Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > "Biblia szatana"
bulcyk22
bulcyk22 Wiekowy Bojownik od 29 czerwca 2015 | Katowice
2019-12-03 04:06:49 Zgłoś

W światowej historii – zwłaszcza gdy badamy archiwa zachowane w mrokach średniowiecza – legendy stanowią nieocenione źródło wiedzy. I inspiracji. Bo przecież dzięki wyobraźni potrafimy dopisywać nowe rozdziały do cywilizacyjnych kronik… a czasami nawet całe księgi. Dowodem jest choćby Codex Gigas, prawdopodobnie największy istniejący manuskrypt, w którym zobrazowano wizerunek samego diabła. Rękopis nie jest jednak wytworem fantazji, a prawdziwym dziełem stworzonym przez człowieka.

Tajemniczy manuskrypt został spisany w benedyktyńskim klasztorze w Podlažicach, niedaleko miasta Chrudim. Zakon kojarzy się z miejscem uświęconym przez religię. Ale nawet w sferze sacrum istnieje grzech. Z zakazanymi pragnieniami mierzyć musieli się również przedstawiciele zakonu. Szczególnie interesujący jest przypadek jednego z braci, o którym wiemy z dawnej legendy. A przecież w nich właśnie znaleźć można ziarenko prawdy…

Mnich natchniony przez szatana

Zgodnie z ludowym podaniem autorem świętego tekstu był mnich, który dopuścił się złamania reguły zakonnej. Na jego sumieniu ciążyć musiał potężny grzech, gdyż jego przełożeni nie mieli żadnych wątpliwości, że kara powinna być najwyższa. Zamurowanie żywcem w celi – oto cena za takie przewinienia. Zakonnik postanowił jednak wybłagać o możliwość pokuty. Warunek był prosty. W noc poprzedzającą egzekucję mnich miał spisać religijne dzieło, które rozsławiłoby klasztor. Zadanie katorżnicze, praktycznie niewykonalne. A jednak warte ryzyka.

Potępiony mężczyzna, będąc w najczarniejszej godzinie swojej próby, postanowił, że o pomoc w opracowaniu dzieła poprosi upadłego anioła. Ręka śmiertelnika nie była więc prowadzona przez Boga, lecz szatana. I to jego wizerunek pojawia się na karcie szczególnej wersji Biblii.(...)

Dokończenie:
https://ciekawostkihistoryczne.pl/2019/12/01/biblia-diabla-sredniowieczny-manuskrypt-w-ktorym-ukazano-lucyfera/

--
brood_k
brood_k Superbojownik od 11 marca 2010 | Poznań
2019-12-03 08:04:15 Zgłoś

--
Kwartet ProForma Sensoria BKD
Fiol78
Fiol78 Cesarz Narzekalni od 2 kwietnia 2008 | Festung Glogau
2019-12-03 08:14:02 Zgłoś
Ave żaba!

--
W ciąży nie piję alkoholu!
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
wisz-nu Superbojownik od 9 maja 2003 | Toruńsk | GG: tajne/poufne
2019-12-03 08:31:01 Zgłoś
Necronomiconem tera!

--
Wszelkie prawa zastrzeżone. Czytanie niniejszego tekstu bez pisemnej zgody surowo wzbronione.
brood_k
brood_k Superbojownik od 11 marca 2010 | Poznań
2019-12-03 08:34:50 Zgłoś
Jeszcze warto dodać, bo w źródle tego nie znalazłem, że od początku istnienia Codex Gigas wlecze za sobą legendę. Klasztor gdzie Codex został napisany popadł w długi i był zmuszony sprzedać biblię klasztorowi Cystersów w Sedlcu, gdzie krótko potem wybuchła epidemia dżumy. Księga po pewnych perturbacjach trafiła też do królowej Szwecji Krystyny, która będąc w posiadaniu księgi - abdykowała. Do tych zdarzeń należy także dopisać wspomniany w źródle pożar, po którym ci, którzy mieli wypatrywać ognia zostali skazani na śmierć - ogień zauważono za późno, gdy już się rozprzestrzenił. Do tego wszystkiego świadkowie mówią, że przebywając w pobliżu Kodeksu można wyczuć dziwną i tajemniczą aurę. A na ile jest to uleganie autosugestii, to już zostawmy - niech Codex Gigas nadal roztacza swą legendę, podobną przepowiedniom Nostradamusa, czy choćby Manuskryptowi Wojnicza. Świat bez tajemnic byłby nudny ;)
Ostatnio edytowany: 2019-12-03 08:35:35

--
Kwartet ProForma Sensoria BKD
Servin
Servin Klopsik od 8 lutego 2009 | Z cywilizowanego kraju
2019-12-03 13:51:53 Zgłoś
:nevya zobaczył okładkę to mu pindol odpadł.

--
Bo wszystkie serviny to...
Forum > Hyde Park V > "Biblia szatana"
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj