Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Hyde Park V > Dziś Dzień Ślimaka, Cyrylicy, Braci, Parków Narodowych, Parków Wodnych oraz…
pies_kaflowy
W poniedziałek 24 maja obchodzony jest Dzień Ślimaka. Wbrew pozorom, święto nie przywędrowało do Polski z Francji, lecz z Wielkiej Brytanii. Jego celem jest propagowanie ślimaka w kuchni. Z tej okazji w wielu restauracjach przygotowywane są specjalne dania właśnie na bazie mięsa ze ślimaków. Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy, że przed laty w Polsce ślimaki były powszechnie spożywane. Dla przykładu w książce kucharskiej z 1682 r. znaleźć można więcej przepisów na potrawy ze ślimaków, niż na dania z wieprzowiny.


Z kolei Dzień Cyrylicy został ustanowiony w celu propagowania tego pisma alfabetycznego, służącego do zapisu wielu języków słowiańskich. Obecnie Cyrylicą posługują się Słowianie wschodni czyli Rosjanie, Białorusini i Ukraińcy, a także Serbowie, Bułgarzy, Macedończycy, Mongołowie jak też narodowości byłego związku ZSRR. Data obchodzenia tego święta nie jest przypadkowa. W dniu 24 maja na świecie w cerkwiach wspominani są św. Cyryl i Metody. To właśnie ci apostołowie, prowadząc misję wielkomorawską wśród Słowian, zapisali i wprowadzili do liturgii język słowiański. Do jego zapisu zostały stworzone dwa alfabety – najpierw głagolica, z której zostały później zapożyczone niektóre litery cyrylicy, a potem cyrylica.Jeżeli chodzi o Europejski Dzień Parków Narodowych, to obchodzony jest on w rocznicę utworzenia pierwszego parku narodowego w Europie. Chodzi o szwedzki Sarek powołany 24 maja 1909 r. Obecnie w Polsce istnieją 23 parki narodowe. Zajmują łącznie powierzchnię ponad 314 tys. ha, co stanowi ok. 1 proc. powierzchni kraju. Najstarszymi z nich są Białowieski Park Narodowy i Pieniński Park Narodowy, które zostały utworzone w 1932 roku. Najkrócej istnieje natomiast, utworzony w 2001 r., Park Narodowy Ujście Warty. Od kilku lat toczą się rozmowy na temat utworzenia 3 kolejnych parków: Mazurskiego, Turnickiego oraz Jurajskiego.


Kolejne z dzisiejszych świąt dotyczy żołnierzy do zadań specjalnych, i to dosłownie. Do ich zadań należy bowiem m.in. prowadzenie wojny psychologicznej, tworzenie i pogłębianie chaosu we wrogim państwie, niszczenie celów wysokiej wartości czy kontrterroryzm. Ich symbolem jest pelta (nazywana też tarczą Amazonek), na której opiera się Orzeł Wojsk Specjalnych. Pelta jest wypełniona czernią, co ma symbolizować tzw. „czarną taktykę” – najtrudniejszą formę szkolenia i prowadzenia działań.
Święto Wojsk Specjalnych przypada na 24 maja, ponieważ jest to rocznica ustawy z 2007 roku, zgodnie z którą Wojskom Specjalnym nadano status odrębnego rodzaju Sił Zbrojnych.Europejski Dzień Parków Wodnych
24 maja świętują jeszcze jedne parki – wodne, których w naszym kraju są dziesiątki.
Historia parków wodnych sięga 1985 roku. Wtedy powstał pierwszy kryty aquapark w centrum handlowym w Edmonton w Kanadzie. World Waterpark, bo tak go nazwano, ma powierzchnię ponad 20 tysięcy metrów kwadratowych i posiada największy na świecie basen ze sztucznymi falami i zjeżdżalniami.


Dzień Braci
Rodziny się nie wybiera, a w dodatku najlepiej wychodzi się z nią na zdjęciu. Czy jest tak faktycznie? Każdy pewnie ma swoje zdanie na ten temat. Trudne bywają często też relacje z rodzeństwem, w tym z braćmi, którzy są bohaterami ostatniego z dzisiejszych świąt. Bez względu jednak na to, czy żyjemy z bratem w zgodzie, czy w konflikcie, warto dziś poświęcić mu trochę czasu. Właśnie z okazji Dnia Braci.Dziękuję, do widzenia.

--

Cieciu
Cieciu - Bułgarski Łącznik · 4 miesiące temu
Cokolwiek uproszczona ta kwestia cyrylicy, ale co tam, cyknąć można i na szczepienie

--
"A poza tym sądzę, że należy ***** ***" Kato Starszy Folklor, legendy i historia Bułgarii. Po mojemu.

Fiol78
Fiol78 - Cesarz Narzekalni · 4 miesiące temu
Moi znajomi zbierają winniczki i podają je z masełkiem z czosnkiem i pietruszką. Pycha, ale ludzie patrzą na nich jak na wariatów.

I hasło na dziś: najlepsze ślimaki są w głogowskiej fosie, odzew: Fiołek lubi je z białym winem.

--
Od narzekania boli głowa i rozwolnienie gwarantowane!

Servin
ylica

--

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
oldbojek - Superbojownik · 4 miesiące temu
:fiol78
Zanim je przyrządzisz trzeba je co najmniej dwa dni w słoiku na czczo trzymać co by się wypróżniły przed konsumpcją.

Ja jeszcze dodaję śmietanę.

Krzychpl
Krzychpl - Superbojownik · 4 miesiące temu
dokładnie tak, a to już znęcanie się nad zwierzętami

--
Kłamstwo obiegnie cały świat, zanim prawda zdąży włożyć buty. Terry Pratchett - Prawda

taciak
taciak - Superbojownik · 4 miesiące temu
Dziś jest Pfingstmontag. Ustawowo wolny od pracy.

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Niech sobie już będzie dzień Cyrylicy. Można za to wypić. Jednak "propagowanie" !!!
Po cholerę komuś taki przeżytek. Przecież to rozwala internet. Wkrótce większość będzie po chińsku a my zamiast się zjednoczyć forsujemy archaiczne alfabety.
Forum > Hyde Park V > Dziś Dzień Ślimaka, Cyrylicy, Braci, Parków Narodowych, Parków Wodnych oraz…
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj