten system, zarówno w swoich wystąpieniach, jak i praktyce żyrowania decyzji obozu rządzącego.

To z Pana ust usłyszeliśmy pogardliwe i obelżywe określenie „teoretycznie nie zdrajcy”, jak nazwał Pan tych wszystkich, którzy ze społecznego nadania rządzili w Polsce po 1989 roku. Wśród nich byli także reprezentanci nurtu, z którego Pan się wywodzi.

To Pan wykazał lekceważenie wobec prawa, nie dopuszczając do zakończenia procesu prominentnego polityka rządzącej partii, oskarżonego o użycie służb specjalnych dla politycznych korzyści. Ten polityk jest dziś ministrem odpowiedzialnym za te służby.

To Pan podpisuje pośpiesznie, niekiedy nocą, ustawy dyktowane przez rządzącą większość, z pominięciem konsultacji społecznych i lekceważeniem dla dobrego stanowienia prawa.

Podczas Pańskiego przemówienia na uroczystościach symbolicznego pogrzebu żołnierzy antykomunistycznego podziemia, nacjonalistyczni bojówkarze pobili działaczy Komitetu Obrony Demokracji, zaś minister obecnego rządu stwierdził, że przybyli tam w celu „zakłócenia uroczystości”. Oznacza to, że obóz rządzący wysługuje się w swej praktyce ugrupowaniami, których program i praktyka niebezpiecznie zbliża się do faszyzmu. Mało tego, schlebia im i chwali za patriotyzm. A dzieje się to w warunkach, gdy gwałtownie wzrosła w ostatnich miesiącach liczba przestępstw na tle nienawiści rasowej, w tym pobić osób o innej karnacji skóry. Polityka historyczna, którą
nachalnie lansuje rządowa propaganda, sprawia, że na wzór bolszewicki, historia staje się elementem propagandy, pełną uproszczeń i zakłamań, miast być miejscem rzeczowych sporów, refleksji i zadumy.

Symbolem nowego stylu rządzenia staje się pałka bejsbolowa z godłem Polski Walczącej. To obraza ludzi z Państwa Podziemnego, do których legendy nieudolnie próbuje nawiązać rządowa propaganda. Tych ludzi obraża się zmuszając polskich żołnierzy do czytania tzw. apelu smoleńskiego podczas wszystkich uroczystości ku czci
poległych.

Polska po ’89 roku stała się ważnym członkiem NATO i Unii Europejskiej. Ta pozycja jest dziś rozmieniana na drobne. Retoryka „podnoszenia z kolan” skazuje nas na izolację wśród narodów europejskich i niesie zagrożenia dla bezpieczeństwa politycznego oraz
ekonomicznego naszej Ojczyzny. Realizacji strategicznych celów polskiej polityki zagranicznej, za którą jest Pan współodpowiedzialny, nie sprzyjają kuriozalne wywiady ministra spraw zagranicznych, czy rażące prymitywną retoryką wypowiedzi ministra spraw wewnętrznych.

W PRL-u byliśmy uczestnikami demokratycznej opozycji, działaliśmy w jawnej i podziemnej „Solidarności”. Byliśmy inwigilowani, aresztowani, skazywani na więzienie. Towarzyszyła temu propaganda kłamstwa. Jednak wówczas mieliśmy świadomość, że czyni to władza nie mająca demokratycznego mandatu, której siła bierze się obcego nadania. Dziś kłamie władza, która uzyskała mandat w wolnych wyborach. Nie negując jej prawa do wprowadzania zmian, nawet jeżeli nie wydają się nam one korzystne, nie zgadzamy się natomiast na metody, przy pomocy których obecne władza sprawuje rządy.

Dostrzegamy zasadnicze różnice między poprzednimi rządami, ze wszystkimi ich słabościami a obecnymi rządami, które niszczą prawo, instytucje oraz demokratyczne obyczaje.

By uporać się z licznymi zagrożeniami, Polska dziś potrzebuje osłabienia napięć, wzajemnego zaufania, współpracy ponad podziałami politycznymi i światopoglądowymi. Jeżeli to nie nastąpi, nasz kraj straci nie tylko to wszystko, co udało się nam osiągnąć, ale nie weźmie udziału w grze o przyszłość – o dobrą przyszłość Polski, Europy i świata.

Panie Prezydencie!

Zwracamy się do Pana, jako reprezentanta godności naszej ojczyzny. Chcemy wierzyć, że znajdzie Pan w sobie siłę i stanie Pan ponad podziałami politycznymi, że podejmie Pan działania, które sporom politycznym przywróci cywilizowane ramy. Tego wymaga polska racja stanu.

Konrad Bieliński
Jerzy Borowczak
Jan Ciesielski
Józef Duriasz
Halina Flis-Kuczyńska
Władysław Frasyniuk
Stanisław Handzik
Ewa Hałuszko
Stanisław Huskowski
Zbigniew Janas
Tadeusz Jedynak
Jan Kofman
Henryka Krzywonos-Strycharska
Waldemar Kuczyński
Bogdan Lis
Jan Lityński
Krzysztof Łoziński
Andrzej Milczanowski
Ewa Milewicz
Piotr Niemczyk
Stefan Niesiołowski
Edward Nowak
Janusz Onyszkiewicz
Wojciech Onyszkiewicz
Józef Pinior
Krzysztof Pusz
Jan Rulewski
Ernest Skalski
Grażyna Staniszewska
Barbara Toruńczyk
Henryk Wujec
Ludwika Wujec

Link do oryginału:
https://n-4-11.dcs.redcdn.pl/dcs/o2/tvn/web-content/m/p1/f/84f0f20482cde7e5eacaf7364a643d33/7477b936-e9e6-462e-b59a-369913642e42.pdf

Adresat nawet nie raczył odpowiedzieć.
https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/list-bylych-opozycjonistow-do-prezydenta,682073.html

Inetrnowanko dla opozycjonistów?


--
lujeran
lujeran exSuperbojownik od 29 lipca 2004 | Kotenhafen
2016-10-08 10:07:36 Zgłoś
Co za chamy! Jak oni traktują d** ... a nie ... chciałem powiedzieć - głowę państwa?!


"...pan prezydent nie będzie odpowiadał na list, zawierający sformułowania tak daleko odbiegające od norm cywilizowanej debaty..."

Tak czymaj Andżej!

--
https://www.youtube.com/watch?v=CifbC-8ZQB4
tilliatillia
tilliatillia Superbojownik od 31 stycznia 2007 | Woolloomooloo
2016-10-08 10:08:44 Zgłoś
Tak jest, do obozu ich! Jak za Piłsudskiego!

--
tylko spokojnie.
brood_k
brood_k Superbojownik od 11 marca 2010 | Poznań
2016-10-08 10:21:18 Zgłoś
Rozejdzie się.. JA z tymi panami rozmawiał nie będę, bo to nie mój poziom. I tyle.
Brawo, brawo, precz z komunom,precz z peło.

Moja mama ma rację. Bo chciała żeby PiS wygrał, cytuję: "Jak teraz wygrają i porządzą, to potem już nikt nigdy więcej ich nie wybierze i wreszcie będzie spokój"
Ostatnio edytowany: 2016-10-08 10:21:43

--
Kwartet ProForma Sensoria BKD
tomcat_tc
tomcat_tc Student prawa od 3 grudnia 2007 | Białystok
2016-10-08 10:35:35 Zgłoś
:brood_k ludzie mają krótką pamięć. 8 lat starczyło, i znowu są u władzy. Pamięć jest krótka, zwłaszcza jak się nie lubi także tych, którzy przyszli następni ;)

--
Jestem bohaterem :lasowego
Czarna lista- :gen_italia
Czy wspominałem już że jestem studentem prawa?
lujeran
lujeran exSuperbojownik od 29 lipca 2004 | Kotenhafen
2016-10-08 10:35:44 Zgłoś
:brood_k z całym szacunkiem do Twojej Mamy, ale obawiam się, że jest w mylnym błędzie. To jest rząd gnojów, a tych nam nigdy nie zabraknie. Wypełzło to z nor, w których się skrywało i przyznam, że ogrom ich populacji przeraża.
Kaczyński przeminie, D**a przeminie, ale szujowatość będzie trwała aż po kres czasów jak powiada Pismo.

--
https://www.youtube.com/watch?v=CifbC-8ZQB4
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
splifstar Superbojownik od 14 października 2003 | Poznań
2016-10-08 11:04:30 Zgłoś
niestety skurwysyństwo jest ponadpartyjne.

--
brood_k
brood_k Superbojownik od 11 marca 2010 | Poznań
2016-10-08 12:15:31 Zgłoś
Trudno się nie zgodzić niestety..
Mamie chodziło raczej o to, że wtedy nie porządzili na full. Nie zdążyli, nie było większości, za krótko trwało itp. A teraz mogą, czegokolwiek tylko brudna dusza zapragnie. No to jazda, mamy pełne przyzwolenie - na chamskie odzywki, na siłowe rozwiązania (siłowe i dosłownie i w przenośni), na ignorowanie protestów społecznych, na odwracanie kota ogonem. Na wszystko. Cel uświęca środki.
Ostatnio edytowany: 2016-10-08 12:15:54

--
Kwartet ProForma Sensoria BKD
Yoop
Yoop Superbojownik od 9 maja 2006 | Poznań
2016-10-08 13:41:10 Zgłoś
Niestety list bezznaczenia, tzn. prawie bez znaczenia. Zmieni tylko tyle, że sygnotariusze zamiast dożyć swych dni w uznaniu zasług i szacunku rzadu i społeczeństw staną sie nagle konfidentami, tajnymi współpracownikami, bolszewikami, a w najlepszym razie godnymi litości ludźmi, dla których starość okazała się zbyt okrutna. Prawda nie ma zadnego znaczenia, ważne co powtarza propaganda.

--
lujeran
lujeran exSuperbojownik od 29 lipca 2004 | Kotenhafen
2016-10-08 14:31:12 Zgłoś
:splifstar i tak i nie. Jeśli trafi się partia, która da mu pełnię obywatelstwa czy wręcz gloryfikuje, to wyłazi tego na wierzch znacznie więcej, niż zwykle.
Co widać, słychać i czuć.

--
https://www.youtube.com/watch?v=CifbC-8ZQB4
sunnivva
sunnivva Pokapoka od 10 lipca 2006 | with a little drop of poison
2016-10-08 14:54:38 Zgłoś
Skojarzenie musi być dosyć oczywiste, skoro mi się również nasunęło przy scenkach z "Człowieka z żelaza". Nie pamiętam tamtych czasów, ale gdy patrzę na filmy opisujące tamten okres (i fabularne, i dokumentalne), to mam wrażenie, że niektórzy odbijają sobie fakt, że wtedy ich nie było tam, gdzie stało ZOMO

--
Jest dla mnie przewidziane specjalne miejsce w piekle. Tron
Forum > Hyde Park V > List otwarty działaczy „Solidarności” i podziemia lat 80. do Prezydenta And…
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj