Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI
FAQ > Szczególnie o forum


 1. Jakie są dostępne fora?
  Aktualną listę dostępnych forów znajdziesz zawsze pod adresem:
  http://www.joemonster.org/phorum/index.php?f=0
 2. Dlaczego na "Inteligentnej Jeździe" nie pojawiają się posty, które wysyłałem przed chwilą ?
  Forum "Inteligentna Jazda" i "Pytania do redakcji" są forami moderowanymi prewencyjnie, co oznacza że najpierw Redaktorzy czytają wysłane przez Was posty a dopiero potem decydują czy i które z nich zostaną opublikowane na forum. Może to potrwać do 3 dni.
 3. Jak robić linki?
  Patrz: http://www.joemonster.org/images/html.gif. Można wstawić także adres www i program sam przerobi go na linek.
 4. Jak wrzucić obrazek na forum ?
  http://www.joemonster.org/images/html.gif. Obrazek musi znajdować się w internecie.

  Jeśli nie masz swojej strony w sieci to załóż sobie taką i wtedy będziesz mógł podlinkować swój pikczer celem wrzucenia go na forum.
 5. Jak wstawiać ikonki?
  Należy wpisać: :nazwa_ikonki. Nazwy wszystkich ikonek dostępne są pod adresem: https://joemonster.org/forum/smiles

  To i wszystko inne, co wiąże się z ikonkami, znajdziesz w specjalnym dziale "Ikonkowo" znajdującym się w FAQu pod adresem:
  https://joemonster.org/faq.php?myfaq=yes&id_cat=8&categories=Ikonkowo
 6. Co oznaczają ikonki dodawane do postów ?
  Kiedyś, kiedyś, w zamierzchłych czasach aby ułatwić sobie życie bojownicy oznaczali swoje posty literkami. I tak [p] oznaczał post z obrazkiem, [l] post z linkiem a [a] autentyka. Czas było jednak dostosować naszego Monsterka do XXI wieku i teraz treść posta można zasygnalizować przy pomocy specjalnych znaczków. Wyjaśnienie części z nich:
  Autentyk
  Hardcore, tym znaczkiem oznaczane są posty które niegdyś wrzucało się na nieczynne już forum Niecenzuralne Dziwactwa,
  Pucharek, gdy piszemy jakiegoś arta na główną lub robimy konkurs
  Gwózdek, oznaczają moderatorzy
  Super, czyli coś wartego uwagi i wyróżnienia, oznaczają moderatorzy
  Wiadomo, link
  Obrazek
  Serduszko, do oznaczania postów miłych i osobistych
  Masz zajebisty pomysł, wybierasz ikonkę "eureka". Proste.
  Tych ikonek jest więcej i nie ma sensu ich tu wszystkich opisywać, są jednak na tyle czytelne że nie powinno być problemu z właściwym odczytaniem ich przeznaczenia.
 7. Gwóźdź? A co to takiego???
  Gwoździem nazywamy kawały, który już wiele razy przewaliły się przez nasz serwis i wszyscy się wściekają gdy ktoś nowy wrzuca wałkowany wielokrotnie. Więcej o gwoździach przeczytasz w Encyklopedii Strzelcowej.
 8. Co to jest szczypior?
  Szczypior to rodzaj kary cielesno-duchowej wymierzanej przez bojowników trollom.
 9. Kim są trolle?
  Trolle to użytkownicy nie stosujący się do podstawowych zasad panujących na tym forum. Są tępieni przez wszystkich szanowanych członków społeczności JM. Dobra wiadomość jest taka, że z trollowania można się wyleczyć
 10. Kim są bojownicy ? Jak zostać bojownikiem ?
  Bojownicy, zwani też członkami i wyznawcami to zarejestrowani użytkownicy JM. Inaczej mówiąc - jednostki ponadczasowo wybitne, kwiat i sól naszej ziemi.

  Aby zostać bojownikiem, trzeba najpierw przejść okres próbny w stopniu Aspiranta Młodszego. Awans przyznawany jest automatycznie po 30 dniach, o ile kandydat nie nabroi w międzyczasie i nie podpadnie redakcji.

  Inne obowiązujące tytuły:

  Troll - co tu dużo tłumaczyć: tytuł ten jest wręczany tym wszystkim wstrętnym potworom, które atakują znienacka nasze fora głupotą, czepiają się wszystkich i uparcie floodują. W ślad za przyznaniem takiego tytułu najczęściej idzie ban.

  Moderator - otrzymują go ci bojownicy, którzy godzinami ślęczą przed ekranem monitora śledząć ruch na forach i starając się przy pomocy uprawnień nadanych im przez redakcję zapanować nad bałaganem, który nieraz tam się tworzy.

  Redaktor - należy się osobom, które pod kierownictwem miłościwie nam królującego Joe Monstera całą swoją energię poświęcają na rozbawienie bojowniczej gawiedzi tłumnie każdego dnia odwiedzającej nasz serwis.

  Admin - tytuł nadawany tym cichym i skromnym osobom, których niewiele widać, a które cały czas przesiadują w serwerowni ciągle gdzieś dłubiąc i przekładając różnorakie kolorowe kabelki, dzięki czemu cały ten kram jakoś chodzi.

  Tytuł specjalne:

  Niszczyciel Trolli - jeśli jesteś spokojnym i grzecznym bojownikiem, nie masz się czego obawiać. Jeśli jednak należysz do tej ohydnej kasty trolli, której każdy z nas ma powyżej dziurek od nosa, strzeż się i zacznij się modlić, bo Lukashero nie będzie miał litości.

  Pieszczocha Admina - tytuł nadawany przez adminów bojownikom wyjątkowo wyjątkowym. Kryteria przyznawania tego tytułu są jak najbardziej subiektywne, a zdobycie go jest równie łatwe jak zdobycie szczytu K2.

  Moderator Moderatorów - szef wszystkich moderatorów. Zastanów się dwa razy, zanim zechcesz go wkurzyć.

  Ojciec Redaktor - czyli najwyższa instancja na JM, od decyzji której nie ma żadnego odwołania, założyciel i twórca tej nieziemskiej strony, niezrównany i niezłomny, uwielbiany przez tłumy Joe Monster zwany w niektórych kręgach po prostu Józkiem.
 11. Dlaczego czasami mnie wylogowuje?
  No cóż nasze forum jest funkcjonalne, ale niestety nie najnowsze co oznacza że czasem gryzie się z Internet Explorem. Ale robi to rzadko. Kiedyś to naprawimy robiąc nowe forum. Kiedyś.
 12. Mam jakiś BAD REQUEST. Co robić?
  Pojawił ci się napis Bad Request Your browser sent a request that this server could not understand. Size of a request header field exceeds server limit. itd. ?

  Rozwiązanie jest proste. Wejdź do opcji internetowych twojej przeglądarki i tam usuń pliki cookie.

  Np. w Internet Explorerze klikasz w menu "Narzędzia" tam wybierasz "Opcje internetowe". Otworzy ci się okienko i tam prawie na środku jest przycisk - "Usuń pliki cookie", skorzystaj z niego.

  Zobacz też przykład na załączonym obrazku
 13. Na forum pojawiają się takie skróty: NTF, BTW, EOT. Co one oznaczają ?
  Są to zaszyfrowane wiadomości, które ukrywamy przed niepowołanymi osobami. Ponieważ jednak pretendujesz do miana bojownika, w sekrecie możemy Ci zdradzić tę tajemnicę. Teraz uważaj, odszyfrowujemy: NTF - Nie To Forum, BTW - By The Way (a'propos, przy okazji), EOT - End Of Transmission/Thread (koniec dyskusji/wątku), TSNP - Tutaj Się Nie Pomaga. Więcej skrótów znajdziesz tutaj i tutaj. Dobra, zapamiętałeś wszystko ? To teraz szybko spal monitor tak, aby wróg nie przechwycił tych danych.
 14. Jak można dotrzeć do starszych postów ?
  Klikasz w "starsze wiadomości", klikasz i klikasz aż w końcu dojeżdżasz do stacji końcowej. Może to i monotonne, może to i czasochłonne, ale jaka potem radość jest z osiągnięcia wyznaczonego celu.
 15. Zmieniłe(a)m numer GG, więc wpisałe(a)m nowy numer w swoje dane na JM, a na forum dalej wyświetla się stary numer. O co chodzi ?
  Literki od-kiedy i GG odświeżamy automatycznie raz na dobę w nocy, więc jeśli zmienisz swoje dane daj im noc się aby mogły bezboleśnie zmienić się na aktualne.
 16. Czy dobrą metodą na utrzymywanie bazy w sensownym rozmiarze nie byłoby regularnie "przycinanie" komentarzy?
  To nie pomoże i to nie chodzi wcale o rozjeżdżanie wątków tylko o to jak działa baza danych... nie przyspieszy nic a nic.
 17. Jestem NOWY i nikt mnie nie lubi na forum!
  Raczej nie masz racji. Dziobas trafił w necie na taki oto ciekawy tekst dla nowicjuszy i nowicjuszek:

  "Dla odmiany napiszę coś ciepłego i pozytywnego o Internecie oraz jego użytkownikach.

  Nie jest to wcale takie trudne, bo jednak istnieje wśród internautów swoiście pojęta solidarność. Z początku do każdego nowego, który trafi na czat czy kanał IRC-owy, nastawieni są dość nieufnie. Czyhają na każdy błąd, by z niesamowitą rozkoszą go wytknąć, wyśmiewając przy tym nieszczęśnika bez litości. Nie uciekają się jednak przy tym do sadyzmu słownego i nie równają biednej ofiary z ziemią - zatrzymują się kilka centymetrów nad nią. Nie oszukujmy się - nie tylko z litości, ale żeby delikwenta nie wystraszyć na amen. Bo przecie nie byłoby się później z kogo nabijać.

  Jeśli ktoś jednak mężnie przetrwa takie naloty, a jeszcze zręcznie odszczeknie najbardziej złośliwym, staje się "swój" i wsiąka w daną grupę. A wtedy już może liczyć na wszelką pomoc takiej grupy."


  Napisał to parę lat temu w miesięczniku "WWW" Krzysztof Chrabja Bielański. Czy trzeba coś dodawać?
 18. Co zrobić, aby nie wyjść na początku GŁUPIO ?
  Dziobas wyszukał również taki interesujący tekst:

  Oto istotna wskazówka: po zapisaniu się na listę nie wysyłaj niczego przez tydzień, a w tym czasie czytaj wszystko, co do niej przychodzi. Zaufaj nam - lista funkcjonowała bez Twoich uwag od swojego powstania i da sobie radę jeszcze przez tydzień.
  W ten sposób dowiesz się, jakiego rodzaju tematy są poruszane na liście, w jakim tonie i tym podobne. Dzięki temu dowiesz się również, jakich tematów uczestnicy listy mają dosyć. Typowy błąd nowicjusza polega na zapisaniu się na listę i natychmiastowym wysłaniu do niej głupiego pytania, które nie ma związku z tematem listy i które trzy dni temu było wałkowane. Uzbrój się w cierpliwość i nie pozwól, aby Tobie przytrafiło się coś podobnego."


  [Internet dla opornych, John R. Levine, Carol Baroudi i Margaret Levine Young, polskie tłumaczenie Warszawa 1996]

  Opisuje on grupy dyskusyjne, ale świetnie odnosi się również do forum.

  A gdy już się wszystkiego dowiesz i postanowisz zadebiutować, może i Ty poczujesz to, co chwilę po swoim debiucie poczuł bojownik box, czemu dał wyraz na forum:
  lata czytania
  wszystkie członki się trzęsą
  ale warto było!
 19. Moderator wyciął mój post. Nie wiem dlaczego. Jak mogę się z nim skontaktować ?
  Jeśli masz problem z forum i zwyczajami tam panującymi, skontaktuj się z którymś moderatorem. Na pewno wyciągnie on do ciebie pomocną dłoń i zaoferuje dobrą radę.

  Tutaj znajdziesz listę moderatorów - możesz do któregoś (którejś) z nich napisać cześka.

  Wszelkie uwagi dotyczące moderacji i moderatorów możesz też zgłaszać tutaj.

  Dodatkowo, w nagłych wypadkach, możesz też pozawracać gitarę innym osobom. Są to: Joe Monster oraz Whisky.
 20. Które posty są moderowane lub usuwane ?
  Usuwane bądź moderowane są przede wszystkim te posty, które łamią regulamin bądź podstawowe zasady panujące na forum, opisane m.in w FAQ'u. Najczęściej przyczyną interwencji moderatora jest:
  - wstawianie posta na nieodpowiednie forum,
  - używanie słów powszechnie uważanych za wulgarne i obraźliwe,
  - floodowanie, czyli wysyłanie przez jednego bojownika kilku postów pod rząd,
  - hotlinkowanie, czyli wklejanie obrazków bezpośrednio ze strony źródłowej na forum JM (więcej przeczytasz tutaj),
  - wdawanie się w słowną utarczkę z innym bojownikiem,
  - niestosowanie się do zaleceń Redaktorów.

  Moderatorzy usuwając post z forum nie muszą infornować o przyczynie usunięcia posta. I pamiętaj: jeśli Ty inaczej interpretujesz jakiś punkt regulaminu niż moderator, to rację zawsze ma moderator.
 21. Co to jest ban i jak można go dostać ?
  Banem nazywamy czynność polegającą na czasowym lub dożywotnim zablokowaniu dostępu do forum i/lub całej strony JoeMonster.org. Zbanowanym można zostać za publikowanie treści szczególnie obraźliwych lub drastycznych a także za wielokrotne i powtarzające się mimo upomnień zachowanie niezgodne z przyjętymi na forum zwyczajami.
 22. Co mam zrobić z zabawnymi komentarzami z forum Onetu ?
  Pomóż charakterkowi w tworzeniu jego niesamowitej serii i weź udział w kolejnych odcinkach Onetowców - gdy znajdziesz coś naprawdę dobrego, to prześlij mu link z twoim nickiem na adres charakterek(at)joemonster.org. Jeśli rzeczywiście będzie niezły, znajdzie się w kolejnym odcinku.
 23. Kiedy uznajemy, że coś jest FLOODEM ?
  Nie zawsze posty wrzucane pod rząd przez jednego autora traktowane są przez nas jako flood. Jeżeli uznamy, że taki wrzut ma swoje głębokie uzasadnienie, nie kasujemy go. Jeżeli są to natomiast rzeczy, które z powodzeniem można by upchnąć do jednego posta, bez wahania są przez nas moderowane.
  Usuwamy dopiero trzeci post. Zastrzegamy sobie jednak prawo do wcześniej interwencji jeśli uznamy że publikowane posty są efektem działalności mega-trolla a treści w nich zawarte trudno by było znieść nawet w jednym poście.
 24. Co to jest hotlinkowanie i dlaczego jest be ?
  Hotlinkowanie to bardzo niedobry nawyk ludzi leniwych, który należy tępić i zwalczać niczym hemoroidy. Bo hotlinkowanie czyli wklejanie obrazków z innej strony bezpośrednio na inną stronę (czy na przykład forum Palma Pictures ) tak, że wyświetlają się one na tamtej stronie to jest jednak kradzież. Kradzież nie taka fizyczna, tylko kradzież ruchu z serwisu, który to owego właściciela serwisu KOSZTUJE.

  Bo wyobraźmy sobie, że Zdzisiu ma na swoim serwerze fajny obrazek. Zdzisia strona jest oglądana średnio z 10 razy w miesiącu. Zdzisia kosztuje to dzięki temu tylko 5 zł miesięcznie. Ale nagle ktoś, powiedzmy, Kaziu, wkleja obrazek ze strony Zdzisia na stronę, którą którą dziennie ogląda 1 000 osób. I tu się nagle okazuje dramat... Przez lenistwo Kazia, który nie skopiował obrazka na jakiś swój (darmowy albo i nie) serwer, Zdziś będzie miał do zapłacenia rachunek za ten miesiąc w wysokości 500 zł miesięcznie.

  Niefajnie, prawda? Głupio wyszło...? Tyle pięniedzy...? Nikt nie wiedział co jak i dlaczego...?

  To teraz już wie i od tej pory niech fajne obrazki kopiuje na inny serwer niż źródłowy. Zdrowiej tak i wszyscy będą zadowoleni. A że mniej będzie obrazków na forum? Nie szkodzi, więcej będzie tych wartościowych, które opłaca się wgrać na inny serwer... albo po prostu wkleić link. Takie są zasady Netykiety, którą zawsze warto stosować.

  Jeżeli masz jakieś uwagi, nastąpiły zmiany lub uważasz że coś w FAQ'u powinno się jeszcze znaleźć, wal śmiało do Strzelca, który wysłucha Ciebie, a w przypływie dobrych chęci może nawet i spełni Twoje prośby.[ Wróć na stronę główną FAQ ]