POLACY W WOJSKU ROSYJSKIEM.

Księża katoliccy w Prusach Wschodnich wydali książkę zbiorową, zawierającą sprawozdania księży o postępowaniu wojsk rosyjskich podczas najazdu na wymienioną prowincyę. „Pielgrzym" podaje z tej książki ciekawe szczegóły o żołnierzach Polakach. Czytamy tam, że Polacy odznaczali się ludzkością i religijnością. Szczególnie ludność mazurska żołnierzom Polakom zawdzięcza niejedną przysługę. Tak, naprzykład, powiedział pewien nauczyciel z powiatu szczycieńskiego, że Polacy uratowali mu życie.

Dobrze spamiętać to sobie, choć dla tego, że napad Tatarów z r. 1656 na Mazury, uwieczniony w Kancyonale mazurskim przez pieśń nr 745: „Ojczyzno tęskliwa”, do czasu wybuchnięcia wojny wciąż się rozdmuchiwał na niekorzyść Polaków. Księża zgodnie oświadczają, że największymi winowajcami byli kozacy, w pośród których bardzo mało jest żywiołów szlachetniejszych. Reszta wojsk rosyjskich ogromnie się różniła między sobą. Byli oficerzy i „sołdaci" bardzo dobrzy, i nie brakło też osobników zezwierzęconych, podniecanych głównie alkoholem.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 23-06-1916


WARSZAWSKIE SPRAWY POLITYCZNE.

Izba sądowa moskiewska rozważyła sprawy T. Długoszewskiego i A. Kurzepy, oskarżonych o należenie do polskiej partii socjalistycznej. Dlugoszewskiego skazano na zesłanie, a Kurzepę na zamkniecie w twierdzy przez rok.

W podobnej sprawie, wytoczonej robotnikowi fabryki W Grodzisku. F. Gontarczykowi. oskarżonemu o należenie do P. P. S. i aresztowanemu na podstawie denuncjacji ze strony człowieka, skazanego za bandytyzm na śmierć, izba doszła do przekonania, że denuncjant chciał w ten sposób ratować się od śmierci. Gontarczyka po przeszło całorocznym pobycie w wiezieniu, uniewinniono, (WAT.)

Kurjer Warszawski, 23-06-1916


https://100lattemu.pl