Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY
« następny »

Jak roboty mogą położyć kres niewoli zwierząt w ogrodach zoologicznych i parkach morskich

Czy zrobotyzowane delfiny mogą pomóc parkom morskim stać się bardziej humanitarnymi miejscami, gdzie ludzie mogą uczyć się i łączyć z naturą?

Pierwszym krokiem w kierunku tej przyszłości może być Delle, animatroniczny delfin o długości 2,6 metra i wadze 360 kilogramów, który jest w stanie pływać półautonomicznie przy użyciu prostej sztucznej inteligencji lub zdalnie pod kontrolą człowieka. Delle pływa i zachowuje się tak naturalnie, że niektórzy widzowie - a także ryby, z którymi dzieli zbiornik - nie są w stanie odróżnić go od prawdziwego zwierzęcia.

Z perspektywy przemysłu, to co jest prawdopodobnie najbardziej pociągające w robotycznych delfinach to nie to, co potrafią, ale to, czego nie potrzebują: jedzenia, snu, szkolenia i opieki weterynaryjnej. Nie oznacza to, że robotyczne delfiny są tanie: Delle kosztuje od 3 do 5 milionów dolarów, podczas gdy żywy delfin może kosztować parki morskie około 100 000 dolarów.
Jest zbyt wcześnie, aby dokładnie określić, ile pieniędzy parki morskie mogą zaoszczędzić dzięki delfinom-robotom, ale dokonanie zmiany prawie na pewno oszczędziłoby ogromnej ilości cierpienia tym inteligentnym, społecznym stworzeniom morskim.
zorkus zorkus (F K) od Freethink · 3 miesiące temu do Nauka i Technika
11 7

Tagi: delfin · dobot · Delle · park · woda

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Zobacz najpopularniejsze tagi.