BARBARZYŃSKI STRAJK W WARSZAWIE.

Szpitale bez służby. - Tabory dezynfekcyjne nieczynne. - Domy izolacyjne opustoszały. - Zwłoki niepogrzebane.

(Telefonem od naszego korespondenta).
Warszawa, 14 kwietnia. (Z). Strajk robotników miejskich zaostrzył się. W szpitalach ograniczono przyjmowanie chorych, w domu izolacyjnym służba nie dostarczyła pożywienie izolowanym, to też izolowani rozeszli się do domów. Także tabory dezynfekcyjne nie są czynne. Na Brudnie czeka znaczna liczba trumien ze zwłokami na pogrzeby, gdyż grabarze strajkują.

Woźni szkolni pozamykali gmachy szkolne i klucze zabrali ze sobą. Z taboru miejskiego nie wyjechał ani jeden wóz do roboty.

Energiczne zarządzenia nadzwyczajne komisarza.

Nadzwyczajny komisarz nadesłał do magistratu rozporządzenie, w którem wezwał do podjęcia pracy wszystkich strajkujących, zaś żądania ich będą przydzielone Komisyi mieszanej do rozpatrzenia. Ci, którzy w ciągu 12 godzin do pracy nie powrócą, będą natychmiast wydaleni.

APELACYA DO HONORU ZŁODZIEJA!

Ex-królowej portugalskiej Amelli w zeszłym tygodniu zuchwały złodziej skradł wszystkie jej klejnoty w liczcie 300 sztuk. Ponieważ poszukiwania policyi nie doprowadziły do żadnego rezultatu, ekskrólowa za pośrednictwem gazet zwraca się do „honoru” złodzieja, aby jej z nich zwrócił chociaż te pięć sztuk, które Posiadają dla niej, osobistą wartość.
Czy „honorowy” złodziej spełni to skromne żądanie?...

REKORD ROZWODOWY.

Wychodzący w Stanach Zjednoczonych tygodnik „Union Nouvelle” opowiada o osobliwym rekordzie amerykańskiego sądownictwa, który osiągnął tam pewien sędzia z Los Angelos. Sędzia ten mianowicie zdołał w przeciągu 100 minut przeprowadzić i ogłosić osiem rozwodowych wyroków. Każdy przeto z tych procesów zajął zaledwie 12 minut czasu.

AWIATYCZNY REKORD AMERYKAŃSKI.

Z Waszyngtonu donoszą:
Fabrykant aeroplanów Glenn Curliss ogłosił, że buduje aeroplan, który może wieźć bagażu i pasażerów aż do 2 ton ciężaru, poprzez Atlantyk w ciągu 24 godzin, bez zatrzymania się.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 17-04-1919

http://100lattemu.pl/aktualnosci/ze-swiata/35124-tunel-podmorski-pomiedzy-francya-a-anglia

100lattemu.pl

--