< > wszystkie blogi

ErikMax's absurdlog

Spojrzenie na świat moim okiem ;)

Co to jest promieniowanie jonizujące?

8 sierpnia 2018
Promieniowaniem z definicji nazywamy każdą formę emisji energii w postaci fal (na przykład znane wszystkim promieniowanie mikrofalowe) lub strumienia cząsteczek (niektóre rodzaje promieniowania jonizującego). Pojęcie to samo w sobie w większości z nas wzbudza strach.
Promieniowaniem z definicji nazywamy każdą formę emisji energii w postaci fal (na przykład znane wszystkim promieniowanie mikrofalowe) lub strumienia cząsteczek (niektóre rodzaje promieniowania jonizującego). Pojęcie to samo w sobie w większości z nas wzbudza strach. Prawdopodobnie większość z nas ma w pamięci Czarnobyl i skutki jego wybuchu. Rodzi się jednak pytanie, czy promieniowania, szczególnie jonizującego należy się faktycznie bać? Czym właściwie ono jest i jak wpływa na człowieka? Odpowiedź na te pytania znajdziesz właśnie w tym artykule.

Czy dokładnie jest promieniowanie jonizujące?

Jak wspomnieliśmy na wstępie, promieniowanie jonizujące jest formą emisji energii w postaci cząsteczek lub fal. W zależności od rodzaju emisji dzieli się je odpowiednio na cztery typy:
  • Promieniowanie alfa - polega na emisji jąder helu i jest najsłabszą formą promieniowanie jonizującego (zatrzymuje je już ludzka dłoń).
  • Promieniowanie beta - stanowi strumień elektronów lub pozytonów i zatrzymywane jest przez warstwę aluminium.
  • Promieniowanie gama - jedyny rodzaj promieniowania jonizującego emitowany w postaci fali. Zatrzymuje je dopiero warstwa ołowiu.
  • Promieniowanie neutronowe - najsilniejszy rodzaj promieniowania jonizującego, możliwy do zatrzymania dopiero przez warstwę aluminium, ołowiu oraz betonu.

Promieniowanie jonizujące - gdzie mamy z nim do czynienia i jak na nas wpływa?

Promieniowanie jonizujące występuje powszechnie w otaczającym nas świecie. Może być generowane w sposób naturalny (na przykład jako promieniowanie kosmiczne) lub być wytworem ludzkiej działalności. Z zasady jego wpływ na nasze zdrowie jest bardzo negatywny. Większe dawki promieniowanie jonizującego powodują śmierć naszych komórek lub znaczne ich uszkodzenia. Małe natomiast, zwiększają ryzyko między innymi chorób nowotworowych.

Czy promieniowania jonizującego należy się bać?

Tak i nie. Po pierwsze bowiem trzeba być świadomym jego istnienia i wpływu na nasze ciało. Po drugie odpowiednio się przed nim zabezpieczać, pamiętając, że w szpitalach, gdzie promieniowanie jonizujące najczęściej spotykamy, firmy, których głównym zadaniem jest ochrona radiologiczna pacjenta i pracowników. Zajmują się tym odpowiednie, wyspecjalizowane firmy. Wyposażeni w tą wiedzę, nie musimy bać się tej energii, ale powinniśmy mieć do niej odpowiedni respekt.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Autor
O blogu
Najnowsze posty
Najpopularniejsze posty

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi