Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Hyde Park V > [1918] Pełnia, w Sosnowcu przymus i brak soli w Galicji
bulcyk22
bulcyk22 Wiekowy Bojownik od 29 czerwca 2015 | Katowice
2018-08-24 03:47:29 Zgłoś

PEŁNIA KSIĘŻYCA.

To co pradziadowie w zamierzchłej, przedlegendarnej przeszłości, gdy nie było jeszcze ani gregoryańskiego, mi juliańskiego kalendarza, uważali ze słupy graniczne w zmianach atmosferycznych, nie zawiodło i nas współczesnych, karmionych codzienną a tak mylną w swych przepowiedniach strawą spostrzeżeń stacyj meteorologicznych. Pełnia księżyca dopisała!.... Niesplamiony żadną chmurką złoty krąg boskiej Luny toczył się dumnie majestatycznie po nieskażonym szafirze, bo jemu to właśnie przypadło w udziale odegrać wielką rolę pocieszyciela utrapionej i nękanej przewlekłą słotą ludzkości...

Noc była cudna, miesięczna i wyiskrzona gwiazdami; nad ranem dopiero leciuchny woal mgły pokrył firmament i gdy już szarzeć zaczynało, poruszony lekkim wiewem rozpylacz niebieski zrosił ziemię drobniutkim deszczem, który niezawodnie był tylko uchodzącą w popłochu tylną strażą niepowrotnej daty.

Dziś aneroid wskazuje na pogodę, a nawet złoty index posunęliśmy na słówko: posucha. A jednak niema róży bez kolców! Więc w imię prawdy zanotować musimy, że już pod wieczór barometr spadł o dwa stopnie.

PRZYMUS SZKOLNY

uchwaliła. Rada m. Sosnowca. Zaznaczyć należy, że Sosnowiec jest pierwszem miastem w Król. Pol. wprowadzającem powszechne nauczanie.

SENSACYĘ W CZĘSTOCHOWIE

wywołała wiadomość o porzuceniu stanu duchownego przez księdza dra Wł. Kronenberga, właściciela i kierownika gimn. męskiego, który przyjąwszy wyznanie kalwińskie, zaślubił pannę Annę Millerównę.

STRAJK W GALICYJSKICH KOPALNIACH SOLI.

Jak nam donoszą rozpoczął się w całej Galicyi we wszystkich kopalniach i warzelniach soli strajk robotników na tle aprowizacyjnem.

Bezrobocie objęło: Wieliczkę, Bochnię, Lacko (obok Dobromila), Drohobycz, Stebnik (obok Drohobycza), Dolinę, Bolechów i najbardziej ku wschodowi wysunięty Kosów.

Saliny Łanczyn i Delatyn są mimo solennych zapewnień ze strony rządu, że jak najrychlej zostaną uruchomione — dotychczas bezczynne!

Wobec tego, że w czasie normalnej produkcyj z trudnością tylko nader często po cenach paskarskich sól nabyć można było: zagraża Galicyi obecnie zupełny brak soli.

Mile widoki!

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 24-08-1918

100lattemu.pl

--
Peppone
Peppone Nowy Ruski od 19 marca 2003 | Warszawa
2018-08-24 07:46:49 Zgłoś
N-ty powód, by wypalić Sosnowiec ogniem i uranem.


--
Pracuj u podstaw. Zaminuj fundamenty systemu. Wszelkie prawa do treści wrzutów zastrzeżone
Make Murica suck again
Forum > Hyde Park V > [1918] Pełnia, w Sosnowcu przymus i brak soli w Galicji
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj