Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI
Gracze Unplugged
Klub otwarty
by ranisz82


Założony: 2008-09-01 13:03:29
Ostatnia aktywność: 2016-07-20 10:20:48
Postów na forum: 89
67 członków
Oglądany: 5101x

Planszówki wczoraj i dziś

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Większości z nas planszówki kojarzyły się z takimi hitami jak Monopol, Chińczyk czy dużo, dużo później wydany - Scrabble. Niektórzy mają świadomość że planszówkami są także szachy, warcaby, GO oraz inne bardziej tradycyjne gry. Oczywiście sądząc w ten sposób mają rację.
Niestety większość z nas pamięta również tandetne wydania dostępne w sklepach z zabawkami i kojarzy tę formę rozrywki jako "Gry i zabawy dla dzieci w wieku 5-12". To mocno zniechęcało.
Innych wciągnęły takie gry jak szachy czy GO, które mimo wszystko dla większości (również dla mnie) były zbyt męczące, długie i nudne. To również zniechęcało...

Jednak czy planszówki muszą oznaczać tandetne wydania albo być tak wymagające umysłowo? Czy planszówki mogą być formą rozrywki na długie wieczory. Gdzie zaprasza się przyjaciół, przynosi piwko i spędza miło czas?

Otóż tak!

Od kilkunastu lat na świecie i kilku lat w Polsce zaczęły się pojawiać bardziej złożone gry. Matematycy teorii gier tacy jak Reiner Knizia projektują gry, które są potem pięknie wydawane i dostarczają rozrywki wielu ludziom. Obecnie projektowane gry są zróżnicowane pod względem kilku czynników:
- losowości - od maksymalnie losowych do gier z pełną informacją,
- długości trwania - od kilku minut do kilkunastu godzin,
- liczby graczy - 1 do kilkunastu,
- rodzaju - rodzinne, strategiczne, ekonomiczne, wojenne, przygodowe,
oraz innych
Gry planszowe wielokrotnie projektowane są w jakieś konkretnej tematyce i bardzo często odnoszą się do hitów książkowych, komputerowych czy filmowych. Możemy więc wcielić się w postać samego Księcia Drakuli i uciekać przed Van Helsingiem i innymi łowcami, łącznie z innymi badaczami próbować wysłać Przedwiecznych gdzie ich miejsce badając mroczne strony Arkham, poprowadzi do walki Terrańskich Marines czy też knując z Lannisterami próbować zdobyć tron w Grze o Tron. Mozna też nie przywiązywać się do żadnego świata i uprawiać pola w niesamowicie popularnej ostatnio Agrykoli

Każdy znajdzie coś dla siebie....

Jak to wygląda w praktyce:Tak wygląda jedna z moich ulubionych gier - Twilight Imperium po rozłożeniu. Cel gry posiadając środki militarne, dyplomatyczne, polityczne i handlowe zapanować nad galaktyką....

To naprawdę wciąga
Edytowano x 1 Ostatnio zmieniany: 2009-01-29 12:53:19
amonwar
amonwar - Superbojownik | GG: 775876100 · przed dinozaurami
ja tam grywam w magię i miecz i moj jakże wielki pokój czasem jest za mały jak porozkłada sie wszystkie dodatki ( oczywiście autorskie również )
SirAfin
SirAfin - Bojownik · przed dinozaurami
@ranisz82 napisał:
"Tak wygląda jedna z moich ulubionych gier - Twilight Imperium po rozłożeniu. Cel gry posiadając środki militarne, dyplomatyczne, polityczne i handlowe zapanować nad galaktyką"

- Móżdżku, co będziemy robić dziś w nocy?
- Dokładnie to samo co każdej Pinky... Spróbujemy zawładnąć światem!

Tak mi się jakoś skojarzyło xD

Twilight Imperium nie kojarzę, choć z fotki wygląda na coś co wymaga wolnego dnia by rozegrać partyjkę ;) Parę miesięcy temu zaopatrzyłem się w Runeboud, a jakieś dwa tygodnie temu w farbki i pędzelki żeby dodać kolorów figurkom do gry:
http://img101.imageshack.us/img101/6104/allgpma4.jpg

Tylko bojownicy należący do tego klubu mogą pisać nowe posty.