Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI
« następny »

Astronomowie pokazali film poklatkowy obrotu Słońca w ciągu 10 lat

Astronomowie opublikowali time-lapse rotacji Słońca, obejmujący dziesięć lat obserwacji z Obserwatorium Kosmicznym SDO. Na filmie można zaobserwować rozbłyski słoneczne i zmiany aktywności Słońca, przejście planet na jego dysku i zaćmienia zgłoszone na stronie NASA.

SDO (Solar Dynamics Observatory) zostało wyniesione w przestrzeń kosmiczną 11 lutego 2010 roku. Początkowo jego żywotność szacowano na pięć lat, ale obserwatorium jest nadal aktywne, będąc na orbicie geosynchronicznej. Używając trzech instrumentów naukowych, SDO stale monitoruje Słońce na 12 różnych długościach fal jednocześnie, umożliwiając badanie zewnętrznych warstw gwiazdy, jej aktywności i komunikacji Słońce-Ziemia.

W dniu 24 czerwca 2020 r. astronomowie współpracujący z obserwatorium opublikowali rotacyjny timelapse obejmujący dziesięć lat obserwacji Słońca. Został on zebrany z obrazów, które przyrząd AIA (Atmospheric Imaging Assembly) otrzymywał co 12 sekund, dokonując obserwacji przy długości fali 17,1 nanometra.

Ciemne nagranie w filmie zostało spowodowane tym, że Ziemia lub Księżyc zaćmiły Słońce między nim a obserwatorium w tym czasie. Chwila, w której Słońce nie znajdowało się w środku ramy, należy do okresu kalibracji przyrządów naukowych, a okres braku danych w 2016 roku był spowodowany awarią przyrządu AIA.

Przy użyciu triady instrumentów, SDO rejestruje obraz Słońca co 0,75 sekundy. Sam instrument Atmospheric Imaging Assembly (AIA) rejestruje obrazy co 12 sekund przy 10 różnych długościach fal światła.

Ten 10-letni okres pokazuje zdjęcia wykonane przy długości fali 17,1 nanometra, czyli ekstremalnej długości fali ultrafioletowej, która pokazuje najbardziej zewnętrzną warstwę atmosfery Słońca - koronę. Składając jedno zdjęcie co godzinę, film skrapla dekadę Słońca na 61 minut.

Film pokazuje wzrost i spadek aktywności, który ma miejsce w ramach 11-letniego cyklu słonecznego Słońca oraz znaczące wydarzenia, takie jak przemierzanie planet i erupcje.

Muzykę, zatytułowaną "Solar Observer", skomponował muzyk Lars Leonhard.
bober88 bober88 (F K) od NASA Goddard · 2 lata temu do Nauka i Technika
146 44

Tagi: science · space · Słońce · timelapse · wybuch

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Zobacz najpopularniejsze tagi.