Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > Trup na tronie
bulcyk22
bulcyk22 Wiekowy Bojownik od 29 czerwca 2015 | Katowice
2020-10-03 04:10:24 Zgłoś

Miłość od szaleństwa dzieli niekiedy bardzo cienka granica. Tak było w przypadku Piotra Sprawiedliwego, któremu brutalnie odebrano wieloletnią kochankę. Fakt, że została zamordowana, nie przeszkodził mu w dzieleniu z nią życia – i władzy. Najwyraźniej nie wystarczyło mu samo „póki śmierć nas nie rozłączy”…

W 1340 roku na dwór Alfonsa IV przybył orszak Konstancji Manuel Kastylijskiej, drugiej żony księcia Piotra, następcy portugalskiego tronu. Wśród dwórek książęcej małżonki znalazła się Inês de Castro, galicyjska szlachcianka, której niezwykła uroda przykuła uwagę przyszłego władcy. W krótkim czasie para nawiązała płomienny romans. Odcisnął się on tragicznym piętnem na kartach historii, przeobrażając się w legendę o wielkiej miłości, zdradzie, morderstwie i mrocznym szaleństwie…

Zakazana miłość

Związek Piotra i Inês rozwijał się w cieniu nieszczęśliwego małżeństwa księcia z Konstancją. I choć para doczekała się trójki potomstwa, to intymne kontakty między nimi wynikały przede wszystkim z poczucia obowiązku – względem prawowitej żony i tronu Portugalii.

Udręka ta nie trwała jednak długo. W 1345 roku Konstancja umarła w połogu po urodzeniu Ferdynanda, długo wyczekiwanego następcy tronu. Piotr, zamiast pogrążyć się w żałobie, dostrzegł w tym wydarzeniu szansę na osiągnięcie osobistego szczęścia u boku Inês de Castro.

Uparcie zbywał kolejne propozycje mariażu z innymi szlachciankami. W jego sercu było miejsce tylko dla jednej kobiety (z którą w międzyczasie zdążył się już doczekać czwórki dzieci). Problem w tym, że związek ten był postrzegany jako niebezpieczny dla kraju ze względów politycznych.

Rodzinę de Castro uznawano za wpływowy kastylijski ród. Zarówno portugalskiej szlachcie, jak i Alfonsowi IV nie podobał się potencjalny wpływ braci Inês na przyszłego władcę, a tym samym na politykę królestwa. To właśnie ta obawa przypieczętowała losy kochanków. Już wkrótce sprawy miały przybrać tragiczny obrót. (...)

Dokończenie:
https://ciekawostkihistoryczne.pl/2020/10/02/ines-de-castro-legendarna-trupia-krolowa-portugalii/

--
trabik
trabik Superbojownik od 14 lutego 2005 | Kościerzyna
2020-10-03 11:11:16 Zgłoś
kurna a już myślałem, że Donald Trup

--
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
selenakale Bojownik od 15 października 2020
2020-10-15 06:51:38 Zgłoś
pozdrów swoich kolegow pozdrów swoich kolegow driving directions
Ostatnio edytowany: 2020-10-15 06:52:18

--
Forum > Hyde Park V > Trup na tronie
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj